| anonim_4396 a întrebat:

Ce insemni tu in fata ta, in fata propiei tale constinte si a mandriei de sine a demnitatii tale de OM a spiritului tau. Cum poate trai unii oameni (credinciosi) cu gandul ca sunt doar niste slugi in fata lui D-zeu si ii respecta poruncile/legile, cum poate merge duminica la biserica/de paste pe un drum "necunoscut" celor 5 simturi perfect adaptate realitati in care traiesc?
Omul este o finta razboinica iar caracterul de om interzice astfel de comportament mediocru!
Oricare ar fi D-zeu, puterea oricarui conducator consta in supusi lui noi suntem puterea lui, noi ii dam puterea de a ne subjuga.
De ce sa nu fim liberi?

7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu suntem slugi ci suntem fii de Imparat.

| simplej a răspuns:

Pentru ca ei fac asta ca sa isi asigure locul in Rai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai tu esti liber nu? in rest ce probleme mai ai? cu ce te putem ajuta la religie, noi robii domnului? pot a-ti spune doar ca eu in robia mea sunt mult mai liber decat tine in libertatea ta.fiindca tocmai stapanul universului ne-a facut liberi prin dezlegarea legaturilor pacatului ce ne tinea robi ai firii pamantesti.

| doctorandus a răspuns:

Bun, sa inteleg de aici ca tu esti conducator? Vorba lui Stalin, cate divizii ai?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Ce sunt fii de Imparat?

| madalina2222 a răspuns:

Tu ai parinti NU? Tu iai ascultat de mic si i respecti si acum? Nu? Si ei te indruma in viata si iti dau sfaturi ..Nu? Ase e si cu Dumnezeu el e ca un parinte cei ce zic ca suntem slugile lui greseste noi suntem fii lui si el ne indruma si are grija de noi dar trebuie si noi sa-l ascultam macar cateodata asa e si cu parinti ne impun de mici niste reguli care sa le ascultam. Logic. sper sa-ti fiu de ajut-o.

| nimeeee a răspuns:

Noi suntem liberi...si nu suntem robi! daca ascultam de El si ne incredem in El, vom mostenii imparatia(raiul) suntem fiii Lui ..intelege suntem liberi sa facem ce vrem, dar vei vedea cand vei ajunge in fata Domnului depinde acum de tine daca te vei schimba sau daca vei ramane tot asa! este decizia ta.