| lifeForJesus a întrebat:

Ce înseamnă sa fi sfânt?

Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

,,Dacă este cineva in Cristos este o făptură nouă. Lucrurile vechi au dispărut si - iată- toate lucrurile au devenit noi!''Există o nouă identitate si un nou mod de viată,vechile tipare de gindire si de actiune au fost inlocuite. Spre deosebire de omul neregenerat,al cărui păcat este intrinsec naturii lui,noi,care suntem născuti din nou,avem natura lui Dumnezeu, care este natura neprihănirii; avem o viată nouă si o nouă identitate, după ce am fost complet separati si curătiti de mizeria asociată vietii pe care o duceam inainte de a ne naste din nou.Trebuie să vezi cu ochi duhovnicesti imaginea noii tale persoane si să trăiesti in acest mod. Drept urmare, conduita ta trebuie să reflecte acum noua ta identitate si personalitate in Cristos Isus.

31 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Nici un om nu poate fi sfant Unul Singur este Dumnezeu! Insa voia Lui Dumnezeu este sfintirea noastra, iar aceasta nu se poate fara ca Sangele Celui ce s-a rastignit pentru noi sa ne curateasca. Nu stiu daca suna chiar bine cuvantul sfant la un om, dar a te sfinti inseamna a te apropia de Dumnezeu, a face ce a facut Isus cat a fost pe pamant.

| ramona30 a răspuns:

Dupa DEX: Sfântul este o persoană care din punct de vedere religios este considerată foarte apropiată de Divinitate și fără păcate.
Avand in vedere ca nu exista d-zeu, nu exista nici sfinti. Nu mai vorbesc de faptul ca multe dintre povesti sunt mult exagerate.

| lifeForJesus explică (pentru ramona30):

Sa presupunem ca exista, raspunsul tau e destul de bun.
Vroiam o părere personala, cum vezi tu?
Mersi!

| lifeForJesus explică:

Nu ştiţi că voi sunteţi templul lui Dumnezeu şi că Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi?
Dacă nimiceşte cineva templul lui Dumnezeu, pe acela îl va nimici Dumnezeu; căci templul lui Dumnezeu este SFANT, şi aşa SUNTETI VOI.
Voi însă sunteţi o seminţie aleasă, o preoţie împărătească, un NEAM SFANT, un popor pe care Dumnezeu Şi l-a câştigat ca să fie al Lui, ca să vestiţi puterile minunate ale Celui ce v-a chemat din întuneric la lumina Sa minunată;

| Raquella a răspuns:

A fi sfant inseamna a fi pus deoparte pentru Dumnezeu.

| barbattttt a răspuns:

Sfant inseamna sa faci voia a Lui Dumnezeu; dar nimeni nu este sfant pana nu zice Dumnezeu asta si nu este sfant pe pamant ci in Imparatia Lui. Pe pamant toti sunt pacatosi muritori.

| lifeForJesus explică (pentru barbattttt):

Cum interpretezi aceste versete sau, ce părere ai :
1. Drept răspuns, Isus i-a zis: „Dacă Mă iubeşte cineva, va păzi Cuvântul Meu, şi Tatăl Meu îl va iubi. Noi vom veni la el şi vom locui împreună cu el.
2.Voi însă nu mai sunteți pământești, ci duhovnicești, dacă Duhul lui Dumnezeu locuiește în adevăr în voi. Dacă n-are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui.

| barbattttt a răspuns (pentru lifeForJesus):

1.Adica noi trebuie sa respectam legea din dragoste pentru El si pentru ca I-am fost credinciosi pana la capat vom locui cu El pe veci.
2.Adica nu mai suntem oameni obisnuiti ci suntem preoti si trebuie sa fim o lumina pentru pentru alti daca Duhul Lui Hristos este in noi.

| lifeForJesus explică (pentru barbattttt):

Asta spune cuvântul Lui Dumnezeu și eu cred tot ce scrie în Biblie!
GBU!

