| EmaS a întrebat:

Ce intelegeti prin cuvintele Mantuitorului:,, Veniti la Mine toti cei truditi si impovarati si Eu va voi da odihna,,?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
18 răspunsuri:
| EmaS explică:

MaDoaren1DeTotCeEsteInJurulMeu
Domnul Isus ii cheama pe toti cei obositi si impovarati de greutatile lumii acesteia,de povara pacatelor, sa vina la El.El a purtat poverile noastre acolo la cruce, in locul nostru.De cate ori m-am simtit epuizata,fara ajutor,in fata greutatilor vietii,mi-am plecat genunchii si Dumnezeu mi-a ridicat povara,daca am fost bolnava,El m-a vindecat, am fost trista El m-a mangaiat, am fost slaba El m-a intarit.El ne da pacea in inima.

| EmaS explică:

Ecea Aceste cuvinte au un inteles mai adanc,ele se refera ca mamele sa lase copii sa vina pe lume,sa se nasca,si apoi sa Il slujeasca pe El. Unde ai vazut tu pe Domnul Isus sa omoare pe cineva? Din contra,El a facut bine, a vindecat pe cei bolnavi, i-a mangaiat pe cei intristati.El chiar este Fiul lui Dumnezeu.Au fost multe profetii ca va veni Isus si va muri pentru pacatele noastre.

| ramona30 a răspuns:

Pai acelasi lucru mi-l spune si un barman dupa o zi de munca. Probabil le facea vreun masaj si le dadea o bere.

| Ecea a răspuns:

Iisus era nebun si pedofil zic eu.
In primul rand daca avea puterile acelea si vroia sa ofere odihna asta inseamna ca le lua viata.
In al 2-lea rand imi aduc aminte replica "lasati copiii sa vina la mine", ciudata chestie.

Sincer chiar cred ca a existat un Iisus, dar sunt 100% ca era un om nebun cum vedem si in zilele noastre pe strada oameni care se cred dumnezeu sau spun ca l-au vazut,etc si eu personal cred ca de la el a plecat chestia asta cu dumnezeu.

Daca stam bine sa ne gandim inca exista triburi in africa unde se practica "magie" sau woodoo,etc.
Cu multi ani in urma,primul om care a fumat a fost ucis pentru ca cei din trib au crezut ca este "diavolul" pentru ca scoate fum pe gura.
Asa si cu dumnezeu,au aparut povesti de la egipteni,care isi venerau zeii si dupa moarta lor, dar asta ar insemna ca nu exista doar dumnezeu ci mii de alti "atotstiutori".

Scuze pentru blasfemie, dar nu am putut face altfel comparatia.

| Ecea a răspuns:

@Diana90 sad m-ai uns pe suflet,mi s-a ridicat parul pe mine,off,cat adevar zace in tine,cata realitate,cata diplomatie,cata inteligenta,cata intelepciune.
Acele cuvinte sunt minunate,trebuie scrisa o carte despre tine,chiar tu ar trebui sa te apuci sa scrii una despre cat de minunata esti,fanatica,inteligenta,perfecta,etc.
Apropo.
".dar de fapt nu am cu cine vorbii si stiu ca orice om cat de pacatos e si crede in sinea lui catusi de putin in Dumnezeu,dar voi..." fraza este incompleta incompleta, ori ti-ai pierdut ideea in timp ce te gandeai la ea, ori nu mai stiai ce sa spui si ai schimbat subiectul.

Tin sa te anunt ca pentru tine gandirea este ceva optional si esti putin pe langa.
Cred ca si Ema care este de 324252345 ori mai credincioasa ca tine este convinsa ca noi chiar nu credem in nimic si nu facem glume suntem chiar foarte seriosi.
Daca suntem oarecum ironici la adresa credinciosilor este deoarece ne simtim putin superiori, este si normal sa te simti putin superior cand discuti cu o persoana care in secolul 21 inca are o mentalitate primitiva.
Si noi ne simtim oarecum atacati cand credinciosii ne baga dumnezei pe gat fara voia noastra,asa ca si noi atacam ironic.

Repet,esti de o inteligenta rara, nu stiu cum sa te intalnesc sa fac o poza cu tine, sau macar sa te ating sa vad daca esti reala...asemenea mentalitate si gandire mai rar.
Nici nu inteleg de ce mai stai pe acest site cu oameni mediocri,tu esti mult peste noi.

No Offence dar esti patetica.
Intram aici pentru a purta o discutie inteligenta,daca ar fi doar credinciosi care lasa comentarii ce rost ar mai avea intrebarile de aici.
Intr-o alta ordine de idei. Daca toata lumea de pe planeta ar fi fost credincioasa,iti spun eu ca tu nu mai aveai internet acum sau televizor sau mobil sau doctori,etc,etc,etc erai primitiva inca foloseai arcul cu sageti sa iti poti capata ceva de mancare.
Daca stam sa ne gandim datorita ateilor suntem oarecum avansati si avansam.
Toti oamenii de stiinta sunt atei, fara ei, credinciosii nu ar fi fost in stare sa descopere ceva sau sa inventeze ceva deoarece ar fi fost un pacat.ar fi mers pe premiza "crede si nu cerceta".
Conform bibliei pe corpul omenesc nu pot fi semne(ex. tatuaje,taieturi) deci in mod normal medicina este un pacat,nu ar trebui sa existe pentru ca modifica corpul uman, este blasfemie la adresa lui Iisus.

