| Golyat18 a întrebat:

Ce inseamna sa fi posedat de un spirit rau? Adica nu iti poti controla complet actiunile (esti intr-o stare grava)? Sau poate fi si ceva mai putin grav (care in schimb se poate agrava) cum ar fi un scuturat involuntar (sesizabil mai bine la umeri din cate pare) insotit de fiori, mentionez ca dureaza o secunda sau chiar mai putin?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Tu ne intrebi pe noi de ce simti tu? Pe tine nu te omoara niciun spirit,iti faci tu rau gandidu-te ca exista si ca te bantuie. Daca toti oamenii ar gandi asa,oare toti am fi posedati?
Tu doar te enervezi, atata tot, nu ti pierzi niciun control. si eu as ingheta de frica noaptea daca as sta ca tine sa analizez reactii sau sa ma gandesc la nu stiu creatura fara viata care n are altceva mai bun de facut decat sa stea pe capul meu in gen, tu te uiti la mine, eu ma uit la tine...sa fim seriosi! Ce simti tu se numeste tremurat. Indiferent cum ti se pare tie. Asta traim cu totii cand ne facem scene de groaza in minte. Tu suferi de anxietate si daca nu reusesti sa i faci fata, nu inteleg ce te retine sa discuti cu un medic sau un psiholog! Ia in vedere asta! Cu placere

| Golyat18 explică (pentru Donsavas):

Da, in mare parte ai dreptate... mai putin cu psihologul.
Mersi!

| Donsavas a răspuns (pentru Golyat18):

De ce nu? El a studiat comportamentul uman si intelege cel mai bine omul. Te poate ajuta sa-ti gestionezi emotiile si sa ti reorganizezi gandurile astfel incat sa nu ti mai stea mintea la toate gandurile astea care te baga in spaima. Psihiatrul, de altfel, este medic prescriptor, iti da un somnifer atunci cand nu poti dormi de frica. Se intampla oricui, nu e nimic ingrijorator.

| Donsavas a răspuns (pentru Golyat18):

Uite ce e...tu vorbesti de spiritualitate dar nu cunosti biologie. Orice senzatie simtita pe lumea asta a materialului,la nivel metafizic,se simte doar cu ajutorul organismului. De aia ne a dat cel de sus trup,caci pe lumea asta,fara corp nu existi. Creierul este centrul nervos,adica in acest organ se stocheaza toate informatiile si senzatiile simtite. Asta este rolul lui. Daca te doare piciorul, acel stimul primit se duce catre creier si doar atunci apare durerea. Medicina nu se raporteaza la suflet caci trupul si gandirea omului mai pot fi ''ranite'',dar sufletul nu poate fi atins niciodata si spiritele despre care vorbesti nu au cum sa aiba acces in dimensiunea asta fara trup. Sufletul exista. Nu se vorbeste de el,deoarece nu este ceva concret,sa poate fi inteles imediat. Totusi,cand vorbim de suflet,ne gandim la existenta in sine,la faptul ca traiesti aici si acum. Lasa spiritualitatea,cine a incercat sa si iasa din minti sau sa se desprinda de trup, si a facut mai mult rau. In viata asta, pentru a te regasi, a fi echilibrat spiritual, trebuie sa accepti viata asa cum ti a fost data. Fara ganduri bazate pe frica. Iubirea schimba totul!

| Golyat18 explică (pentru Donsavas):

O sa ajung si la psihiatru daca se agraveaza deocamdata e sub control desi am observat ca am avansat putin.
Adica la senzatii puternice de stres am tendinta de autodistrugere. Inainte sa experimentez un stres foarte puternic cauzat de tata nu aveam chestia asta acum desi am devenit major si am scapat de el inca mi-a ramas tendinta de autodistrugere la stres extrem.
Dar nu e neaparat in sensul sinuciderii ci pur si simplu simt sa ma lovesc singur.
Multumesc oricum.

| Donsavas a răspuns (pentru Golyat18):

Acum mai vii de acasa,asa da! Suferinta ta nu are vreo treaba cu religia ci cu lipsa unui tata adevarat. Indiferent de credinta,al nostru tata ramane cel ce ne a creat pe toti. Nu esti indracit si nici bolnav! Biserica nu se ocupa cu alungarea diavolului,ci cu pacea interioara,asa cum o percepe fiecare,in functie de religie. Psihiatria nu se ocupa doar cu boli ci si cu prevenirea acestora. Aici ma refer atat la boli psihice,provocate de stres, cat si la cele fizice ce se pot declansa in urma unor reactii somatice sau pot fi provocate de automutilare sau intoxicatie.
Eu zic sa studiezi mai mult psihologia. Asa te vei intelege mai mult pe tine insuti. Cat despre preoti si medici, mergi unde crezi ca e bine pentru tine. Ideea este sa ti fie bine. Preotul te poate intelege deci ai cui sa i vorbesti de Dumnezeu fara sa fi judecat iar psihiatrul iti poate da un psihotrop care sa alunge definitiv chiar nevoia de a te lovi. Tu stii ce ai de facut. Ma bucur ca nu esti prea indoctrinat cu ganduri mistice si fantastice si sper sa iti rezolvi toate neintelegerile. Pana una alta, nu fi prea critic cu tine, esti om si de obicei omul e foarte critic si dur cu sine! Numai bine!

| Golyat18 explică (pentru Donsavas):

Nu sufar pentru ca nu am un tata cum trebuie, am vrut sa spun doar ca mi-au ramas niste traume.

