| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna pentru voi Rusaliile – Sarbatoarea Coborarii Sfantului Duh?

Răspuns Câştigător
| Esial a răspuns:

şi eu am experienţe foarte frumoase cu Duhul Sfânthappy
Tocmai de aceea îl vreau în plinătate, în inima şi în viaţa mea!

22 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

îmi pare rău să te contrazic, dar între Rusalii şi Ziua Cincizecimii (Pogorârea Duhului Sfânt) este o mare diferenţă. Nici măcar nu se poate asemăna!

Rusalii, latină Rosalia = sărbătoarea trandafirilor constind în depunerea de trandafiri - rosae - pe morminte; rusaliile - femei fabuloase din categoria Ielelor, în mitologia românească, fiicele lui Rusalim împărat; potrivit credinţei populare, Rusaliile le iau oamenilor minţile. Acest mit - sărbătoare păgână -, a fost suprapusă ulterior peste sărbătoarea creştină postpascala (Pascha rosata sau Domenica rosarum) a Cincizecimii şi devenită Duminică Rusaliilor cind casele sint imbodobite cu ramuri verzi.
Rusaliile nu apar în textele originale ale Bibliei şi nici în diferite traduceri ale Bibliei în latină, engleză, germană, italiană, franceză. Cuvântul Rusalii a fost combinat fraudulos cu sărbătoarea Biblică a Cincizecimii. Deci: Cincizecimea şi pogorârea Duhului Sfânt sunt Biblice şi sunt diferite de sărbătoarea nebiblica a Rusaliilor.

Sărbătoarea Cincizecimii (ce corespunde cu pogorârea Duhului Sfânt) e Biblică şi nu trebuie confundată cu sărbătoarea Rusaliilor care e o sărbătoare vrăjitorească păgână din cultura Romei antice.
Rusaliile au fost introduse în creştinism şi combinate cu Cincizecimea de către cultele greco-catolic şi ortodox. Aceste 2 culte şi de asemenea şi cultul româno-catolic (ce au origine comună) au introdus în creştinism multe elemente vrăjitoreşti păgâne.

Noi nu ar trebui să ne asemănăm cu lumea şi ar trebui să renunţăm să mai numim această mare sărbătoare -Rusalii!

Iar Sărbătoarea Pogorârii Duhului Sfânt pentru mine reprezintă o amintire a pogorârii Duhului Sfânt peste apostoli cu limbi de foc!
şi după acel Duh, tânjesc zi de zi să îl am tot mai mult!

| raymusic5432 a răspuns (pentru Esperança):

Poti incepe prin a te muta in pustiu, si a respecta cap 5, 6, 7 din noul testament

| raymusic5432 a răspuns (pentru Esperança):

25. De aceea zic vouă: Nu vă îngrijiţi pentru sufletul vostru ce veţi mânca, nici pentru trupul vostru cu ce vă veţi îmbrăca; au nu este sufletul mai mult decât hrana şi trupul decât îmbrăcămintea?
26. Priviţi la păsările cerului, că nu seamănă, nici nu seceră, nici nu adună în jitniţe, şi Tatăl vostru Cel ceresc le hrăneşte. Oare nu sunteţi voi cu mult mai presus decât ele?
27. Şi cine dintre voi, îngrijindu-se poate să adauge staturii sale un cot?
28. Iar de îmbrăcăminte de ce vă îngrijiţi? Luaţi seama la crinii câmpului cum cresc: nu se ostenesc, nici nu torc.
29. Şi vă spun vouă că nici Solomon, în toată mărirea lui, nu s-a îmbrăcat ca unul dintre aceştia.
30. Iar dacă iarba câmpului, care astăzi este şi mâine se aruncă în cuptor, Dumnezeu astfel o îmbracă, oare nu cu mult mai mult pe voi, puţin credincioşilor?
31. Deci, nu duceţi grijă, spunând: Ce vom mânca, ori ce vom bea, ori cu ce ne vom îmbrăca?
32. Că după toate acestea se străduiesc neamurile; ştie doar Tatăl vostru Cel ceresc că aveţi nevoie de ele.
33. Căutaţi mai întâi împărăţia lui Dumnezeu şi dreptatea Lui şi toate acestea se vor adăuga vouă.
34. Nu vă îngrijiţi de ziua de mâine, căci ziua de mâine se va îngriji de ale sale. Ajunge zilei răutatea ei.

