| Iuli122122 a întrebat:

Ce intrebari sa adresez unui „martor a lui Iehova" incat sa il pun la colt? L-am pus cu cuteva intrebari.
Mi-a zis ca Iisus a avut aceasta religie cand ii zic in ce secol a fost fondata imi zice ca 1914 e secoulul I si chestii de astea, ba mai mult acuza ca ortodocsii aproba avortul laughing psl help putin cu intrebari gandite bine

38 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Erezie numele acestei organizatii.

Răspuns utilizator avertizat
| Panamax a răspuns:

Eu asa am inceput sa citesc Biblia ca sa-i contrazic.Am ajuns sa am in casa 7 editii diferite.
Chestia cu Yehova este corecta la ei.Transliterarea numelui YHWH este cea mai apropiata de adevar.
In toate celelalte culte crestine unde era scris YHWH a fost inlocuit cu Domnul. Adica de vreo 6000 de ori.Evreii au tot YHWH exact ca martorii. Elohim inseamna doar Elohim,unii mai "isteti" s-au gandit sa-l traduca cu dumnezeu, dar este pluralul lui EL.
Poti sa-i intrebi de ce cand un martor vrea sa renunte la cultul respectiv nimeni nu mai are voie sa vorbeasca cu el, inclusiv parintii si fratii rude de gradul 1.

| Nilsson a răspuns:

Mentalitatea de a pune pe cineva la colț nu e compatibilă cu dragostea creștină.

| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, confesiunea ''martorii lui Iehova'' sunt eretici, ei au propria lor biblie pe care ei au creat-o, au scos versete si capitole intregi din biblia adevarata, dar ei nu iti vor da biblia aceea, de obicei ei iti dau asa numitul ''turn de veghere''.
Aceasta miscare a inceput de la Charles Russel, el nu avea cunostinte teologice, era un tanar care a pornit o noua confesiune si nu a avut o invatatura teologica, s-a inspirat din profeti si alte lucruri, nu o baza stabila si reala.
Si Charles Russel a profetit ca Domnul Iisus va veni in chip invizibil in anul 1878 si in anul 1914 va veni sfarsitul lumii, ei bine nu s-a intamplat in 1914 dupa cum bine stii si tu, asa ca a profetit ca se va intampla in 1915, nu s-a intamplat nici atunci, si in 1916 Charles Russel a murit. Dupa cum vezi, este o erezie totala, citeste noul testament.
Ei ai creeat propria biblie din care au adaugat si au scos ce au vrut ei, sunt mintiti de mici ca aceea este biblia adevarata si ca daca nu aduc vreo 100 de oameni daca nu ma insel, in religia lor, nu ajung in rai, este o erezie totala, de aceea trebuie sa fim si plini de dragoste si compasiune, dar in acelasi timp trebuie sa nu lasam sa conduca discutia si sa ne induca ereziile lor.
Cum?
Martorii lui Iehova nu cunosc decat versete, ei niciodata nu iti vor da capitolul intreg, imaginea de ansamblu, ei scot o fraza de undeva din biblie si iti dau sfaturi si te indruma pe ea, sa te faca sa crezi ce vor ei, trebuie sa ii tii mereu in context. Daca nu stapanesti bine sfintele scripturi, mai bine nu vorbesti cu ei.
Iti recomand 2 video unul este mai detaliat, iar celalat scurt si la obiect :

https://www.youtube.com/watch?v=iZuPuEbmTY4

https://www.youtube.com/watch?v=co5l4DAAyhg

| Meme10Memu a răspuns (pentru Irinel15123532):

Ucenicii erau pe drumul cel bun si in acelasi timp credeau gresit ca unii se cuvenea sa fie in fruntea altora iar iisus le-a spalat piciorusele revizuindu-le crezul. Asadar a crede ceva gresit nu e dovada ca cel ce crede nu e pe drumul cel bun.

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Martorii lui Iehova resping pe Domnul Iisus Hristos ca fiu al Lui Dumnezeu, resping divinitatea Duhului Sfant, ei spun ca doar cei ce fac parte din organizatia Martorii lui Iehova vor fi mantuiti si ajung in rai, si asta doar daca aduc in jur de 100 de oameni in organizatia lor, daca nu, ajung in iad.

