| CryChristiAN a întrebat:

Ce inseamna sa fi un crestin?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Sa studiezi Biblia, sa aplici ce inveti, sa cultivi o relatie de prietenie cu Dumnezeul Bibliei si sa te identifici cu religia adevarata.Matei7:20,Ioan13:34,35

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Frumosul nume de crestin vine de la Cristos. Crestinii sunt oameni care traiesc dupa principiile Scripturii.http://www.youtube.com/watch?v=VD5kG5FyVac

| alexandra2859 a răspuns:

Sa stai toata ziua si sa te rogi la ceva ce nu exista si tu sa nu faci numic(in afara de a citi biblia).

| Elvina a răspuns:

Sa crezi in Dumnezeu, sa mergi la biserica, sa incerci sa faci cat mai putine pacate.

Răspuns utilizator avertizat
| 4b a răspuns:

Sigur nu inseamna sa fii prostwinking

| CryChristiAN explică (pentru 4b):

Nimeni nu are nimic de pierdut.happy Asa e.

| RAY a răspuns:

1 sa ignori stiinta, ratiunea, logica

2 sa ataci stiinta ca dovada pentru zeul tau

3 sa crezi in serpi vorbitori, oamenii care merg pe apa, invie, vindeca etc

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru RAY):

Si daca vei vedea ca toate acestea se vor dovedi reale?

| GRs a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Inseamna ca traiesti intr-o lume fictiva.

| RAY a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Cand voi vedea voi crede allrc

| M25M a răspuns:

Sa aderi la dogmele crestinismului.

Răspuns utilizator avertizat
| Qinz a răspuns:

Sa nu te limitez doar la material, si sa treci de toatea aceste lucruri si incepi sa intelegi infinitul, si sa fi un om bun.

| cosmin1211 a răspuns:

Inseamna sa fii un om inteligent.

| RAY a răspuns (pentru cosmin1211):

Deci Romania e o tara de geni?

| cosmin1211 a răspuns (pentru RAY):

Romania e cea mai tara de geni, si asta doar cu credinta adevarata.laughing

| comandamente a răspuns:

le-a zis Isus. „Adevărat vă spun că, dacă aţi avea credinţă cât un grăunte de muştar, aţi zice muntelui acestuia: „Mută-te de aici acolo", şi s-ar muta; nimic nu v-ar fi cu neputinţă.

| comandamente a răspuns:

„Din pricina puţinei voastre credinţe", le-a zis Isus. „Adevărat vă spun că, dacă aţi avea credinţă cât un grăunte de muştar, aţi zice muntelui acestuia: „Mută-te de aici acolo", şi s-ar muta; nimic nu v-ar fi cu neputinţă.

| EternalVampire a răspuns:

Sa crezi in Dumnezeu, sa mergi la biserica sa te rogi in fiecare zi, sa-ti faci cruce cand treci prin fata unei biserici si sa incerci sa faci cat mai putine pacate

| CristianoRonaldo13 a răspuns:

A fi crestin inseamna a te ruga la Dumnezeu, a merge la biserica, sa nu faci pacate, sa ajuti oameni nevoiasi, sa nu minti. FUNDA?

| ciprianjurje a răspuns:

S-l iubesti pe Dumnezeu din toata inima ta atat de mult incat sa fi dispous sa iti dai viata pentru el si pe aproaapele tau ca pe tine insuti. Restul vine de la sine.

| CryChristiAN explică (pentru ciprianjurje):

Si raspunsul tau si al Emei mi-a placut, dar al ei a fost mai ''complet''big grin. Cam la rapsunsul ala ma asteptam.

Altii degeaba se inchina si fac fapte bune, daca au sufletul plin de mandrie si trufie. Oricum o sa tin cont happy.

| ciprianjurje a răspuns (pentru CryChristiAN):

Am inteles si ma bucr ca o sa ti cont de rspunsul meu. Acum stiu ca nu m-am obosit degeaba sa scriu. happy