| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce inseamna "pilda"dupa crestini?

10 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Exact ce se vreau să zică, o pildă e o povestire din care se poate extrage o morală, o alegorie, etc.

Răspuns utilizator avertizat
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Pilda e o poveste de viata pe care insuri Mantuitorul Iisus Hristos Invatatorul Lumii a lasat-o speciei umane ca sa invete din ia ca istoria sa nu se repete.

Sunt multe pilde pe unele le-au inventat preotii dar cele divine care sunt scrise in Sfanta Scriptura in Evanghelie alea sunt lege:

Pildele din Evanghelii
Cuprins [hide]

PILDA SEMĂNĂTORULUI
(MATEI 13:3-8, 18-23, MARCU 4:3-8, 14-20, LUCA 8:5-9, 11-15)
PILDA NEGHINEI(MATEI 13:24-30; 36-43)
PILDA GRĂUNTELUI DE MUŞTAR (MATEI 13:31-32)
PILDA ALUATULUI (MATEI 13:33)
PILDA COMORII ASCUNSE ŞI A MĂRGĂRITARULUI(MATEI 13:44-46) R 5047:6
PILDA NĂVODULUI (MATEI 13:47-50)
PILDA CU OAIA RĂTĂCITĂ (MATEI 18:12-13/ LUCA 15:4-7) R 2706
PILDA ROBULUI NEMILOSTIV(MATEI 18:21-35) (R 2294, 2665, 3801, 4650)
PILDA LUCRĂTORILOR VIE (MATEI 20:1-! 6) (R5473)
PILDA CELOR DOI FII (MATEI 21:28-32)
PILDA VIERILOR (MATEI 21:33-46)
PILDA NUNŢII FIULUI DE ÎMPĂRAT (MATEI 22:1-14)
PILDA CELOR ZECE FECIOARE (MATEI 25:1-13)
PILDA CU SĂM

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Un preot a spus in felul urmator: "Vor veni vremuri in care va veti intoarce cu totii cu fata catre carte" De ce? simplu va veti pune cu totii un semn de intrebare: "Ce se INTAMPLA cu copii nostri?" iar atunci cand va veti da seama va fi deja mult prea tarziu, pentru ca SFARSITUL LUMII deja a venit?

Sfarsitul va fi pe rand pentru fiecare dintre noi pana cand in final nu va mai ramane nimic.

Intrebare cum se face ca in Romania sunt atatea biserici iar in Occident nu mai e nici una? pentru ca acolo prostii le-au vandut si demolat construind peste ele recolte si restaurante.

Europa e moarta, America la fel nu mai fac aia copii de loc.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Ultima pilda e ceea a SLABANOGULUI care e din doua parti: Vindecarea slăbănogului de la Scăldătoarea Betezda si Vindecarea slabanogului din Capernaum.
https://ro.wikipedia.org/......_Capernaum
https://ro.wikipedia.org/......ea_Betezda
Cu totii suntem copii lui Dumnezeu prin botez scufundarea pruncului in cristelnita si cu slujba religioasa in altar.

Răspuns utilizator avertizat
| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu nu ai inteles ce am vrut eu sa spun. Ai fost botezat in religia crestin ortodoxa iar asta inseamna ca esti cpilul lui Dumnezeu adica Biblia ne explica acest lucru "Cine a fost botezat il are pe Iisus cu el in viata asta pe pamant, cine nu a fost botezat nu il are pe Iisus cu el in viata" Corpul tau este templul Duhului Sfant.
La slujba de la biserica preotul ne explica aceste lucruri.
Si copii din generatiile trecute au invatat asta.

| Algo098 a răspuns:

Ar trebui sa insemne un exemplu happy Prin exemple li se arata ce au de facut si li se intaresc "convingerile" religioase ca sa nu slabeasca.

| MihaiV01 a răspuns:

Exemplu,povata, sau sfat

| Zosima123 a răspuns:

Pildă= învățătură de folos?