| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce inseamna ''Sfant''?

79 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns:

Si Lucifer a fost candva sfant si traia in rai. Ia spune, unde e Sfantul Satan acum?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa cum se traducere el:om fara de păcat.
Dar asta nu inseamna ca a fost sfânt dintotdeauna, e imposibil, ci într-o anumită perioada a vieții sale a lăsat păcatul in urma.

Răspuns utilizator avertizat
Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ma tem ca nu inteleg ce vrei sa spui prin zeul iudeu si Duhul Sfânt, pentru că nu are nicio legătură cu subiectul de fata.

Ilie a fost sfant, Moise nu zice a a fost sfânt, Constantin cel mare nu stiu ce cauta el acolo printre sfinți.
Deci Sfânt asta inseamna, neprihanit, restul ce indrugi tu acolo e 0 barat.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Nici un om nu e fara păcat", si urmeaza virgula, "pentru că toți au pacatuit"(trecut)

Răspuns utilizator avertizat
Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Spune-mi in mare ce scrie acolo fiindca mi se încarcă mai greu pe date.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

ZEUL iudeu si DUHUL sfânt sunt una si aceeasi persoană, de ce le separi?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Imi zice ca de cand te-ai nascut ai început să păcătuiești.
Pui pariu cu mine ca niciun sfânt nu poate sa spuna despre el că a fost fara de păcat in trecut dar poate spune despre el că nu mai păcătuiește in prezent?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce a făcut?
Eu stiam ca a facut si El păcate, dar pacate in sens ca interpreta prost biblia, asa cum o fac majoritatea oamenilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dar pe tine ce te-a îndemnat să crezi că termenul de sfânt inseamna altceva?

| Mayhem666 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si toti astia sunt barbati. Eva unde e? Ah, am uitat, femeile sunt pacatoase, dar barbatii sunt niste sfinti.
Misogini mai erau aia care au inventat povestea asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

What the actual F?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Pus deoparte".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gusticel

| alidenbealidenbi a răspuns:

Sfant inseamna o persoana care corespunde vointei lui Dumnezeu.

| bettybetty a răspuns:

Termenul de sfânt este confundat adesea cu "neprihanire". " Sfânt" nu inseamna fără păcat, aia e "neprihanit". Ceea ce nu exista aici pe Pământ, conform cu ce a zis Isus " nici un om nu este fără prihană, nici unul macar ", și completat de Pavel care zice că niciun om nu este fără păcat.
Sfânt conform Legii inseamna " Curatit și pus deoparte" pentru slujba Domnului. Asta se făcea cu vasele pentru templu și chiar cu levitii(oamenii care slujeau templului). Erau curatiti într-un mod special din cap până în picioare (fizic) și curatiti spiritual ca să se poată ocupă de lucrarea din templu.

E porunca să fim sfinți căci El e sfânt. Dacă sfânt inseamna fără păcat, inseamna ca ni s-a dat o porunca imposibil de împlinit fiindcă nimeni nu este fără păcat.

Sunt termeni diferiți cu sensuri diferite însă adesea confundate. Neprihaniti vom fi doar când ne vom întâlni față în față cu El, adică în cer.

Răspuns utilizator avertizat
Răspuns utilizator avertizat
| bettybetty a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu uita ca Wikipedia nu este o sursă stabilă de informații, aceasta având la rândul ei o altă baza bibliografică. E posibil să scrie ceva fiindcă a a fost găsit într-o anumită carte a cine știe cui. Motiv pentru care în facultăți nici nu este permis accesul la Wikipedia pentru studii.

Repet. Biblic inseamna om curatit și pus deoparte în slujba Domnului. Fiind în slujba Lui respecti legea Lui, esti aproape de El, faci ce spune El etc.
Termen pentru "fără păcat" este termenul de neprihanire, care nu poate fi atins pe Pământ. Tine mult de limba și de semantică happy