Chiar crezi ca sunt pe drumul cel bun?

| Meme10Memu a răspuns (pentru Irinel15123532):

Da, sunt pe drumul cel bun. Treaba cu 100 de oameni e scoasa din burta. Iisus a spus sa mergem sa facem discipoli iar ce iese depinde de om. Poate sa nu iasa niciun discipol insa e bine sa ne facem partea. Treaba cu transfuziile e exagerata. Eu nu refuz transfuzia. In biblie spune sa nu mancam/bem sange adica sangele sa nu fie pe post de aliment. Cei ce fac transfuzie nu se bazeaza pe sange ca sa nu mai manance nimic altceva. Daca refuza transfuzia nu e pacat insa e necesar sa cantareasca daca isi poate asuma o astfel de decizie. A decide contra vietii unui copil e o prostie. Eu nu as refuza o transfuzie copilului meu stiind ca el e bine sa traiasca si apoi cand va fi trecut de 18 ani va decide pentru corpul lui. Problema e ca sangele e posibil sa fie infectat desi e testat. Se doreste pe cat posibil evitarea transfuziilor si inlocuirea cu solutii alternative. Insa aceste solutii sunt scumpe si in Romania putini isi permit financiar astfel de solutii alternative.

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asa este, un singur Dumnezeu in 3 persoane diferite. Biblia spune in Geneza ''Sa facem om'' nu ''sa fac om''. Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Duhul Sfant, precum soarele este unul singur dar este lumina, caldura, putere.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Negarea Lui Iisus Hristos ca Dumnezeu, darama intreg firul biblic de la Geneza la Apocalipsa, toata biblia arata spre Hristos, este singura cale de mantuire si intrare in cer, Iisus spune ''Eu sunt usa, nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine''.
A nega, a refuza tot planul de mantuire al Lui Dumnezeu
Ioan 3:16 ''Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât L-a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică.''

1 Ioan 5:12 ''Cel care Îl are pe Fiul, are viața; cel care nu Îl are pe Fiul lui Dumnezeu, nu are viața.''

Unde este pe drumul cel bun? Cand negi insasi esenta intregii Biblii, restul este neimportant daca iti pierzi mantuirea.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Irinel15123532):

Iisus e Fiul lui Dumnezeu Tatal. Iisus e si el un Dumnezeu, mai exact Dumnezeu Fiul. Fiind Fiu a avut un inceput fiind creat de Dumnezeu Tatal. Nu e nevoie de studii teologice pentru a intelege atata lucru. Duhul Sfant e parte din Dumnezeu Tatal si nu e alta persoana ci insusi Dumnezeu Tatal. Iisus conlucreaza in unitate perfecta cu Dumnezeu Tatal ca si cum ar fi o singura persoana cu Tatal desi sunt persoane diferite.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, insa Dumnezeu Tatal e Cel din care provin toti ceilalti zei. Dumnezeu Tatal nu are inceput.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu Tatal e titularul iar Iisus a fost creatorul secund si au creat impreuna.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Draga prietene, Iisus Hristos nu a fost creat, nu are un inceput, El este creatorul, Iisus nu are un moment in timp cand a inceput sa existe.

(Coloseni 1:15-19)
Pentru că prin El au fost făcute toate lucrurile care sunt în ceruri şi pe pământ, cele văzute şi cele nevăzute. Toate au fost făcute prin El şi pentru El. El este mai înainte de toate lucrurile, şi toate se ţin prin El. El este Capul trupului, al Bisericii. El este Începutul, Cel întâi născut dintre cei morţi, pentru ca în toate lucrurile să aibă întâietatea. Căci Dumnezeu a vrut ca toată plinătatea să locuiască în El.''

Domnul IIsus mai este numit in biblie ''Intaiul nascut'' dar biblia explica ca acest lucru inseamna ca are intaietate in toate, nu se refera la sensul ad litteram, intaii nascuti din israel aveau drepturile pe care ceilalti copii nu le aveau.

Ioan 1:3
Toate lucrurile au fost făcute prin El; și nimic din ce a fost făcut n-a fost făcut fără El.

Daca tot ce a fost facut, creat vreodata, nu a fost facut fara Iisus, cum putea Iisus sa fie creat, fara Iisus? Adica sa fie ceva creat fara Iisus.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ei exclud Sfanta Treime, ei cred doar in Dumnezeu Tatal, nu cred ca Iisus Hristos este Dumnezeu, nu cred ca Duhul Sfant este Dumnezeu.
Nu cred in planul de mantuire al Lui Dumnezeu care incepe din Geneza si continua pana in apocalipsa, ei resping insasi esenta bibliei si a crestinismului.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Irinel15123532):

