| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna studiu biblic inductiv?

6 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Stusiul biblic induciv este cel pe care il faci singur si dupa ce il faci poti sa desprinzi singur invatatura din Biblie, fara ajutorul nimanui. La acest studiu trebuie sa ai informatii general despre cartea din Biblie pe care o studiezi, o citesti in ansamblu, apoi pui intrebari precum "Cine a scris-o?", "Cand a fost scrisa?", "De ce a scris-o?", "Cui se adreseaza?", "Unde a fost scrisa?", "cand a fost scrisa?" etc, iar apoi iei cate un capitol si ii pui subititluri, subliniezi cuvintele cheie si desprinzi ideea centrala. Pentru mai multe detalii, iti recomand o carte scrisa de Kay Arthur, "Cum sa studiem Biblia".

http://www.kerigma.ro/carti.php?detalii=21419

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O introducere in acel studiu Biblic, un studiu care are menirea sa te ajute sa intelegi despre ce este vorba in general, o privire de ansamblu.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Johnny, tu confunzi ''inductiv'' cu ''introductiv''? Nu ma mir ca un om care face astfel de confuzii flagrante a ajuns sa nege doctrina sfintei treimi.

| VelaJohnny a răspuns (pentru minrest):

Mai citesc si eu gresit, scuze scuze laughing cat despre trinitate...citeste atent Biblia

| 6684464 a răspuns:

Studiul inductiv=studiu aprofundat, din cate stiu.