| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna termenul de "consiliere crestina"? Argumentati!

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Da, draga mea si eu am lucrat la un cabinet unde se facea consiliere crestina si sa stii ca totul este confidential, ramane intre voi si Dumnezeu. Daca nu iti deschizi sufletul, atunci nu te va putea ajuta cu adevarat.

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Consiliere crestina ofera sfatuire si suport emotional tuturor persoanelor care au nevoie indiferent de religie, culoare, sex din perspectiva biblica.Multi neglijeaza problema sufletului, dar sa stii ca pacea interioara iti da un echilibru psihic si sufletesc, iti mareste increderea si respectul de sine, te ajuta sa depasesti adversitatile si sa lupti cu valurile vietii.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Deci celui care ma ajuta(am apelat la asa ceva) ii pot zice problema mea fara ezitare e cam intima si mie teama sa-i zic ceva sad

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru EmaS):

Ahah ce incepeti voi sa va intoarceti de unde ati plecat. sau poate pentru a insela.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, draga mea si eu am lucrat la un cabinet unde se facea consiliere crestina si sa stii ca totul este confidential, ramane intre voi si Dumnezeu. Daca nu iti deschizi sufletul, atunci nu te va putea ajuta cu adevarat.

| shadovv a răspuns:

Habar nu am dar nu suna bine.

| RAY a răspuns:

Spalare pe creier crestina

| CryChristiAN a răspuns:

Din punctul meu de vedere, reprezinta o adunare prin care se ofera cunoastere amanuntita (religioasa) persoanelor care doresc o schimbare ( in general, totala) pe un plac moral, sau mai bine-zis emotiv. Aici, intr-adevar nu se tine cont de religie ( fie ca esti hindus, budist sau chiar un sectant) ci doar SFATUL conteaza.

| CryChristiAN a răspuns (pentru CryChristiAN):

Pe plan*. Scuze greseala. era de asteptat sa gresesc,,, sunt obosit rau. Scuze inca odata.

| rocco09 a răspuns:

Primesti sfaturi la problema ta din perspectiva biblica, sau perspectiva crestina!
De ex: daca esti fata ai facut un avort si ramai cu traume, mergand la un consilier laic o sa iti spune "stii, problema ta e ca esti prea sensibila la constiinta, lucrul care trebuie sa faci este sa ai incredere in tine, sa ai taria de caracter sa calci peste constiinta si sa mergi mai departe."
Problema ta este vinovatia, si tot ceea ce incearca sa faca consilierul laic e sa te ajute sa iti innabusi acel sentiment!
daca mergi la consiliere crestina o sa ti se spuna "ceea ce ai facut este foarte grav, tu trebuie sa recunosti ca e rau, sa iti asumi vina, sa iti ceri iertare de la Dumnezeu si mai apoi o sa fii liber de sentimentul de vinovatie!

| Marya_Anna_1972 a răspuns:

Cateva persoane se strang undeva si discuta despre crestinism.