| NuDauFunda a răspuns:

Inseamna sa-ti picteze unii mecla pe o bucata de lemn, iar apoi altii sa ti-o pupe.

| lifeForJesus explică (pentru NuDauFunda):

Asta înțelegi tu prin a fi sfânt?

| NuDauFunda a răspuns (pentru lifeForJesus):

Nu eu, asta inteleg majoritatea crestinilor. Daca e in icoana, trebuie' sa pupam si noi, ca ne bate Dumnezeu. Cati dintre crestinii din Romania crezi tu ca au habar despre faptele\istoria celor ce se afla in icoana?

| lifeForJesus explică (pentru NuDauFunda):

Nu știu dacă i-as numi creștini, ci mai repede as spune"oameni religioși"...
oricum nici nu vreau sa ma gândesc... e trist...

| ML001 a răspuns:

Sfant inseamna sa fii curatat de pacate prin sangele Lui ISUS si sa traiesti intru Legea Lui toata viata

| ML001 a răspuns:

Multumesc pentru mesajhappy GBU

| costis a răspuns:

Pai citeste vietile lor. Oricum cred ca nu se poate ajunge la asta fara ajutor de la Dumnezeu si fara smerenie.

| Danyelusha a răspuns:

A fi sfant inseamnaa implinii voia Lui Dumnezeu, adica sa nu minti, sa nu fi rau, sa ajuti oamenii, sa te rogi, sa implinesti ce le zece porunci...
Sper ca ti-am fost de ajutorwinking

| lifeForJesus explică (pentru Danyelusha):

Galateni 2:21 Nu vreau să fac zadarnic harul lui Dumnezeu; căci, dacă neprihănirea se capătă prin Lege, degeaba a murit Hristos.

Galateni 5:4 Voi, care voiţi să fiţi socotiţi neprihăniţi prin Lege, v-aţi despărţit de Hristos; aţi căzut din har.
Ioan 1:17 căci Legea a fost dată prin Moise, dar harul şi adevărul au venit prin Isus Hristos.
Romani 6:14 Căci păcatul nu va mai stăpâni asupra voastră, pentru că nu sunteţi sub Lege, ci sub har.

| JeSa a răspuns:

Sa fii demn de veneratie absoluta.
Imi place cum a ilustrat, NuDauFunda, raspunsul. rolling on the floor

| 220V a răspuns:

Sa fi sfant trebuie sa fi ca papa ion paul al 2-lea care a fost curvar, ca actualul papa, care a fost nazist, ca stefan cel mare care a avut 7 sotii, sa fi ca becali care peste 100 de ani va fi numit sfant ca a construit niste biserici, iar toata lumea stie ce fel de persoana ii si de ce construieste bisericile

| lifeForJesus explică (pentru 220V):

Sa ne ferească Dumnezeu de asa "sfinti"!

| Urzi23 a răspuns (pentru 220V):

220V a răspuns:

Sa fi sfant trebuie sa fi ca papa ion paul al 2-lea care a fost curvar, ca actualul papa, care a fost nazist, ca stefan cel mare care a avut 7 sotii, sa fi ca becali care peste 100 de ani va fi numit sfant ca a construit niste biserici, iar toata lumea stie ce fel de persoana ii si de ce construieste bisericile

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Ai uitat bre de Ingerul copiilor Dr Pesamosca, aici se pune intrebarea oare am fost noi contemporani cu un Sfint?

Alexandru Pesamosca (n. 14 martie 1930, Constanța, d. 1 septembrie 2011 ) a fost un chirurg pediatru din România. Timp de jumătate de secol, el a făcut circa 45 000 de operații, salvând de la infirmitate pe viață sau de la moarte mii de copii, inclusiv pe cei considerați fără speranță și inoperabili de către ceilalți medici.

