| Sasukeuchiha2222 a întrebat:

Ce legatura are "iepurasul" cu "Pastele",la urma urmei, iepurii nu fac oua?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iepurele reprezintă la păgâni simbolul lui Eostre, zeiţa primăverii. Aceasta era adesea asociată cu ouăle şi iepurele, deoarece se spune că zeiţa a găsit o pasăre rănită în timpul iernii, iar singura soluţie pentru a o salva a fost să o transforme în iepure.
Deşi nu mai era pasăre, iepurele putea să facă ouă. De asemenea, se spune că iepurele este o fiinţă lunară, iar ciclurile lunii sunt cele care determină în ce zi sărbătorim Paştele, în fiecare an.

https://alba24.ro/semnificatia-iepurasului-de-paste-22640.html

Răspuns utilizator avertizat
22 răspunsuri:
| danut a răspuns:

CE legatura au OUALELE cu Pastele?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt obiceiuri păgâne legate de sărbătoarea sosirii primăverii, (paganus însemna la origine om de la țară, care nu ținea religia celor de la oraș, apoi a însemnat non creștin), care s-au păstrat și au fost asimilate de către creștini.

| T0T a răspuns:

Ai fi surprins să vezi câte obiceiuri păgâne adoptăm.

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns:

Nici o legatura, pura traditie, aceeasi legatura care este intre mos craciun si nasterea Dl iSUS ( NICI UNA ) si oricum nu s-a nascut pe 22 dec. CONCLUZIE : Diavolul incarca sa perverteasca lucrarea lui Dzeu si sa insele oamenii prin aceste obiceiuri pagane

| anonim_4396 a răspuns (pentru sanboss):

Nici Pastele nu este biblic
https://www.jw.org/......m-pastele/

| sanboss a răspuns (pentru anonim_4396):

7 Măturaţi aluatul cel vechi, ca să fiţi o plămădeală nouă, cum şi sunteţi, fără aluat, căci Hristos*, Paştele** noastre, a fost jertfit. 1cor 5... singura sarbatoare instituita de Hristos este cina Dl

Răspuns utilizator avertizat
| GicaGigekGica a răspuns (pentru anonim_4396):

Este de Biblic Pastele. Dar ceea ce nu e Biblic e halul in care se imbata ca porcii "credinciosii" de Paste si cum ciocnesc oua iar unii din ei nici nu stiu de ce fac asta. Ortodoxia asta, religia buna, calea ce duce spre mantuire laughing

| CostinAlamariu a răspuns (pentru sanboss):

Mos Craciun nu e un obicei pagan. Informeaza-te mai bine data viitoare! Asa zisul "Mos Craciun" e de fapt Sfantul Nicolae care se sarbatoreste pe 6 decembrie. In Vest însă s-a transformat in Mos Craciun si s-a mutat pe 25 decembrie (astfel spus o pervertire a sarbatorii Sf. Nicolae).

| danut a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"Mos Craciun nu e un obicei pagan."
Oaaau, ai dreptate nu e pagan e DE LA pagani.
" "Mos Craciun" e de fapt Sfantul Nicolae "
SI acest mos Nicolae de unde o fii, TOT de la pagani. UNDE ai citit tu ca Dumnezeu a lasat O PORUNCA ca sa sarbatorim toti... sfintii, pacatosii, betivii, curvari, sodomitii samd? UNDE scrie asa ceva, in ce Biblie?

| sanboss a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu sunt interesat de cine este sau cine a fost, ( mersi pentru detalii totusi ) dar e clar ca in spatele lui sta diavolul pentru ca incearca sa atraga privirea asupra lui. De exemplu daca DL Isus s-a nascut pe 25dec ( sa presupunem doar ) oamenii ar trebui sa isi indrepte privirile spre Hristos, dar dupa cum se observa cu trecerea anilor e mai important mos craciun si spiritul sarbatorii decat HRISTOS... In esenta cam asta a facut satana de la inceput sa insele oamenii si asta face

| CostinAlamariu a răspuns (pentru danut):

Sfantul Nicolae a fost un foarte bun crestin, nu un curvar sau sodomit cum minti tu. Nu vad cum sarbatorirea unui crestin e ceva pagan. Din cate stiu eu paganii Îl resping pe Dumnezeu. Sfantul Nicolae s-a inchinat lui Dumnezeu si si-a dedicat viata Lui, asa cum ar trebui si noi sa facem

| CostinAlamariu a răspuns (pentru sanboss):

Pai asta am zis si eu, ca sarbatoarea Sfantului Nicolae a fost mutata si pervertita. Ea trebuia sa fie sarbatorita pe 6 decembrie. A si stii cine a pervetit-o? Protestantii si catolicii din vest happy

| danut a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu ai intele nimic din ce am scris, chestie obisnuita la ortodocsi. Nu am spus ca sfantul tau (Nicolae) ar fi avut respectivele caracteristici ci ca OMUL are asa caracteristici, oricine ar fi acela fiindca TOTI suntem PACATOSI, deci NU EXISTA oameni sfinti decat cei FACUTI de Dumnezeu. Inchinarea la Dumnezeu nu aduce sfintenia la oameni ci INCHINAREA ASA cum a SPUS Dumnezeu pe care nici un ortodox in afara de cei din Africa nu o mai tin (inchinarea) incepand cu sinodul din anii 700 cand inca se inchinau cum a vrut Hristos (respectau porunca a doua si a patra). Dumnezeu nu are nevoie ca cineva sa-si dedice viata asa cum vrea el ci cum vrea Dumnezeu.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru danut):