Răspuns utilizator avertizat
| bettybetty a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dex-ul este un dicționar explicativ al LIMBII ROMÂNE. Deci vei gasi termeni traduși și explicați cultic prin prisma de români, a limbii române.
Biblic, în limba de origine, sfânt inseamna ce am zis mai sus. Ca românii au interpretat sfânt ca fiind tot una cu neprihanit și l-au băgat în Dex, e treaba lor.
Ebraica și greaca sunt limbi mult mai complexe din punct de vedere semantic față de limba română. La români sfânt e sfânt, iubire e iubire și aia e. La ei nu e asa, dacă vorbesti de iubire, ai 4 termeni pentru naționala defini conceptul de iubire în funcție de context și de locul de proveniență al iubirii. Termeni utilizați și astăzi. Când vorbim de sfânt, vorbim de un lucru total diferit de neprihanire prin însăși definiție și atribuinta termenului.
Românii l-au echivalat și trecut în dex astfel happy
Dex-ul e o sursă sigură în ce privește româna, însă când iei cuvinte din alte limbi introduse în română ulterior, e important să iei și semantica lor... și din păcate în română nu exista un cuvânt care să echivaleze cu originalul

| anonim_4396 a răspuns (pentru bettybetty):

Scuza-ma ca intervin in discutia voastră, vrei sa spui ca Iov nu a atins neprihanirea aceea despre care vorbesti?

| bettybetty a răspuns (pentru anonim_4396):

E adevărat ca scrie de Iov ca a fost neprihanit, numai ca termenul de "neprihanire" diferă. Nu era o neprihanire spirituală, ci de natură fizică. Dumnezeu i-a făcut 2 caracterizări în Iov 1:8. A spus cum arată fizic (fără prihană), APOI cum arată spiritual (curat la suflet=sfânt). Din nou, sfânt însemnând curatit și pus deoparte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru bettybetty):

Ce inseamna curățit la tine, total sau partial?
Dacă total atunci admiti faptul că un om poate ajunge la sfințenia pe care o dorește Dumnezeu, adica aceea in a te califica pe tine ca sfânt.
Astfel vorbind esti de acord cu mine ca poti fi fara prihana, neprihanit, sfânt, curățit total doar prin vointa proprie si toate vor inseamna unul același lucru.

Răspuns utilizator avertizat
Răspuns utilizator avertizat
| bettybetty a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Am vazut ce ai zis de Isus și vandalizarea templui. Nu a vandalizat, a fa ut altceva. Tine de tradiția iudaică care în Lege e scris ca fiecare trebuie să facă curat în case și să arunce tot ce e rău afara. Templul era Casa Lui, și simbolic, a făcut curat în ea, dând afara ce era erau (bisnitarii și schimbătorii de valută). Era o lege care se aplica înainte de Paște. E ceva mai complex, nu intru în detalii.
Mai mult, Isus a fost ispitit în toate și nu a păcătuit niciunde sub nicio formă. Dacă ai găsit ceva de genul, imi spui, cu toate ca eu studiez Biblia și cultura de 4 ani, și nu am vazut asa ceva.

Acum, ce inseamna "curatit"? E ceea ce e menționat tot de Pavel, cum prin sângele Lui suntem noi iertați și curatiti. E o curățire sufletească, o iertare și ștergere a pacatului

| bettybetty a răspuns (pentru anonim_4396):

Curatit total nu poți fi, fiindcă sfințenia nu e ceva ce ai acum complet. Sfințenia e un proces. Tot mai bun, tot mai sus. Pas cu pas

| bettybetty a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Evident, nu se separa. Gândirea, emotiile. Mentalitatea din care se rezultă atitudinile care genereaza faptele etc.

Când vorbesti de o curățire a sufletului te refer strict ca cum esti pe interior, cum gandesti, cum privesti, cum te comporti, ce simti etc

| anonim_4396 a răspuns (pentru bettybetty):

Nu ai vazut nimic, nu am scris eu de vandalizare a unui templu...

Legat de curățire.
Ce vrei sa zici cu asta, ca te vede Dùmnezeu curat prin sângele Lui Hristos cand tu esti murdar?

| anonim_4396 a răspuns (pentru bettybetty):

Ba de contrazic aici, poti fi sfânt total acum si maine sa fi parțial, esti de acord cu mine?

| bettybetty a răspuns (pentru anonim_4396):

Sorry, cred ca mi-a sărit când am dat să răspund?
Nu te vede curat când tu esti murdar. El te curata și esti curat. Numai ca păcătuit, te pare zi din nou, și prin pocăință, esti curatit.
Ce a făcut Isus nu are relevanță dacă nu contribui și tu

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru bettybetty):

Nu te cureti tu prin metanoia, adica prin pocainta?
https://www.biblegateway.com/......?/passage/

Răspuns utilizator avertizat
| bettybetty a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da, numai ca metanoia nu e ceva ce vine de la tine. E ceva declanșat de Dumnezeu. El te conștientizează, apoi tu vrei sa te schimbi, apoi El iti arata cum sa o faci. Metanoia e schimbarea minții, ok. Și cum o schimbi? Ce anume trebuie schimbat și ce nu? Aici vine Duhul Sfânt care te călăuzește și iti explica.
Asta e faza, nu face Dumnezeu totul, nu faci tu totul. E o chestie de cooperare.

