| SasaSasa2000 a întrebat:

Ce înseamnă urmatorul pasaj din biblie? Cine sunt cei fierbinți? Dar cei reci?
15. Ştiu faptele tale; că nu eşti nici rece, nici fierbinte. O, de ai fi rece sau fierbinte!
16. Astfel, fiindcă eşti căldicel - nici fierbinte, nici rece - am să te vărs din gura Mea.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Îmi place și mie foarte tare acest pasaj. Se referă la atitudinea recomandată, să pui pasiune, emoție în ceea ce faci. Asta înseamnă să fii fierbinte. Rece înseamnă să refuzi să te înfierbânți când nu este cazul. Căldiceii sunt cei oportuniști în orice circumstanțe, neinplicați, făsă o opțiune clară, oscilanți.

27 răspunsuri:
| danut a răspuns:

In acest pasaj Dumnezeu se refera STRICT la membrii ultimei SALE biserici si la starea lor in credinta. Este un AVERTIZMENT pentru ultimile zile in care omenirea mai are sansa sa fie iertata. Un om rece este un om care stie de existenta lui Dumnezeu dar este lipsit de imboldul si dorinta de a respecta cuvantul lui Dumnezeu. Un om fierbinte este un om credincios care respecta si iubeste intocmai Cuvantul lui Dumnezeu iar un om CALDICEL este un om identic cu 99, 99% dintre crestini, o credinta de forma, populara dar care nu atinge inima producand schimbarile necesare pentru mantuire (viata Vesnica).
Dar atentie, aceste versete se refera STRICT la poporul lui Dumnezeu care a facut LEGAMANT cu EL si respecta Apocalipsa 14, 12. Aici este rãbdarea sfintilor, care PAZESC poruncile (Cele 10 Porunci) lui Dumnezeu si credinta LUI (Nu in, ci LUI) Isus.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tare, ai vazut ca au si o poza de la eveniment. Sunteti foarte credibili si tu si site-ul respectiv. rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Intr-adevar, este poprul evreu dar NU cel din vechime la care Dumnezeu a RENUNTAT de 2000 de ani fiindca L-AU Crucificat ci ALT popor "evreu". Afli tu daca citesti Biblia.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cine obliga acum pe cineva cu rugul si sabia sa ramana crestin? Dar iata ca chiar si asa multi adera la crestinism.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sunt atei nebotezati de mici care adera la crestinism si pe care parintii nu i-a invatat de mici despre vreun dz.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Citeste Biblia.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Evenimentul e dupa o poveste reala."
Caand faci glume sa ne spui sa stim si noi.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sunt multi care fara sa stie de niciun dz cand afla despre adevarul biblic incep sa inteleaga realitatea si sa aiba un sens bun in viata.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Coranul e o biblie contrafacuta scrisa dupa ce fusese terminata de scris Biblia. Biblia a fost terminata de scris prin 98 d.Hr. iar Coranul prin 634 d.Hr. Coranul e una din implinirile pildei semanatorului. Coranul e samanta semanata de adversarul lui Iisus care a semanat neghina dupa ce Iisus a semanat grau.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Hai sa luam o religie mai veche precum cea sumeriana.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Sumer#Religia

"Religia acestor triburi era politeistă.
Zeii erau personificarea soarelui și a lunii. Zeul-soare.
Zeul-lunii.
Anu era zeul cerului și era considerat zeul-zeilor.
Rugăciunile erau deseori însoțite de sacrificii animale.
Fiecare oraș a avut propriul său zeu suprem."

Putem observa unele asemanari precum sacrificii animale. La o prima vedere ar parea ca Biblia este inspirata din aceste religii mai vechi. Totusi cronologia biblica include perioada cand au existat aceste religii dinainte de religia mozaica. Din Biblie reiese existenta civilizatiilor din Mesopotamia inclusiv Sumer. Jerfa adusa de Abel poate fi plasata in timpul sau chiar inainte de religia sumeriana. S-ar putea spune ca Biblia include elemente din toate religiile mai vechi. Totusi asa cum arata realitatea adevarul iese la lumina. Toate cele 4 forte fundamentale si armonia care exista intre ele nu pot decat sa provina dintr-o sursa comuna sau de la o zeitate suprema si unica si de aici monoteismul. In orice religie politeista se poate observa lupta intre zei. Din Biblie reiese ceva asemanator dar in ansamblu este ceva cu totul diferit si cat se poate de logic.
Dz e invincibil fara inceput si fara sfarsit.

Asemanarile cu religiile mai vechi nu reprezinta un motiv sa credem ca religiile mai vechi sunt sursa de inspiratie pentru Biblie ci mai degraba aceste asemanari reflecta faptul ca specia umana isi are originea in domeniul imaterial in sensul ca specia umana a fost creata de o zeitate suprema precum Dz. Din Biblie reiese clar cum a aparut politeismul si religiile mai vechi.

Exista un singur zeu creator. Daca nu ar fi existat un singur zeu creator nu ar fi existat atata armonie intre cele 4 forte fizice fundamentale si atatea asemanari interspecii desi dpdv reproductiv ele sunt incompatibile. Prin specie ma refer la un sens mai larg decat sensul cuvantului specie. Existenta a doi zei creatori sau mai multi ar fi condus inevitabil la conflicte intre zei si implicit dizarmonie intre cele patru forte fizice fundamentale.

Biblia nu e contrafacuta pentru ca nu exista concepte care sa se contrazica in mesajul principal din Biblie. In plus Biblia este in armonie cu ce se vede in realitate si se poate gasi explicatie logica la orice se vede in realitate.

| SasaSasa2000 explică (pentru Meme10Memu):

Uneori logica omenească este întrecută de biblie.
Exista mai multe variante de Biblie, tu la care te referi? La cea catolică? Sau altele?

| Meme10Memu a răspuns (pentru SasaSasa2000):

E o singura varianta. Aceleasi lucruri le gasesti in fiecare.

| SasaSasa2000 explică (pentru Meme10Memu):

Nu este adevarat, omul si-a bagat nasul in toate, si ce nu i-a placut, la schimbat in asa fel sa i placa.

| mentholinks a răspuns:

Se refera la un inger acel pasaj nicidecum la oameni.

| SasaSasa2000 explică (pentru mentholinks):

Ce te face să spui asta?

| Meme10Memu a răspuns:

Cei fierbinti sunt cei vii spiritual. Cei reci sunt cei morti spiritual. Prin moarte spirituala se intelege cei care nu fac nimic pentru a-L cauta si descoperi pe Dz.

Cei caldicei sunt cei care ignora si putinul care il stiu despre Dz. Sau putinul care ei il stiu il iau de la sine inteles fara sa mai caute oprindu-se din a mai acumula cunostinta despre Dz. Cand cineva nu mai invata despre un anumit lucru ajunge sa uite si putinul pe care-l stia.

| SasaSasa2000 explică:

-"cald", adica "aproape de Dumnezeu".
-"rece" adica "departe de Dumnezeu"
- "caldut" adica nepăsător.