Alexandru Pesamosca s-a născut la Constanța, unde a urmat școala primară și Liceul „Mircea cel Bătrân". A absolvit Facultatea de Medicină Generală la București în anul 1954 și a fost repartizat la Niculești-Jianu, (actualmente Dudești, Brăila) un sat de lângă Fetești, unde a profesat timp de 3 ani (1954-1957). Este apoi transferat în calitate de chirurg pediatru la Spitalul de Copii „Grigore Alexandrescu" (1957-1984) și „Budimex" (actualmente „Marie Skłodowska-Curie") (1984), unde face un număr mare de operații (circa 45 000 după propriile declarații). Operează și în străinătate (China, Franța, Italia, Republica Moldova, etc), dobândind prestigiu internațional în domeniul chirurgiei pediatrice încă dinainte de 1989. A avut doi fii legitimi care au murit (unul din ei, doctor, în 1993, a murit din pricina unei tumori cerebrale) și încă două fete și doi nepoți. A locuit din 1999, de când a rămas văduv, într-o cămăruță din Spitalul „Marie Sklodovska-Curie" (fostul „Budimex") din București.[1]. În ultimii ani nu a mai operat, ci doar a dat instrucțiuni medicilor chirurgi care veneau să-i ceară ajutorul.

Doctorul Alexandru Pesamosca este ctitor al Bisericii Cuviosul Stelian și Sfântul Nicolae-Brâncoveanu[2], aflată în curtea spitalului Marie Sklodovska-Curie (fostul Budimex) și președinte al Asociației „Așezământul social sfinții Martiri Brâncoveni".[3]. Patriarhul României a fost de acord ca să fie îngropat acolo, fiind ctitor de biserică. În vara anului 2011, el a fost internat la Spitalul Floreasca din cauza unor afecțiuni cardiace și renale. A murit în dimineața zilei de 1 septembrie 2011, la vârsta de 81 de ani
http://ro.wikipedia.org/wiki/Alexandru_Pesamosca

Iar Urzi23 a incheiat cu maiestuozitatea-i caracteristica :

Cred ca in mai putin de 100 de ani nepotii tai vor zice tata mosu a fost contemporan cu un SFINT dar el (220V) saracu nu stia ca era ateu pe atunci.

Ps Vezi bre ca la Sf Biserica din curtea Spitalului Statul nu a dat un chior

| lazarsergiu a răspuns:

Deci newlife la ce te referi mai exact? La a fii sfant in viata aceasta? Sau sa devii sfant(Sfintii Bisericii)? A fii sfant in viata aceasta inseamna ori sa faci cele placute lui Dumnezeu si sa fii sfant propriu-zis ori sa faci cele placute oamenilor si sa fii un sfant, fant care u se refera la altceva decat erou, salvator, bun sau inimos.In schimb sa fii Sfant al Bisericii este cu totul si cu totul altceva. Daca ai dori s aflii mai multe ma poti contacta pe adresa de e-mail : lazar_sergiu@ymail.com.Sper ca ti-am fost de folos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a iti da seama mai bine iti recomand sa citesti vietile unor sfinti precum:Sfantul Antonie cel mare, Sfantul Nectarie, Sfanta Paraschieva, Sfanta Teodora, Sfantul Mucenic Pantelimon etc. http://www.crestinortodox.ro/......73026.html

| Bomberman a răspuns:

Nu sunt sfant ca sa stiu cum e...dar vad ca o ardeti la impresia artistica cu ce considerati voi ca ar trebui sa fii un sfant! orice sfant a fost un om inainte! orice om are si greseli! nimeni nu-i perfect! fiecare are o greseluta mai mica sau mai mare! si pe fiecare ne asteapta judecata cereasca indiferent de statut!

| lifeForJesus explică (pentru Bomberman):

