| anonim_4396 a întrebat:

Ce intelegeti voi prin sfant? mai exact cum trebuie sa fie un sfant. Toate detaliile va rog, e o problema importanta.Cred ca multi nu prea stiu ce inseamna sa fii SFANT, mai ales noi crestinii.

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Este o persoana care are o relatie personala cu Dumnezeu si isi traieste viata in conformitate cu Sfanta Scriptura.A fi sfant inseamna a fi pus deoparte pentru Dumnezeu.Isus are putere sa ne sfinteasca prin sangele lui si prin Cuvant.http://www.youtube.com/watch?v=tlNG3xDHehw

10 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Cred ca nu putem intelege fara sa cunoastem macar cativa, din istoria mai apropiata sau mai indepartata.

| danay72 a răspuns:

Pur,curat, imaculat.Conform Bibliei doar Dumnezeu este sfant in sens absolut, dar si pe noi Biblia ne incurajeaza sa -l imitam pe Dumnezeu, chiar daca nu vom reusi perfect. 1Petru1:15,16

| milan9 a răspuns:

Sfânt - cu sensul de a fi avut o viaţă deosebită, ce a ieşit cu mult în evidenţă faţă de a celorlalţi. Nimeni nu a fost fără păcate, nici măcar cei mai drepţi. Doar că ei şi-au condus viaţa într-o stare de har şi au luat, cel puţin de la un anumit moment dat, angajamentul spre a urma exclusiv pe Dumnezeu.

Au primit astfel garanţia de a fi plăcuţi lui Dumnezeu.

| milan9 a răspuns:

Bine spus!
Dacă a ieşit ceva în evidenţă la ei, au fost faptele şi modul de viaţă, în nici un caz mândria sau dorinţa de a fi cunoscuţi, altfel nu ar mai fi avut nici o trecere la Dumnezeu! Există cazuri de oameni drepţi care au căzut chiar la sfârşitul vieţii lor din cauza mândriei. Acesta este motivul pentru care nici un om în timpul vieţii lui nu poate fi încă numit sfânt.

Nici un om cu viaţă deosebită nu a dorit să-i fie scoasă în evidenţă calitatea vieţii lui! Cine nu este caracterizat de modestie, niciodată nu va putea fi caracterizat prin vreo sfinţenie a vieţii!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca sa nu dau nastere unei polemici o sa-ti raspund cu o intrebare.

1.De ce crezi ca lui Papa ( nu numai celui actual ) i se spunea/spune Sfantul Parinte, crezi ca intruchipeaza intelepciunea si harul divin?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sfant? sa duci o viata ingereasca in trup.trupul sa-ti fie un templu al duhului sfant care te calauzeste,iar sufletul sa-ti fie faclie luminoasa in fata celorlalti,si izvor de apa vie la care sa vina sa bea si cel sanatos[credincios]si cel bolnav[necredincios]si sa se vindece.iar cand va parasi aceasta lume sa-i simta lipsa toti cei insetati,flamanzi, goi, bolnavi si disperati, care sa mearga inca, la el, in cautare de ajutor si usurare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pace tie scriitorule

| Ironicnαme a răspuns:

'mai ales noi crestinii.' N-am să te corectez. Dacă te consideri tu, personal, creştină, nu vorbi despre noi, nu ne numi creştini neinformată.

| gabyS98 a răspuns:

Un om bineplacut lui dumnezeu

| Ad1tza a răspuns:

Un om care a trait la fel ca Isus