| AtlantisMe a întrebat:

Ce inseamna "taiat imprejur"?

Răspuns Câştigător
| Cosmin1992 a răspuns:

Circumcis - http://ro.wikipedia.org/wiki/Circumcizie explicatii detaliate le gasesti aici

| AtlantisMe explică (pentru Cosmin1992):

Si de ce oare zice de taiere imprejur in Biblie?

10 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Vezi
http://www.crestinortodox.ro/......68417.html
http://www.predici.cnet.ro/arhive/360/
http://stiati-ca.com/circumcizia-masculina-stiati-ca/
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?cap=5&id=41
http://sscatalin.ablog.ro/......stiti.html
Circumcizia - adevarurile pe care trebuie sa le stiti
postat de sscatalin in 2008-07-19 02:50
DE CE ACEST POST?
Postez asta aici pentru ca sunt la capatul rabdarii, pentru ca mie nu mi-a spus nimeni ceea ce va voi spune eu acum, adevaruri esentiale, chestiuni pe care trebuie sa le stiti daca vreti sau sunteti nevoiti vreodata sa faceti aceasta operatie. Nici un site de profil - fie pro sau contra -, nici un medic, nici un subiect nu mi-a spus lucrurile pe care le veti citi in continuare. Le scriu in speranta ca cei care vor lectura acest post vor lua aminte si vor fi cu bagare de seama...

1. CE ESTE CIRCUMCIZIA?

Circumcizia este indepartarea chirurgicala permanenta a preputului sau a unei parti din el precum si a frenului (cunoscuta popular sub denumirea de "ata"). Preputul, pentru cei sau cele cu cunostinte vagi de anatomie masculina, este portiunea de piele retractabila care acopera glandul (capul) penisului. Preputul si frenul sunt si principalele zone erogene ale acestuia. Rezultatul este acela ca glandul va fi permanent descoperit (mai pe romaneste penisul va fi in permanenta "belit") si se va afla mereu in contact cu materialul lenjeriei intime, precum si cu partile anatomice din zona (pubisul, sau scrotul). Daca va stiti cu o sensibilitate crescuta a glandului, cel mai probabil ca noua stare va va fi extrem de incomoda. Voi reveni asupra rezultatelor operatiei.

Circumcizia are doua motivari. Prima este una de factura religioasa si culturala - evreii si musulmanii (adica popoarele semite) o practica imediat dupa nastere in virtutea unui legamant biblic cu Dumnezeu, - iar americanii o practica pe motive care tin de cultura lor sexuala - un penis circumcis fiind in opinia lor mai sanatos, mai curat si mai estetic. Cea de-a doua motivare este cea medicala, circumcizia fiind de obicei un remediu chirurgical al fimozei (fimoza este o "disfunctie" fizica a aparatului genital masculin care se manifesta prin ingustimea preputului care ori nu permite decalotarea penisului, ori, daca o permite, stranguleaza penisul, blocand circulatia sangelui si provocand dureri in timpul actului sexual. Principalul pericol al fimozei daca nu a fost descoperita si tratata la timp este acela al nedezvoltarii penisului.)

Ca atare, daca esti evreu, musulman sau american, ai toate sansele sa fii circumcis la nastere. Daca esti suferind de fimoza, vei fi operat inclusiv la o varsta adulta.

2. MITURILE CIRCUMCIZIEI

Pentru o operatie asa zis "banala" circumcizia suporta foarte multe mituri, indiferent daca esti pro sau contra. Astfel:

MITURI PRO:
- posibilitate mai scazuta de a contracta boli venerice sau infectii urinare
- rezistenta mai mare in timpul actului sexual datorita desensibilizarii membrului odata cu inlaturarea preputului si a frenului
- penisul este mai igienic
- penisul este mai estetic
- circumcizia prelungeste penisul cu 1-2 cm

MITURI CONTRA:
- circumcizia este o mutilare sexuala de cel mai inalt grad
- circumcizia poate cauza moartea (la sugari)
- circumcizia afecteaza psihic un barbat, mai ales daca acesta a suferit operatia la o varsta adulta
- circumcizia te priveaza de placerea sexuala
- circumcizia poate cauza impotenta sau erectii dureroase
- circumcizia reduce dimensiunea penisului cu 1-2 cm
- circumcizia produce o sensibilizare acuta a penisului care este in contact direct cu aerul si/sau textilele
- circumcizia usuca glandul si il face inestetic

Miturile acestea se pot adeveri partial in functie de fiecare persoana in parte. Chestiunea esteticului este evident una subiectiva. La fel si chestiunea igienei. Sensibilitatea este o problema serioasa, ca si decesul la sugari (datorat in opinia mea nu atat faptului ca e o operatie neindicata, ci pentru ca la nou nascuti se efectueaza fara anestezie. Chestiunea lungimii are un suport real, dar nu e cauzata de operatie in sine ci de modul in care aceasta este efectuata. Mai exact fie spus, lungimea poate fi afectata in mod negativ, daca dai peste un medic prost care taie mai multa piele decat trebuie.