Tot ce a fost facut in afara de Iisus. Tot din categoria celor create dupa Iisus. Iisus are drepturi pe care nimeni altcineva nu le are. Iisus e preotul principal. Cei 144000 primele roade primi nascuti sau primii inviati cu Iisus care si ei vor fi regi si preoti. Restul nu au aceste drepturi fiind inviati pe pamant.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce este scris YHWH în loc de un nume clar ca toate celelalte din Biblie și ce reprezintă?
Dar o să te aburească oricum.
Dacă ar înțelege de ce este scris YHWH în loc de un nume clar, dacă ar înțelege ce înseamnă și cât de greșit este să dea o pronunțare intuitivă la un nume-simbol sfânt nu s-ar mai numi martori ai lui Iehova.
Copiii Israelului când ajung cu cititul sau citatul la YHWH spun "Elohim"(Dumnezeu) sau "Eu Sunt"(אני).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îti voi spune una doar, e suficient, și sper că voi reuși să-l conving să nu te sfâșie cum ai făcut-o tu pana acum.

Martorii lui Iehova cred că cei 144.000 din Apocalipsa au fost selectați deja de Dumnezeu din vremea apostolilor lui Iisus până în epoca modernă si se refera la ei.
Iata ce trebuie sa le zici:
Pe baza versetului din Apocalipsa 7:4, cine sunt cei 144.000 de mii?
Si i-ai pus la colț cu o erezie.

| Meme10Memu a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt iudei simbolici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ntz.Nu toata apocalipsa e simbol, dar toate simbolizeaza ceva.

Daca 144.000 de evrei e simbol, atunci si Isus e simbol odata cu ei, fiindca se gaseste la o adica cu ei, citeste aici: https://www.biblegateway.com/passage/?search=Apocalipsa+14%3A1&version=RMNN

| Meme10Memu a răspuns (pentru anonim_4396):

Iisus nu e la origine iudeu.

| sanboss a răspuns:

1#De ce nu doneaza sange unui prieten muribund? Isus si-a dat viata ca noi sa o primim si ne-a spus clar. Unul din cele mai mari lucruri pe care le putem face este sa ne dam viata pentru prieteni nostri.
2# De ce au speranta ca vor mosteni pamantul cu excavatoare? ( vezi revistele lor )
3# De ce nu asculta de randuielile si invataturile lui Hristos?
4# De ce turnul de veghere in ani trecuti au zis ca Isus va reveni 1874 respectiv 1914... si nu a revenit. Biblia spune ca numai Tatal stie cand va veni Isus ( alta nebunie dea lor ). ( citeste putin din istoria lor sa vezi ).
5# Dece spun ca ingerul Mihail ar fi Dl Isus? Mihail este arhanghel Isus este Fiul lui Dumnzeu asta spune Biblia, deci alta erezie.
6# De unde ideea de martori a lui Iehova, Isus a spus imi veti fi martori pana la marginile pamantului. Adica martori a lui Isus, ducand marturia lui Isus ( iertarea - mantuirea - salvarea prin Isus )
Astea ti le-am spus din ce imi aduc aminte, sunt o gramada de alte argumente iti recomand sa cauti cateva argumente despre ei. Sunt multe altele, si interpretari ale bibliei gresite pe care le sustin... si nu au suport BIBLIC.

SA NU UITI - ORICE DOCTRINA - RELIGIE - SECTA sau orice denominatiune crestina TREBUIE SA O CERCETEZI IN LUMINA SFINTELOR SCRIPTURI, ALTFEL SI EU SI TU RATACIM DE LA ADEVAR...

| Meme10Memu a răspuns (pentru sanboss):

Numai sangele lui Iisus salveaza de la moarte.

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

big grin tu esti culmea desteptaciuni intruchipate happy

| pacatosulBogdan a răspuns:

Biblia ne invata sa ne departam de eretici. - Tit 3, 10-11
E mai bine sa te zidesti pe tine insuti, decat sa discuti cu o liota de draci! Ca astea sunt sectele: capiste dracesti.

| GicaGigekGica a răspuns:

Ce religie crezi ca e adevarata si de ce ortodoxia?

| Iuli122122 explică:

Mersi, tocmai ce sare peste intrebare si da cu seen laughing zice „nu stiu ca eu trebuie sa caut in biblia noastra" zice pe wikipedia ca biserica lor a fost infiintata in 1900+ dar eaa zice ca Iisus a fost Martor a lui Iehova...cum dracu? Nu pot sa imi dau seama, nici ea...

| Meme10Memu a răspuns (pentru Iuli122122):

In 1900+ istoria moderna. Cand era iisus pe pamant istoria mai veche a martorilor lui iehova.