| ovidiuproca a întrebat:

Ce inseamna sa te rogi la Dumnezeu?

10 răspunsuri:
| William a răspuns:

N-ai tu cum sa pricepi.

| OOOLEOOO a răspuns:

Rugaciunea este cea mai simpla metoda de invocare a spiritelor/zeilor.In cazul crestinismului invocarea lui Dumnezeu

| danay72 a răspuns:

Sa comunici cu El, sa-i spui ce simti si sa discuti cu el toate problemele tale, dar de asemenea sa-i si multumesti pentru lucrurie frumoase care le face zilnic pentru noi. 1Petru5:6,7

| Narfundo a răspuns:

Inseamna sa faci un pact cu tine si cu o divinitate necunoscuta in legatura cu viitorul.

| Zenit313 a răspuns:

Sa nu ai incredere in tine si nici in Dumnezeu!

Perspectiva religioasa :
Sa nu ai incredere in abilitatile daruite de Dumnezeu si nici sa le folosesti.
Daca Dumnezeu are un plan si o faca oricum ce vrea, nu inteleg de ce se mai roaga lumea.
Daca Dumnezeu are un plan, atunci exista destin si nu avem nici cea mai mica putere sa schimbam ceva, deci nu exista liber arbitru si nu noi gresim din moment ce nu suntem stapanii nostri.

| dracu14 a răspuns:

''e mai usor sa crezi in dumnezeu decat in tine, d-aia toti il pupa-n p^^a cand le merge bine''-Cheloo
dupa mine inseamna lipsa de incredere de sine, injosirea omului in fata unui prieten imaginar

Răspuns utilizator avertizat
| dorelmarc a răspuns:

Si.aici.pe.pamant.daca.mergi.la.un.sef.nu.mergi.cu.un.ton.poruncitor.
Si.mergi.inaitea.unui.om.
Nu?
Cu.cat.mai.mult.inaintea.creatorului.universului.
Oameni.isi.inchipue.pe.D-zeu.ca.si.pe.un.om.de.pe.pamant.
((( Dar ce! Să locuiască Dumnezeu cu adevărat împreună cu omul pe pământ? Iată că cerurile şi cerurile cerurilor nu Te pot cuprinde: cu cât mai puţin această Casă pe care am zidit-o eu!)))2Cron.6.18

| Toader_Andreea_1996_pDkq a răspuns:

Sa vorbesti cu el, sa il rogi sa fi sanatos si altele.

| noaheoo a răspuns:

Sa te rogi la Dumnezeu este ca atunci cand te rogi de tatal tau sa iti ia o jucarie (sa zicem un joc cu masini) si el nu accepta, in acel moment tu te superi(adica ca atunci cand tu te rogi la dumnezeu sa faci rost de un serviciu/lucru care iti dauneaza, iar tu iti pierzi credinta din acest motiv)