| Esperança a răspuns (pentru raymusic5432):

Dumnezeu nu vrea să fug în pustiu, nu vrea să fiu pustnică, ci vrea să lupt!
El mă ajută să biruiesc.
Eu vreau să fiu trecută la categoria "învingători" nu "Laşi"

| raymusic5432 a răspuns (pentru Esperança):

Eu nu am spus sa fugi in pustiu, sa traiesti ca in pustiu

| EmaS a răspuns (pentru Esperança):

Tinand cont ca pe TPU sunt crestini de toate culorile am folosit si termenul de Rusalii, termen de origine latina.Eu am experimentat coborarea Duhului Sfant care este cu mine si in mine.

| Esperança a răspuns (pentru raymusic5432):

Ceea ce mi-ai dat tu nu înseamnă să trăieşti ca şi un pustnic.
şi dacă vrei să ştii aplic acele versete în viaţa mea şi chiar şi atunci când am avut probleme financiare,nu ştiu cum a făcut Dumnezeu,dar pâinea nu mi-a lipsit de pe masă!
Dumnezeu e acolo şi azi şi mâine,El se îngrijeşte de toate. Las toate poverile la picioarele Lui!
Nu duc grija zilei de mâine, stai liniştithappy
Dar vezi tu, Biblia nu este o carte filosofică şi nu poate fi înţeleasă de oricine.
îţi trebuie şi un pic de înţelepciune pentru a o înţelege, altfel dacă iei totul literalmente ajungi să-ţi tai mâinile, să-ţi scoţi şi ochii.

| raymusic5432 a răspuns (pentru Esperança):

De ce nu iei pildele lui asa cum sunt? mie mi se par foarte ok, este o filozofie budista

| Esial a răspuns (pentru Esperança):

Uite genul de raspuns care imi place, tu ai fi meritat funda cu prisosinta.

| Esial a răspuns (pentru EmaS):

şi eu am experienţe foarte frumoase cu Duhul Sfânthappy
Tocmai de aceea îl vreau în plinătate, în inima şi în viaţa mea!

| GodBlessYou a răspuns:

De rusalii merg la biserica sa ma rog, toata ziua stau in biserica, fac bine? big grin

| EmaS a răspuns (pentru GodBlessYou):

Nu prea, de ce nu stai si noaptea? Crezi ca daca stai in garaj esti masina?

| danay72 a răspuns:

O sarbatoare care nu apare in Biblie si pe care oamenii o tin, desi in Biblie nu apare decat ca crestinii trebuie sa tina o singura sarbatoare:Cina Domnului.Luca22:19,20

| Esial a răspuns (pentru danay72):

Asta pentru ca sunt destule (daca nu chiar destul de multe) sarbatori inventate de oameni, unele cu radacini pagane, venerari de oameni sfinti, si de evenimente si simboluri din trecut, ca sa mai faca loc pentru asta. Poate ca nu mai era loc in calendar.

| raymusic5432 a răspuns:

Eu stiam ca se inalta la cer

| raymusic5432 a răspuns:

O zi libera, pierduta din viata mea ca aveam multe de facut

| EmaS a răspuns (pentru raymusic5432):

Aha,te-ai angajat?

| raymusic5432 a răspuns (pentru EmaS):

Maine faceam fizica la scoala

| Norvegianul a răspuns:

Motiv de stat acasa.

| EmaS a răspuns (pentru Norvegianul):

Sau de mers la biserica!

| Norvegianul a răspuns (pentru EmaS):

Pentru tine sigur e motiv de dus la biserica, dar pentru mine e o zi libera in care pot lancezi pe canapea. Doamne ajuta, ca ne dai zile libere cu ocazia sarbatorilor fara rost!

| EmaS a răspuns (pentru Norvegianul):

Daca tu nu intelegi care le este rostul, tu pierzi! Sa fi sigur ca daca nu s-ar merita nici eu nu m-as deranja sa merg.Dar prezenta Duhului Sfant este cu noi si in noi, asa cum este scris.

| PanicInThePentagram a răspuns:

O zi libera de la scoala