28 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

La psihiatru... astfel de spirite nu ies decat cu antipsihotice.

| Golyat18 explică (pentru doctorandus):

Atunci mai bine astept pana ma prinde mai bine sa fiu sigur ca vad ca nu este un test special

| doctorandus a răspuns (pentru Golyat18):

Din moment ce te crezi posedat, ai nevoie de psihiatru, clar.

| Golyat18 explică (pentru doctorandus):

Hello! Nu ma cred ma intreb. E o ipoteza.

| doctorandus a răspuns (pentru Golyat18):

Tot aia. Nu e normal din punct de vedere psihiatric sa banuiesti ca ai fi posedat de spirite, cel putin nu in secolul XXI.

| Golyat18 explică (pentru doctorandus):

Sigur si tu ai o problema psihiatrica, toti avem asa ceva si daca tu crezi in crestinism lasa-l si pe altul sa se intrbe daca nu e posedat si nu mai raspunde cu medicina. Medicina nu e capabila sa inteleaga intreg corpul uman.
Doctorii le dau multor pacienti sansr zero de supravietuire si totusi supravietuiesc. Toate leacurile doctorilor sunt pentru o perioada ca apoi sa cumperi din nou si sa ii imbogatesti.
By the way: daca tot ma crezi cu probleme nu ma mai face cu probleme, doar nu vrei sa ma ai pe constinta.

| doctorandus a răspuns (pentru Golyat18):

Ce ti-am spus eu iti poate confirma orice psihiatru. Nu era scris la misto.

Psihiatria nu se ocupa cu credinte religioase abstracte (cum ar fi dogmele crestine), insa ce ai spus tu nu e o abstractiune teologica, ci delir mistic. "Exista spirite" este o abstractiune teologica. "Banuiesc ca as fi posedat de un spirit" este delir. Iar ideea ca tu i-ai imbogati pe psihiatri si ca medicii cauta numai banul este paranoia.

| Golyat18 explică (pentru doctorandus):

Ok medici nu cauta doar bani aici iti dau dreptate.
Eu vreau un raspuns legat de spirite daca nu imi dai un astfel de raspuns te rog nu mai raspunde.
Nu mai vreau sa aud de doctori. Cunosc o persoana care facea masaj si dintr-o data s-a imbolnavit, era alb ca o stafie. Cauza care i-a spus-o doctorul: "ai pierdut energie";? _,'%@-_90%#:0

| danay72 a răspuns:

Azi in oameni nu pot intra demonii, ci le pot influența acțiunile. Dacă cineva are probleme, ar trebui să meargă la un medic, poate are epilepsie, sau alte probleme asemănătoare.

| danay72 a răspuns (pentru danay72):

Demonii ii pot hartui, dar nu intra in ei.

| RAY a răspuns:

A fi controlat de o forta din exterior fara a avea vreun control rational, constient

| Golyat18 explică (pentru RAY):

Pai fara controlo patesc, dar probabil ca te referi la ceva de lunga durata cum ar fi fapte, nu?

| RAY a răspuns (pentru Golyat18):

Ce anume simti mai exact?

| Golyat18 explică (pentru RAY):

Chiar cand mi se intampla simt fiori si nu mi se pare ca vine de la creier. Dar parca inainte sa o simt am o mica presimtire dar mica, e greu de analizat, se intampla foarte repede

| Mclaren12 a răspuns:

Nu cred ca a trecut nimeni de aici prin asta. Dar sa fii posedat timp de o secunda sau mai putin nu cred ca-i posibil. Si un scuturat involuntar poate fi ceva tic corporal. La cat de diferiti sunt oamenii nu m-ar mira sa existe si asa ceva.

| gratargratar a răspuns:

Posedarea exista si se manifesta in diferite forme - insa putine cazuri sunt grave, manifestandu-se ca atare. In general, orice om fara Dumnezeu poate fi posedat. Diavolul nu are interesul sa faca spectacol. El actioneaza eficient, atat cat trebuie.

In sfarsit, scuturatul ala involuntar de care vorbesti e o chestiune strict nervoasa, o declansare involuntara a unui impuls ce strabate anumite traiecte nervoase de la nivelul maduvei spinarii, declansand scuturarea din umeri etc. Se intampla la multe persoane. E un fel de "eroare" a sistemului nervos, o actionare necontrolata voluntar a unei cai descendente: adica porneste de la creier (unde simti prima data o furnicatura), iar apoi ajunge in membre si se disperseaza spre zona inferioara a maduvei.

| Sigfrid a răspuns:

Dacă te crezi posedat cred ca cel mai înțelept lucru ar fi sa mergi la un preot. El iti va pune niste intrebari si daca crede că ai vreo problema te va trimite la niste dezlegari (Daca esti ortodox).
Dacă întrebi doar de curiozitate, iti spun ca nu are rost sa cauti răspunsuri decât dacă ești foarte pasionat de subiect. E o bibliografie destul de lunga despre acest subiect

| Golyat18 explică (pentru Sigfrid):

Nu-s ortodox si nici crestinn problema e sa nu se agraveze, la momentul actual nu am probleme, si mai ciudat e ca nimeni nu zice: "am patit-o-o si eu".

| Sigfrid a răspuns (pentru Golyat18):

Ce religie esti atunci? Musulman sau evreu?
Eu nu am pățit asa ceva, dar am fost de fata cand a pățit ceva de genul o cunostinta

| Golyat18 explică (pentru Sigfrid):

Cred in spirite, la momentul actual studiez mai multe religii. Si pot spune ca crestinismul mi se pare absurd

| Golyat18 explică (pentru Sigfrid):

A si ce religie avea cunostinta ta?

| Sigfrid a răspuns (pentru Golyat18):

Creștinismul nu e deloc absurd, dar asta e o alta tema de dezbatere.
N-am idee ce religie avea cunoștință mea.