| Anonymous1247 a întrebat:

Ce înseamnă religie de stat? Care e religia de stat în Italia?

13 răspunsuri:
| dudu13 a răspuns:

Religie de stat = Religia majoritara intr-un stat. De exemplu, la noi in Romania, cei mai multi sunt cre(s)tini ortodoxi. In Italia, religia de stat e romano-catolicismul.

| ManStrong a răspuns:

Nu mai exista religie de stat numai in tarile musulmane.
In tarile zis crestine nu e religie de sata desi cam asta ar vrea ortodocsii sa insemne, pentru ca ei detin majoritatea la numarul celor botezati.
Ei nu tin cont insa ca hotii, pungasii de toate felurile criminaliisi indefernt ce altfele de abateri de la lege sint din numarul ortodocsilor.

| alexutzu1981 a răspuns (pentru ManStrong):

Mda, pai si la nivel mondial tot ortodocsii se fac vinovati de toate atrocitatile?

| MMihai a răspuns:

Privind aspecte teoretice cu religie de stat vezi http://ro.wikipedia.org/wiki/Religie_de_stat

Teoria este una și practica este alta.

Foarte mulți bani de la bugetul de stat sunt furați și dați la biserica ortodoxă.

Concret staul mă fură pe mine cetățean de bani prin : taxe, impozite, accize și tva.+alte contribuții obligatorii.

Banul furat de la mine ajunge contrar voinței mele la biserica ortodoxă.

Sunt și alte treburi pe care eu ca cetățean nu le-aș finanța, de loc, dacă aș fi întrebat, și de aia am folosit terminologia statul mă fură.

Sunt atâtea prostii unde se scurg banii de la buget, pe care eu nu aș accepta să le finanțez, dacă m-ar întreba pe mine cetățeanul contribuabil.

| danay72 a răspuns:

Religia catolica, religie de stat adica apartine statului si il sustine.

| xxxSecretDiscretxxx a răspuns (pentru MMihai):

Ai probleme cu vederea? Ai nevoie de ochelari? El iti pune o intrebare si u zici ca biserica ortodoxa fura? Pe unii chiar atat ii duce capul?

| Calininio a răspuns:

In mod normal religia "de stat" e religia majoritara, dar nu-i de loc bine sa se cheme "de stat" pentru ca presupune o superioritate fata de celalalte religii. Daca vrei sa intelegi ce-i aia religie de stat, uita-te la Iran. In Italia religia majoritara e probabil catolicismul.

| Cocîrlăndosu a răspuns:

Religia de stat e religia în care stai! Religia de stat în Italia e catolicismul pentru că la ei stai în bănci.

Am înţeles că prin unele părţi ale lumii există religii de alergat, religii de dansat şi religii de cântat!

Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns (pentru xxxSecretDiscretxxx):

Eu am probleme reale cu vederea, dar port ochelari cu ajutorul cărora văd suficient de bine.
Eu am scris că statul îmi ia bani și îi bagă, în bugetul statului.
Că de la bugetul statului sunt luați bani fără voia cetățenilor contribuabili, care bani ajung la biserici și în principal la biserica creștin ortodoxă.

Anual sunt colectați niște bani la buget.

Ca să fie treaba bună ar trebui ca banii colectați la buget să fie mult mai mulți.

Dacă ar fi impozitare progresivă ar ajunge mai mulți bani la buget.

Dacă nu ar fi evaziunea fiscală actuală iar ar ajunge iar ceva mai mulți bani la buget.

Un ministru a zis în glumă că spre a fi treaba bună Bugetul ar trebui să fie de 10-20 de ori mai mare.
Cert este că bugetul care este acum, nu acoperă real, la cam nici un capitol bugetar, banii necesari cu adevărat.

Necesarul de bani numai pentru zona de la țară este foarte mare.

Ar trebui să se facă lucrări de îmbunătățiri de cursuri de ape, canale de irigații, sisteme de irigații, lacuri de acumulare de apă artificiale de unde să tragă apă în perioadele de secetă.

Ar trebui ajutați cei ce cresc animale, cei care cultivă cereale, legume, fructe, plante tehnice, apicultorii. șamd.

Tot la țară ar trebui făcute canalizări, instalații de biogaz, microhidrocentrale, instalații eoliene, depozite și silozuri unde să fie păstrate bine, cerealele, legumele și fructele, și câte și mai câte.

Dacă s-ar putea face aceste investiții și mâncarea de proveniență autohtonă ar fi mai multă și evident mai ieftină.

Dar foarte mulți bani sunt necesari și la orașe nu numai la țară.

Ar trebui construite multe blocuri șamd.
Numai în București necesarul de locuințe este foarte mare.

În București erau circa 300 de blocuri despre care se știa că au fost avariate, de la cutremurele anterioare.
Au reușit să repare mai puțin de 10 dintre ele.
Ce faci cu apele reziduale de la orașe, alea ar trebui purificate, dar nu sunt bani pentru așa ceva.

Deci necesarul de bani este teribil de mare, dar banii disponibili, sunt foarte foarte puțini.

Din acești bani teribili de puțini sunt dați bani aiurea pentru lucruri pentru lucruri pentru care nu ar trebui să se dea nici un singur leu.

Eu nu am scris că biserica fură bani.

Biserica nu fură bani.

Eu am considerat bani „ furați de la buget ", banii cu care este sponsorizată biserica, iar asta este cu totul altă treabă.

Exprimarea „statul mă fură" este o exprimare de om cretin, în realitate, că este datoria mea de cetățean să contribui cu bani la buget.

Când văd cum sunt prost dirijați puținii bani de la buget, către domenii unde eu nu aș vrea să dau nimic: biserică, poneiul de plastic sau din cârpă roz-violet cu svastică pe fund = Institutul Cultural Român condus atunci de cretinul Horia Roman Patapievici =, telegondole inutile, terenuri de sport și săli de sport unde nu face nimeni sport, parcuri în păduri, etc., normal că mă apucă furia și mă simt efectiv furat.

Dacă din banii respectivi făceau lucruri utile : blocuri pentru săraci, irigații, adânciri de albii de râu, îndiguiri, centrale eoliene, microhidrocentrale șamd. lucruri pe care eu le consideram utile și necesare, nu aveam sentimentul că sunt furat.

Deci tu trebuie să îți pui ochelari, că eu am ochelari și văd cu ei și eu nu am zis că biserica fură bani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca in romania.la religia de stat, stai pur si simplu.nu faci nimic.lasi pe altii sa se agite. tuuu astepti doar leafa.

| zurick a răspuns:

Adica cei mai multi oameni din tara aceia care au o anumita religie.In Italia relegia de stat este catolicismul.