| RAY a întrebat:

Ce inseamna sunt ortodox dar nu sunt practicant?
asta am auzit-o de multe ori

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Adica omul crede in Dumnezeu, dar nu prea il intereseaza de fapt Dumnezeu.
Un crestin nepracticant e adesea acel crestin care respecta cateva traditii principale si atat.

27 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Cel care nu este practicant, poate fi considerat un ortodox "de jure", dar nu "de facto". El nu poate fi reprezentativ pentru credinta/confesiunea sa. Nu adera la ea si in consecinta, nerespentandu-i invataturile, aceasta confesiune nu poate fi blamata pentru abaterile morale ale persoanei in cauza. E cat de cat firesc...

| SG1995 a răspuns:

Inseamna ca exista indizivi care isi accepta religia, dar nu o practica, gen: cred in Divinitate si in doctrinele religioase, dar nu merg la biserica, nu se roaga, etc.

| mentholinks a răspuns:

Adica este botezat ortodox dar nu are legaturi cu biserica, nu o frecventeaza, nu se spovedeste, impartaseste, etc.

| RAY explică (pentru mentholinks):

Pai se mai poate numi crestin?

| DenisaNicoletaG a răspuns:

Uh, te-a apucat in prag de seara crestinismul? laughing

| RAY explică (pentru DenisaNicoletaG):

Ma posedat sfantul duh in seara asta denisa

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru RAY):

Ai facut prostioare? laughing

| RAY explică (pentru DenisaNicoletaG):

As vrea eu dar esti cu ochii pe mine de cateva zile

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru RAY):

Pai esti in prim-plan si te observ imediat!
Observ orice miscare de a ta laughing

| RAY explică (pentru DenisaNicoletaG):

Cu coronița aia cap zici ca esti regina mea mândruțo

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru RAY):

Nu mi-a spus nimeni pana acum mandruta laughing

| RAY explică (pentru DenisaNicoletaG):

Hai sa vorbim de religie ca facem chat, tu frecventezi biserica des?

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru RAY):

Merg in primul rand la unchiul meu sad
Si mai merg de Paste, de Craciun..., cand se tine cu post, ma duc acolo, ma spovedesc si impartasesc, tu? happy

| RAY explică (pentru DenisaNicoletaG):

Te ai fi tu in biserica as merge in fiecare zi sa ma spovedesc tie, dar asa nu merg niciodata, sunt ateu-agnostic-liber-cugetator- astept dovada ca exista dumnezeu - si te rogi des la dumnezeu? ce simti cand te rogi?

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru RAY):

Da, ma rog, seara, inainte de culcare mereu, doar ca nu simt ceva anume happy

| RAY explică (pentru DenisaNicoletaG):

Se implineste?

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru RAY):

Poate ca nu zic eu bine, mna happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Exista mesaje private.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu eu am facut chat man, in fine daca e vorba de acel subiect e permis, asa scrie in regulament

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

EU ma refeream mai mult la alinturi si prostii de genuL laughing

| RAY explică (pentru anonim_4396):

De asta am si schimbat subiectul

| mariusmac85 a răspuns (pentru RAY):

Dovada ești tu. Uită-te la tine și îți vei da seama că există Dumnezeu. Numai O Entitate Supremă ar fi putut să te creeze,RAY. Îi poți spune Dumnezeu/Dio/God/Allah etc. sau simplu CREATORUL,dar nu poți nega Existența Sa, a Unei Forțe Supreme care guvernează tot, toată lumea văzută, dar mai ales cea nevăzută.
Vrei mai multe detalii, contactează-mă.
Câți ani ai?

| RAY explică (pentru mariusmac85):

Forța aia de unde știi că e Dumnezeul tău? Faci propaganda și aici pe TPU

| GulubuntzBudulush a răspuns:

Înseamnă că părinții lui au fost ortodoxi sau bunici și ceva și el e doar cultural așa că se știe el sau că mai face și el câte un rit ăsta practic.

| catalynx a răspuns:

Pai a fi practicant inseamna sa ai si un stil de viata crestin. Adica de ex sa respecti cele 10 porunci, si sa incerci sa te ghidezi in viata dupa ceea ceea spune Blibia, in general a nu practica, inseamna doar a crede, dar nu a si urma/ respecta