| VelaJohnny a întrebat:

Ce intelegeti voi din Ioan 3:13?

„Niciun om n-a urcat la cer în afară de cel care a coborât din cer, Fiul omului."

23 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Nici un om n-a urcat la cer cu trup cu tot, la asta se refera, pe cand Isus s-a inaltat la cer cu tot cu trup.

| VelaJohnny explică (pentru lpavel):

Nu precizeaza. De asemenea, trupul lui Isus nu a fost gasit in mormant. Dar apreciez raspunsulwinking.

| 11naomi11 a răspuns (pentru lpavel):

Apreciez acest raspuns. Bravo!

| Holiday a răspuns (pentru lpavel):

Aceeasi problema si pentru tine(vezi ce am zis mai sus). E fix aceeasi exprimare dar in sens invers.
Amandoi aveti dreptate cand afirmati ca celalalt bate campii.

| lpavel a răspuns (pentru Holiday):

Nu astept sa inteleaga asta un ateu! deci nu ma contrazic cu tine, mai bine iti dau dreptate... happy

| Holiday a răspuns (pentru lpavel):

Asa e, doar un credincios poate "intelege" astfel de lucruri. Iar cand, ca in cazul de fata, nici el nu intelege dar inghite toate tampeniile de dragul spiridusului, ori vine cu o replica prin care desi e evident ca habar n-are vrea sa faca pe desteptu`, ori incepe sa faca spume la gura.

| lpavel a răspuns (pentru Holiday):

Un credincios nu face pe desteptul decat cu ateii pentru ca ei au parereri diferite si cateodata incearca sa-i convinga spre binele lui nu de dragul de a se contrazice... dar eu m-am convins ca m-as obosi degeaba, asa ca fie cum vrea el/ea happy

| lpavel a răspuns (pentru 11naomi11):

Multumesc! happy

| Holiday a răspuns (pentru lpavel):

"Un credincios nu face pe desteptul decat cu ateii"

Indiferent cu cine "faci pe desteptul", sensul expresiei este ca "habar n-ai dar vorbesti sa te afli in treaba, macar am stabilit ce faci.
Pe de alta parte, mi-ai confirmat ca in momentul in care n-ai nimic inteligent de zis incerci sa deviezi subiectul discutiei.

| lpavel a răspuns (pentru Holiday):

Eu vorbeam de altii! Despre mine am zis ca nu are rost sa explic... Cam asa intelegi si biblia! Ai confirmat asta laughing

| Holiday a răspuns:

„Niciun om n-a urcat la cer în afară de cel care a coborât din cer, Fiul omului."

„Adevărat îţi spun că astăzi vei fi cu Mine în rai!"

Mai are rost sa comentam? Una din multele porcarii biblice din care fiecare secta sau cult ia ce ii convine, facandu-se ca nu inteleg ca lucrarea in ansamblu e un bullshit...

| VelaJohnny explică (pentru Holiday):

:)) asta, sau traducatorul a uitat sa puna virgula cand a tradus. Corect ar fi fost „Adevarat iti spun astazi, vei fi cu mine in „rai". Arunci obiectiv vina pe Biblie deoarece traducatorul a fost ori neatent, ori invatat ca dupa moarte, sufletele merg in „rai" si s-a gandit faca asta. In ziua aia mortii, si pana la inviere, Isus a fost in Șeol/Hades, Locuinta Mortilor sau iad, in functie de ce traducere a Bibliei o folosesti, citeste Faptele 2:31 daca esti interesat de ideea asta, si din Biblia Ortodoxa, si din cea Cornilescu. In „rai" sau in cer a urcat la 40 de zile dupa inviere. Deci, cine se contrazice aici? Eu nu ma bazez doar pe un verset, am adus mai multe in discutie. Repet, Faptele 2:31 arata ca inainte de inviere, adica in alea 3 zile de moarte, Isus a fost in iad sau locuinta mortilor. Conform cu Faptele 1:3-9, dupa 40 de zile de la inviere, a mers la cer. Deci, conform glumei asteia, virgula face foarte mult;).

http://img.ele.ro/www/articole/640x0/7/72355411.jpg

Oricum, ma bucur mult ca ai reusit sa sesizezi cel putin o invatatura religioase „crestina" care se contrazice cu Biblia (asta era si ideea intrebarii;) ). Ai fost de asemenea si confuz datorita virgulei aleia care nu a fost pusa la locul ei, din Luca 23:43, dar nu-i bai. Meriti funda oricum!

| Holiday a răspuns (pentru VelaJohnny):

Sigur, noroc ca au venit iehovistii sa puna virgula in Biblie...
Una peste alta ti-am zis, indiferent cum ai intoarce poveste e absurda si fara sens logic. nu mai vorbim ca nu este sustinuta de dovezi de nici un fel.