Ai dreptate pe fiecare ne așteaptă judecata.
Căci suntem în clipa când judecata stă să înceapă de la Casa lui Dumnezeu. Şi, dacă începe cu noi, care va fi sfârșitul celor ce nu ascultă de Evanghelia lui Dumnezeu?
Dar mai știu ca:
Copilaşilor, vă scriu aceste lucruri ca să nu păcătuiţi. Dar, dacă cineva a păcătuit, avem la Tatăl un Mijlocitor, pe Isus Hristos, Cel Neprihănit, care a murit pentru toate pacatele noastre!

| Bomberman a răspuns:

Deci...sper ca ce urmeaza sa zic nu o sa te loveasca la sentiment.da esti pocait frate? traieste viata la maxim pana in ultima clipa ca sa nu regreti sa ajungi la o varsta cand chiar nu vei mai putea face nimic! moartea nu se stie cand loveste.viata e prea scurta ca sa nu profiti din plin de ea.cat suntem in viata trebuie sa ne pregatim pentru lumea cealalta(cica).zic:cui ii pasa? sincer? o clipa in viata mea am timp sa ma gandesc la asta pe urma zic.las-o balta ce va fi va fi un sfarsit avem cu totii pana la urma.chiar te incalzeste asa tare chestia asta cu sfintii?!?! in orasu meu vad pe fiecare peerete VINE IISUS! m-au exasperat! numa in filmele americane mai vezi cand apar hobos cu pancarde gen : the apocalypse is comming soon! jesus is with us! jesus comes! so:i say: who cares any way?!?! vezi batrani vezi tineri care se cred buni crestini, cand se duc la biserica numa cu gandu la ea stau dar nu sunt in masura sincer sa ii critic pe altii.eu spre exemplu imi place sa particip la slujbele din biserica da nu ma duc prea des ca amortesc stand acolo ore in sir.ma duc din an in paste.mai bine asa decat in fiecare zi si sa plec cu sufletu gol si cu minte-an alte zari.fiecare avem felu nostru de a ne apropia de Dumnezeu.important e sa crezi si te vei mantui! parerea mea! intodeauna trebuie sa cauti calea cea dreapta in viata, fara compromisuri si totodata sa iti vezi de treaba ta si sa faci ce e de facut! multa bafta. sper sa nu te simti ofensat de cele ce am afirmat!

| lifeForJesus explică (pentru Bomberman):

Te înțeleg perfect, și îmi place ca ești deschis la minte, și pot discuta cu tine.
Pana la vârsta de 36 de ani,am făcut aproape tot ce am vrut și ce iți trece acum prin cap(sau poate tot ce-ți trece prin cap), eram fericit dar nu prea, in sensul ca erau clipe(momente) când eram fericit, dar treceau... câștigam peste 2000 de euro pe luna în Italia,credeam în Dumnezeu de mic,dar îmi plăcea păcatul,ma distram la maxim si nu-mi pasa de nimic dar,simți-am și știam ca se poate mai bine decât atât,nu pot sa-ti explic dar vroiam o fericire continua nu doar pe moment... știam ca este ceva,ce te poate face fericit cu adevărat!
Mie îmi era frica de moarte,știam ca dacă mor ajung în iad,eram conștient de acest fapt,dar vroiam sa ma mai distrez și eu un pic... dacă știam ca e asa frumos sa fii cu Dumnezeu,sa știi ca nu amânam pana acum,regret fiecare zi în care am stat departe de Dumnezeu!
Biserica nu te mantuieste sa ști,ci credința în Domnul Isus Hristos!
In biserica sunt mulți lupi îmbrăcați în oi,nu judec dar asta spune Biblia!
Cauta adevărul,și adevărul te va elibera,vei fi cu adevărat liber!
Si eu credeam ca-s liber,dar nu știam cum e sa fi cu adevărat liber!
Sper ca intr-o zi sa îmi spui ca am avut dreptate, si sa fi fericit zi si noapte!
Daca ai întrebări, te ajut cu cea mai mare plăcere!
Numai bine!

| Bomberman a răspuns:

Aceasi parere o am si eu stai calm.crede si te vei mantui!