| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a întrebat:

Ce inseamna sa te pocaiesti? Exista vreo slujba pentru asta?

Răspuns Câştigător
| OOOLEOOO a răspuns:

Nici o slujba nu te pocaieste! tu te pocaiesti asta inseamna ca te intorci la Dumnezeu te lepezi de tine si iti dedici viata Domnului, petreci fiecare clipa din viata ca si cum ar fi Iisus pe pamant, postesti (si prin post nu ma refer la cel facut de ortodoxi!) te rogi, lupti spiritual pentru Domnu il vei lauda pe Domnul ii vei canta Domnului si multe altele big grin

Asta inseamna sa te pocaiesti, sa devi un copil al Domnului, sa te ''renasti'' sa te reintorci la Dumnezeu

Pace tie happy

| raluk27 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Care e faza cu postul de la ortodocsi? Ce are?

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru OOOLEOOO):

Serios, care e faza cu postul la ortodocsi? Ca eu unul chiar nu intelegsadpe bune.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Nimic happy Doar ca multi dintre noi nici nu stim de ce postim multi postim dar postim dejaba deoarece in timpul intregi vietii injuram ne batem mintim, suntem curvarii, acela nu`i postul placut Dumnului! Postul placut lui Dumnezeu este acela cand te rogi mult il primesti in casa pe cel fara camin si il imbraci pe cel fara haine acela este postul placut Domnului! nu-i post acela cand renuntam la carne cateva zile si intre zilele alea ne imbatam pana nu mai vedem! nu`i post acela cand renunti la carne si la oua lapte, dar le tii pe toate (alimentele) in dulap ca sa le mananci dupa post!, atunci ce rost are, nu ai mancat acele alimente dar dupa post le mananci? asa doar iti chinui trupul! Dumnezeu nu are nevoie de jertfa ta deoarece tot pamantul e al lui, ci cel sarac are nevoie de mancarea ta! tu mancarea pe care nu o mananci in timpul postului sa nu o tii in dulap ca sa o mananci apoi ci ia-o pe toata si daio celui flamand celui fara bani! acesta este adevaratul post!

''Fiilor, bine este a-l satura pe cel sarac si flamand si asa sa postesti.''

Parerea mea, Pace tie big grin

| raluk27 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Exagerezi! Nu cred ca tine nimeni mancare in dulap 40 de zile. Wtf! Se strica..Cand postesti ai in frigider numai mancare de post, deci pe aia o consumi. Mananci de Pasti pentru ca sarbatoresti Invierea Domnului, te bucuri. Mielul este un simbol al jertfei lui Iisus. Chestia cu ouale rosii presupun ca o stii deja. Postul poate fi inteles si ca un fel de autodisciplina.

| raluk27 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Plus ca ceea ce ai spus referitor la cum ar trebui tinut post e valabil pentru toti crestinii. Nu inteleg de ce te-ai referit doar la ortodocsi (oricum e postul cel mai aspru)? Or fi ceilalti niste sfinti si nu stiu eu.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru OOOLEOOO):

Eu unul sunt ortodox de aceea am intrebat...si chestia e ca noi suntem cea mai pacatoasa ramura a crestinismului(parerea mea).
Dar unii incearca sa nu fie asemenea lor...si asta este foarte bine deoarece aproape nimeni nu mai este interesat de "ora de religie"sau de Dumnezeu...totul este acum pentru ei doar muzica, prietenii, chestii de astea.
In fond, nu conteaza religia, totul e sa crezi in Dumnezeu si sa slujesti Lui!

| OOOLEOOO a răspuns (pentru raluk27):

Hai sa terminam cu discutia ca se poate transforma intr-o cearta big grin eu nu tin cu nici o religie nici ortodoxa, nici evraica, la mine tine de credinta, despre botez si despre pace interioara, am dat exemplu postul ortodocsilor deaorece e cel pe care il cunosc mai bine happy Ce rost are sa ne certam pe tema postului? oare va mai conta ca ne-am luat in gura pe seama postului? Sau asta va dovedii ca suntem aman2 pacatosi, daca continuam pana la cearta, de ce sa fim pacatosi? pentru simpla sadisfactie de a spune ''eu am dreptate si stiu mai multe ca acel user''?

Pace tie big grin

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru OOOLEOOO):

Heeilaughingstai asa...nu ne-am certatlaughing
Eu doar am intrebat, atatbig grin
De ce sa ne certam? Doar m-ai ajutat de nu stiu cate oribig grin[mersi].

20 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

E un fel de cartofi prajiti pocainta asta. thinking

| mrich a răspuns:

Atunci cand te pocaiesti Il primesti pe Isus Hristos in inima ta

| pwp a răspuns:

Sa faci multe lucruri bune (sa dai saracilor, sa mergi la biserica, sa nu fumezi, sa-ti ajuti parintii) pentru a-ti fi iertate pacatele

| Kamakura a răspuns:

Sa iti para rau de pacatele pe care le-ai facut si sa fi mult mai credincios pentru ca Dumnezeu sa iti ierte pacatele(si sa ramai credincios).

| phantomitza a răspuns:

Sa te pocaiesti inseamna sa te spovedesti, nu sa treci la alta religie cum zic alti. le zic pocaiti iar ei sunt penticostali, baptisti etc. a te pocai inseamna sa iti para rau pentru pacatele tale, sa nu mai pacatuiesti sa te indrepti, sa devi un om care respecta cuvantul lui Dumnezeu.

| phantomitza a răspuns:

Sa te pocaiesti inseamna sa te spovedesti, nu sa treci la alta religie cum zic alti. le zic pocaiti iar ei sunt penticostali, baptisti etc. a te pocai inseamna sa iti para rau pentru pacatele tale, sa nu mai pacatuiesti sa te indrepti, sa devi un om care respecta cuvantul lui Dumnezeu.

| meastylin a răspuns:

Pentru a fi salvate prin nimeni altul, ci numai prin mila lui Dumnezeu, în fond... bunătatea pe care le-a dat, astfel, timp şi de respect să se pocăiască..., cam asta inseamna

| meastylin a răspuns:

Daca crezi ca ti-am fost de ajutor imi dai fundahappy

| yulymcl a răspuns:

Inseamna sa devii mult mai credincios sa te rogi mult si sa mergi des la biserica nu necesita nici o slujba

| yulymcl a răspuns:

Funda!?

| yoyomaster a răspuns:

Nu exista! Trebuie doar sati regreti greselile si sa incerci sa nu le mai faci!