| Holiday a răspuns (pentru VelaJohnny):

Virgula poate face mult, dar in cazul de fata este doar o tampenie iehovista.
Uite alte traduceri in engleza, ma gandesc ca ai cat de cat cunostinte sa intelegi ceva de acolo. Degeaba muti virgula dupa capul iehovist, tot nu iese.

http://biblehub.com/luke/23-43.htm

N-are sens discutia, ti-am dat dreptate de la inceput ca astia bat campii. La fel de adevarat e ca si voi bateti campii.

| VelaJohnny explică (pentru Holiday):

Nu trebuie sa iti iesi din fire si sa insulti, ca sa iti poti exprima punctul de vedere. Sau care-i problema? Te certi cu el si te descarci si pe mine? Ti-am vorbit frumos si politicos. In fine, nu are sens sa dau detalii, evident tu cunosti totul, iar eu sunt un tampit habarnist, nu? Sau ce incercai sa demonstrezi? Data viitoare, daca ai de gand sa incepi iar sa vorbesti astfel, abtine-te.

| Holiday a răspuns (pentru VelaJohnny):

"evident tu cunosti totul, iar eu sunt un tampit habarnist, nu"

Sunt lucruri diferite "a cunoaste totul" si "a intelege ca ceva e de rahat".
Nu trebuie sa fii vreun mare intelept ca sa intelegi ca Biblia este doar o poveste fara nici o baza reala, iar interpretarile sunt care mai de care mai fanteziste.

| mentholinks a răspuns:

Cred ca vrea sa spuna ca nu stie nimeni cum e in cer in afara de el.

| VelaJohnny explică:

Sunt sigur ca puteti continua prin mesaje, dar nu ar mai fi distractiv pentru amandoi, e o senzatie placuta cand te certi in public, si ai ultimul cuvant.

| VelaJohnny explică:

Nu...trebuie doar sa fi un ignorant si credul cand vine vorba despre site-uri care o critica. Daca ai fi studiat-o intai, as fi zis ca nu esti un ignorant. Dar ignori lucrurile care iti dau peste cap teoriile. Totul pleaca de la atitudine.

| AndreiM77 a răspuns:

Cine a urcat la cer? Isus fiul lui dumnezeu. Cine a coborat din cer? Isus. La asta se refera

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

NIMENI nu a intrat în Rai decât dupa ce Mântuitorul a deschis porțile. Versetul se refera la perioada de la Facere până la Înviere, atunci când El a fost singurul Om care s-a urcat la cer, urmat de Adam şi Eva şi de ceata drepților. (aceasta este strict părerea mea)

| VelaJohnny explică (pentru Sabou_Gabriel_1995):

Ma bucur ca ai spus ca e doar o parere. Ce parere ai de cartea Faptele? A fost scrisa dupa invierea lui Isus. Citeste Faptele 2:34 „Căci David nu s-a suit în ceruri, ci el singur zice: ‘Domnul a zis* Domnului meu: «Şezi la dreapta Mea" (Biblia Cornilescu)
David a fost un stramos al lui Isus, la fel ca Adam. David e descris ca fiind un om drept inaintea lui Dumnezeu, si totusi nu a mers la cer, in comparatie cu Adam, care poarta vina a intregii omeniri pentru pacatul care l-a mostenit. David doar pentru ale lui.

| AZŞeEduardAZŞBorta a răspuns:

Nimeni. Nimeni nu poate vorbi cu autoritate despre lucrurile cereşti decât dacă a fost în cer (cf. v. 11). Oamenii discern tainele cerului numai prin revelaţie, niciodată prin speculare cu privire la ele.

S-a suit în cer. Adică, nici o fiinţă omenească nu a mers la cer pentru a ajunge să cunoască lucrurile cereşti (v. 12). Numai Fiul Omului, care a venit din cer a fost acolo şi numai El singur poate să le descopere. Aici nu este o referire la înălţarea la cer a lui Hristos după înviere.

S-a pogorât din cer. Comparaţi cap. 6, 33.38.41.42.50.51.58; vezi la cap. 1, 14.

Fiul Omului. Titlul caracteristic al lui Isus pentru Sine, a cărui folosire aici este dovada că Isus încă vorbeşte. Vezi la Marcu 2, 10.

Care este în cer. Pot fi citate dovezi textuale importante (cf. p. 146) pentru omiterea acestei propoziţii. Dacă este păstrată, se referă la existenţa din veşnicie a lui Isus în cer, locaşul Său permanent. Poate, însă, expresia a fost adăugată de un copist ulterior şi astfel într-un timp când Isus era din nou în cer.