3. OPERATIA

Ceea ce urmeaza este descrierea operatiei mele. Ca atare veridicitatea ei este de 99%. Marja de un procent de eroare este datorata faptului ca o voi descrie nu numai asa cum a fost ci si cum am perceput-o.

Se fac analize de sange. De asemenea s-a testat solutia salinica folosita la anesteziile locale. Dupa ce s-a verificat faptul ca raspund la anestezic am fost condus in sala de operatii. Mi s-a pus in fata un formular prin care atestam sub semnatura ca sunt de acord cu operatia dupa ce mi-au fost aduse la cunostinta riscurile. Acestea constau in:
- posibilitatea ca dupa operatie cicatricea sa nu fie una din cele mai fine
- posibilitatea existentei unor sangerari sau supuratii
- riscul ca organismul sa nu se refaca extraordinar de repede si convalescenta sa dureze undeva intre 4 si 6 saptamani
- lipsa relatiilor sexuale pana la vindecarea completa
In ciuda instinctului meu care mi-a spus sa renunt la interventie - nu am fost niciodata convins 100% sa o fac - am semnat si m-am lasat urcat pe masa. Mi s-au legat mainile si picioarele, am fost acoperit cu cearceafuri, am fost uns cu spirt, mi s-a pus o masca cu oxigen. Am fost avertizat ca voi simti usturaturi la baza penisului, cauzate de anestezie, si mi s-a recomandat sa trag aer adanc in piept.

Apoi a inceput chinul. 6 injectii, una dupa alta, facute la 4 maini. Nici nu iesea bine un ac, ca intra urmatorul. Pe la a 4 injectie am inceput sa tip, in timp ce ma fortam sa nu ma misc. Apoi senzatiile au disparut. Si am inceput sa aud foarfecele si discutiile medicilor.Din cand in cand o asistenta a verificat sa vada daca n-am lesinat. Am auzit de mai multe ori cuvantul taie, precum si zgomotul metalic produs de foarfece si pense. Am auzit si sfaraitul cauterului. Operatia a durat 45 de minute. Anestezia s-a dus pe parcurs si am simtit cum eram cusut. La un moment dat i-am anuntat de faptul ca ma doare si am gresit - s-au grabit sa incheie si au incheiat pripit si gresit.

De la anestezie m-am simtit fff ametit cum m-am dat jos de pe masa si a fost nevoie sa ma care cu un carut in salon. De unde mi s-a spus ca voi pleca pe picioare dupa operatie, am fost internat si tinut sub observatie pana a doua zi. Mi s-au administrat antibiotice intra-musculare, care au facut durerile operatiei sa para niste gadilituri. In ziua operatiei mi-a fost imposibil sa urinez, am plans de ciuda si de durere.

De a doua zi am inceput tratamentul cu anti-inflamatorii - pentru 5 zile, oxacilina - 5 zile, o pastila la 6 ore si inca un antibiotic in priza dubla pentru 10 zile. Plus un spray cicatrizant.

Primele zile am avut un soc sa-mi vad penisul cusut de jur imprejur. Imaginea e horror, mai ales cand vezi vanataia pe care ti-a lasat-o garoul. Atingerea e si mai si. Porti in permanenta comprese sterile, te speli de fiecare data cand folosesti toaleta. La 10 zile distanta mi-au scos firele. Si nu le-au scos pe toate, desi m-au chinuit ca dracu. Pe una din parti, sub piele, mi s-a format un hematom care a fost spart si stors, pe viu (ma mir ca nu m-au dat la stiri dupa cum am urlat) si care s-a format la loc. Dupa 3 saptamani nu a dat nici un semn ca ar vrea sa se retraga asa ca acum suport riscul unei noi interventii chirugicale in zona care sa dreneze zona...O noua colectie se aduna in zona firelor nescoase. Astea sunt riscuri pe care nu mi le-a explicat nimeni cand am semnat formularul ala.

4. REZULTATELE REALE ALE UNEI CIRCUMCIZII

In cele 5 saptamani care s-au scurs de la operatie am putut verifica o parte din miturile pro-si contra. Totodata m-am lamurit ca:
- nu e o operatie de rutina
- depinde mult de cine ti-o face dar mai ales de cum ti-o face. si marii maestrii dau rateuri, asa ca trebuie sa te duci acolo constient si pregatit, nu increzator in omul cu bisturiul
- ca e o mare porcarie!