Eu sunt satul de credinta asta a voastra prosteasca, habar nu aveti cate lucruri nu ar fi existat daca nu erau ateii.Nu o spun eu,puteti sa verificati singuri acest lucru.
Multumim lui Einstein si in ziua de astazi pentru ceea ce a facut.
Multumim lui Charles Darwin pentru ceea cea a facut.
Si multumim multor oameni ca ei,pot insira o lista imensa cu oameni care au schimbat viitorul si au revolutionat lumea.
Oare daca erati doar voi intre voi cum ar fi fost lumea voastra?
Fara curent, fara doctori, fara stiinta?
Mai ganditi si voi inainte sa vorbiti.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Ce-s astea versuri de manea?

| DorelSudoru a răspuns:

Face cumva referire la mantuire si viata de apoi? Mie asa mi se pare

| kabaleon a răspuns:

Din raspunsurile primite, pot sa spun ca mi-a placut raspunsul lui Adrian. E cursiv si inteligibil, insa se loveste, ca in majoritatea cazurilor, de dogmatism. In cazul nostru de dogmatism crestin. Biblia este o carte scrisa simbolic. Drept urmare, cuvintele nu pot fi luate mot-a-mot. Ca sa intelegi cu adevarat Biblia, este necesar sa studiezi Kabala ebraica si Numerologia. In paragraful de mai sus, Iisus a vrut sa spuna cam asa ceva: Urmati-ma! Urmati-mi exemplul, voi cei care sunteti plini de defecte ("impovarati"), voi cei care va lasati prada lor ("truditi"). Urmati-ma! Dizolvati-va defectele! Ajutatii pe semenii vostrii! Numai asa va puteti gasi linistea ("odihna"). Iisus, ca fiu al lui Dumnezeu (si nu ma refer aici la o relatie tata-fiu dpdv fizic0-material) era pur, fara de pacate. El nu a facut altceva decat sa urmeze calea Tatalui, sa-si elimine defectele si sa faca mult bine in jurul sau. El este numit fiu al lui Dumnezeu, doar pentru ca a urmat calea aratata de acesta. Fii ai lui Dumnezeu pot fi considerati mai multi oameni care au atins initierea, care si-au infrant demonii interiori, precum Osiris, Buddha, Hermes Trismegistus, Quetalcuatl etc. Toti acestia sunt fii ai lui Dumnezeu, pentru ca au mers pe drumul de intoarcere catre el. Iisus, ca si Buddha, Mahomed, Krishna etc., au fost trimisi pe pamant pentru a arata calea de intoarcere catre Dumnezeul Origine. Avand o misiune sfanta, dumnezeiasca, au fost numiti fii ai lui Dumnezeu. Ei, cunoscand calea, au venit pe pamant sa le-o impartaseasca oamenilor. Asa a ajuns Iisus sa spuna,, Veniti la Mine toti cei truditi si impovarati si Eu va voi da odihna,,. Sper ca am fost de ajutor. Pace!

| tsevaoth a răspuns:

Sa te debarasezi de orice persoana sau lucru care sta in fata succesului tau, sa cauti placerea in si sub orice forma ar fi ea si mai dai naibii pe toti cei din jur.Ma opresc ca altfel nu mai termin o zi intreaga, cam asa arata cel putin pana acum societatea atee draga ECEA, iar daca tu nu te regasesti aici atunci nu mai generaliza.Si te implor nu mai baga toti oamenii de stiinta ca argument mai ales cu Darwin a carui teorie despre evolutie a fost adusa la rangul de argument nesustinut cu probe, tot de oamenii de stiinta.Scuze trebuie s plec la lucru.

| Diana90 a răspuns:

--- Aviz copiilor care traiesc doar ca sa manance,,,,Astia care faceti misto de pe aici,o sa va para rau,si stiu ca va pare rau dupa ce scrieti o prostie aici, dar scrieti doar ca sa vada lumea cealalta cine sunteti voi si cat de tampiti sunteti sa va afirmati si sa faceti reclama la prostie, stiu asta.si mai stiu ca dupa ce scrii iti dai cu capu' de perete dar cam tarziu iti pare rau.dar de fapt nu am cu cine vorbii si stiu ca orice om cat de pacatos e si crede in sinea lui catusi de putin in Dumnezeu,dar voi doar aratati ca nu credeti dar pun pariu ca credeti doar faceti misto,astea sunt texte de gradinita care le scrieti voi sa faceti misto daca nu crezi in asa ceva,de ce intri la rubrica "religie"? pentru ca crezi, si scrii orice doar ca sa primesti atentie dar sunteti pe langa viata, hay pa!

| Kazimir a răspuns:

Sigur mantuitoru ne asteapta dupa colt cu un ak47 in mana... un Iisus modern ar cere taxa pe miracol.

Răspuns utilizator avertizat
| PetreConstanta a răspuns:

Odihna - linistea sufleteasca

| florina200 a răspuns:

Adica sa ne indreptam spre Dumnezeu

| dexro a răspuns:

Moartea este vesnica odihna...

Răspuns utilizator avertizat
| edytzu4 a răspuns:

Parerea mea proprie si personala este ca el se refera la faptul ca daca noi trudim pe Pamant, suntem corecti, etc. Ajungem la el unde ne va fi bine. Daca muncim o viata vom fi fericiti o eternitate! Dupa munca si rasplata

| Julieღ a răspuns:

Sunt doar niste fraze inventate de unii ca sa manipuleze lumea...