Eu pot să-ți cant toată ziua ca esti pacatos și trebuie să te schimbi, ca nu ma asculți. El te constienfizeaza, apoi tu decizi etc.

| bettybetty a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Care e faza cu asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru bettybetty):

În toți oamenii ne este descoperit ce e bine si ce e rau, nu exista nicio implicație divină, crede-mă.
Faptul că unii nu se schimba nu inseamna ca nu stiu, ba stiu foarte bine, doar ca ei preferă să trăiască asa.

| bettybetty a răspuns (pentru anonim_4396):

Este o întreagă discuție... Practic ce e bine și rău este subiectiv. Dacă mergem in triburi ei vad ca bine să se mănânce între ei... În schimb ce noi vedem ca fiind rău.
Este o implicație divină, depinde însă când ai cum apare. Evident ca tine si de nepăsarea omului. Una e să sti lucruri despre ceva, si alta este să fii conștient de asa ceva. Pot să-ți spun ca fumatul nu e sănătos. Tu stii ca nu e sănătos, dar nu-ți pasă si continui. Însă când apare clipa în care devi cu adevărat conștient... iti schimbi si gândirea si te lasi

Răspuns utilizator avertizat
| bettybetty a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asa, și? Ce te face să crezi ca e greșit ce a făcut?

| anonim_4396 a răspuns (pentru bettybetty):

Păi e gresit ca cine spune că e Sfânt?
Și pe ce criterii?
Decat Dumnezeu poate sti daca acel om este cu adevărat sfânt.

| bettybetty a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu. Cum ti-am zis, e o întreagă discuție...

| bettybetty a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e greșit să spui ca esti sfânt. Dacă omul este sfânt cu adevărat, se vede, fiindcă are roada Duhului sfânt menționată în galateni 5:22. O are fiindcă el este curatit și pus în slujba Lui, fiind în slujba Lui, asculta de El. Un sfânt are anumite caracteristici.
Nu e perfect, dar e într-o continuă perfecționare. Poate păcătuit, însă se ridică, este iertat, curățat prin faptul că îi s-a șters păcatul, și merge mai departe spre perfecționare. Perfecțiunea o atingi acolo sus, însă aici esti într-un întreg proces

| anonim_4396 a răspuns (pentru bettybetty):

Nu e, se oprește aici, nu mai continua niciunde.
Legea este întipărita în inimile noastre și stim ce e bine si ce e rau.
Avraam nu a avut nevoie de o lege ca sa își dea seama ca trăiește după o lege buna, nici alți sfinți.
Problema e cum definim noi păcatul, dupa care lege?
Legea aia buna sau aia rea?
Si ca sa nu se creeze confuzie s-a creat ce noi numim Legea lui Dumnezeu, adica ceva fix, fara strambaciuni din fire.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

În sens ca a trăit conform celor 10 porunci din decalog si asta cand nu erau scrise deja si descoperite pentru om.

| bettybetty a răspuns (pentru anonim_4396):

Problema e ca nu toți oamenii au acea lege în inima...

Răspuns utilizator avertizat
| bettybetty a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Esti asa enervant... Logic ca e vorba de minte -_-

| anonim_4396 a răspuns (pentru bettybetty):

Eu zic ca o au, cum spune si versetul cu pricina, dar ca nu o vor e alta mâncare de peste.

| bettybetty a răspuns (pentru anonim_4396):

Si triburile care își ucid si mănâncă copiii? Ei o au? Legea lor le spune că e ok, ba chiar o necesitate

Răspuns utilizator avertizat
Răspuns utilizator avertizat
| bettybetty a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Logic că nu... tine din nou de gramatică si semantică happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru bettybetty):

Legea lor, daca te referi la constiinta, le spune că nu e ok, însă ei sunt ghidati dupa o credința aidoma cu cea a religiosilor, adică una falsă care implica un zeu si care te împinge să faci multe prostii prin El.
Avraam stia si el ca e rau ce face însă considera ca Dumnezeu, citez: "poarta de grija".
Și la el s-a vazut ca a purtat.
De ce extrema stanga a mulsumanilor fac atentate teroriste?
Ca nu stiu ce e bine si ce e rau?