Penisul in mod evident nu mi-a crescut. E un mit atat de absurd incat ma mir ca el mai este propagat. Putea insa sa scada daca preputul ar fi fost inlaturat in intregime, pentru ca organul nu ar mai fi avut suficient "material" sa se intinda. Momentan inclin sa dau dreptate celor care spun ca circumcizia nu te desensibilizeaza ci te poate lasa cu o sensibilitate acuta. Atingerea hainelor, a prosoapelor, etc este dureroasa si enervanta. Alt cuvant nu gasesc. De 5 saptamani nu dorm decat pe spate, pentru ca dormitul pe burta mi-a devenit imposibil. Au loc mici modificari in fizionomia glandului, pentru ca iese un pic in relief meatul uretrei (adica, pe romaneste, locul unde este taietura glandului). De asemenea glandul se usuca. Pana in prezent, uscaciunea nu e insa atat de pronuntata, dar am inteles ca e un proces de durata. Cel mai cumplit este faptul ca materialul lenjeriei intime se lipeste de meatul uretrei. Nu va puteti imagina cat de dureros si cumplit este sa te trezesti cu chilotii lipiti de varful penisului! In materie de igiena, in lipsa preputului nu se mai acumuleaza smegma. Ca atare, penisul este mai curat. Insa atat vreme cat un barbat necircumcis face macar un dus pe zi, aceasta nu poate fi catalogata ca o diferenta majora. In materie de sex nu pot sa spun daca intr-adevar "ma tine mai mult" datorita "desensibilizarii" organului prin eliminarea preputului si-a frenului. Sincer am mari indoieli. Nici in ceea ce priveste bolile venerice n-am ce sa va spun si sper nici sa nu fie cazul. Cu privire la infectiile urinare, nu pot decat sa-mi exprim speranta ca e un mit adevarat. Estetic - si aici sunt subiectiv - parca arata mai bine. Cu privire la senzatiile post-operatorii, pot sa spun doar atat: mi-am pastrat optimismul 2 saptamani dupa operatie. Mai exact pana la scosul firelor. Dupa am avut de cateva ori impulsul, dupa spalare, sa-mi calotez penisul la loc. Evident nu am avut cum. Psihic m-au daramat insa complicatiile de care nu mai scapam, si contactul cu materialul lenjeriei intime.

CONCLUZIA
Daca stiam inainte s-o fac, ceea ce stiu acum, va spun sincer, cu toata motivatia medicala, cu toti piticii de pe creier care m-au dus in sala de operatie, eu unul NU AS FI FACUT-O NICIODATA! Am postat aceste chestiuni intime si personale aici pentru ca in incercarea mea de documentare n-am gasit decat detalii de tehnica medicala, debate-uri si balarii. Nimic lamuritor sau care sa-mi fie de folos. Doar opinii partizane. Sper ca prin postul asta, cei aflati in situatia in care m-am aflat eu sa fie bine informati si pregatiti de ceea ce-i asteapta.
Din motive lesne de inteles nu voi posta aici nici un material fotografic.

| MMihai a răspuns:

Nu ți-am povestit ceva din viața mea ci ce am copiat de pe net, dar fiind la gimnaziu sau liceu ai fi putut să îți cauți și singur pe net.
Este o practică demențială apertenentă unor religii idioate.

| VladimirPutin a răspuns:

La penis

| BlackMetalIsMyLife a răspuns:

Pfff laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aoleu ce oameni. nu va duce capul nici sa duceti o lingura la gura. cum puteti voi oare sa credeti ca asta inseamna taierea imprejur? Platiti netul degeaba. Taierea imprejur era ceva simbolic pentru crestinii din vechime, nici decum ceea ce credeti voi citind baliverne de pe net.

| regele1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau mai bine zis e o traditie pentru evrei.

| Ager a răspuns (pentru regele1):

Geneza 17:11: „Să vă circumcideţi în carnea prepuţului, iar lucrul acesta să servească drept semn al legământului dintre mine şi voi". Acest lucru s-a întâmplat atunci când Dumnezeu a făcut legământul cu Avraam, că prin el se vor binecuvânta toate popoarele.

| Ager a răspuns (pentru anonim_4396):

În vechime nu existau creștini. Creștinii sunt cei care, cel puțin spun că își bazează credința pe Isus Cristos și ceea ce ne-a învățat el. Odată ce Isus a venit pe Pământ, a împlinit legea mozaică și, prin urmare, nu mai trebuia respectată. Circumcizia făcea parte din această lege.

| regele1 a răspuns (pentru Ager):

Pe vremea aia nu existau creștini, deci erau evrei, si din cate stiu traditia asta nu se practica si la creștini.