Bineinteles ca suntem pacatosi cu totii (cu unele exceptii) si bineinteles ca Dumnezeu îi face pe oameni sfinti. Nu am zis ca nu. Iar in ceea ce priveste Ortodoxia, sa stii ca e dreapta credinta. Citeste istoria Bisericii si istoria ereziilor si cel mai probabil o sa te regasesti acolo happy
Si sa stii ca nu incalcam porunca a doua si a patra. Porunca a doua ne vorbeste de inchinarea la creaturi. Noi nu ne inchinam la animale, plante sau obiecte ci îl reprezentam pe Dumnezeu care in mod evident nu este creat. Icoana nu e "chip cioplit". In mod evident icoana este pictata si nu cioplita. Iisus insusi a fost o icoana a Tatalui, iar cel mai important lucru pe care il ignori este faptul ca Sfantul Luca evanghelistul a pictat o icoana cu Maica Domnului. Ce ciudat, nu? happy tocmai voi care strigati in sus si in jos Sola Scriptura fara sa realizati macar ca insusi Luca evanghelistul a facut o icoana... trista e lipsa de educatie si îndoctrinarea sad. Si cum sa nu respectam porunca a patra? Desigur ca cinstim ziua Domnului. Dar vezi tu, sambata sau ziua de odihna a fost o prefigurare pentru Duminica, sau ziua a opta. Desigur ca respectam ziua de sambata, de aceea facem si Sfanta Liturghie sambata. In ziua de sambata Dumnezeu s-a odihnit dupa Creatie, dar in ziua de Duminica Dumnezeu a înviat si ne-a dat viata vesnica si mantuirea. A si te sfatuiesc sa te uiti la imagini cu sinagogi vechi, de dinainte de Hristos. Sunt ornate cu heruvimi si oameni sfinti. Aceasi sinagoga pe care Hristos a numit-o "casa Tatalui Meu" happy. Pana si Liturghia vechiului Testament are o continuitate in Liturghia ortodoxa. Totusi, voi protestantii de ce cadeti in asa multe erezii? sad. De ce bleasfemati impotriva Duhului Sfant spunand ca purcede de la Tatal si de la Fiul (Filioqve)? Nu e biblic. De ce sunteti nestorieni? De ce va bateti joc de Taina Spovedaniei pe care Hristos a infiintat-o spunandu-le apostolilor "carora veti ierta pacatele, iertate vor fi si carora le veti tine tinute vor fi"? De ce va bateti joc de Taina Euharistiei spunand ca e doar un simbol? Hristos n-a zis niciunde in Biblie ca e doar in simbol. Din nou o credinta care nu apare in Biblie...

| danut a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Cu parere de rau dar nu au sens comentariile deoarece numai aiureli spui:
"Citeste istoria Bisericii si istoria ereziilor si cel mai probabil o sa te regasesti acolo"
*Nu dau nici un sfant pe istoria ortodoxa AMESTECATA cu PAGANISMUL (traditia).
"Si sa stii ca nu incalcam porunca a doua"
*Tu ai citit vreodata Porunca a doua de spui asemenea aiureli, uite ce spune porunca a doua: "4. Sã nu-ti faci chip cioplit, nici vreo înfãtisare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pãmânt, sau în apele mai de jos decât pãmântul.
5. Sã nu te închini înaintea lor si sã nu le slujesti; cãci Eu, Domnul, Dumnezeul tãu, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea pãrintilor în copii pânã la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Mã urãsc, "
* DECI este vorba nu numai de chip cioplit ci si de IMAGINI (infatisare) si NU este vorba numai de animale ci si de DUMNEZEU (nici vreo înfãtisare a lucrurilor care sunt sus în ceruri,)
"cel mai important lucru pe care il ignori este faptul ca Sfantul Luca evanghelistul a pictat o icoana cu Maica Domnului"
*UNDE SCRIE ASTA IN Biblie? Cartea, Capitolul si Versetul sau esti un MINCINOS.
"vezi tu, sambata sau ziua de odihna a fost o prefigurare pentru Duminica, sau ziua a opta.
*UNDE SCRIE ASTA IN Biblie, SINGURA carte lasata si recunoscuta de Dumnezeu? Cartea, Capitolul si versetul altfel doar dovedesti cat MINTITI voi asta.
"dar in ziua de Duminica Dumnezeu a înviat si ne-a dat viata vesnica si mantuirea"
*Asta visati voi dar daca ignori Biblia ajungi unde nu vei dori.
" De ce bleasfemati impotriva Duhului Sfant spunand ca purcede de la Tatal si de la Fiul"
*Fiindca sa scrie si in CREZUL crestin pe care doar il recitati dar de RESPECTAT, IOC. Dar asa scrie si in Biblie sau voi nu o cititi ci doar popi vostri o mai fac din an in an, UITE CE SPUNE Dumnezeu Isus Hristos"
IOAN 14, 26. Dar Mângâietorul, adicã Duhul Sfânt, pe care-L va trimite Tatãl, în Numele Meu, vã va învãta toate lucrurile, si vã va aduce aminte de tot ce v-am spus Eu.
*Citeste SINGUR si nu mai asculta toti popi care vor ajunge in Focul Ghenei.
"De ce va bateti joc de Taina Spovedaniei "
*De ce NU CITESTI tu Biblia UNDE scrie ca NU AVEM DECAT un Mare preot asa ca NUMAI LUI ma spovedesc, nu la toti pacatosii (vezi mai nou la TV pe acel popa care a violat un student), curvari, betivi, violatori, homosexuali, samd.
"De ce va bateti joc de Taina Euharistiei spunand ca e doar un simbol? Hristos n-a zis niciunde in Biblie ca e doar in simbol. "
*DAR Hristos nici nu a spus ca NU ESTE un simbol, sau ai tu un text Biblic anume pentru asta?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru danut):

Nu am mintit cu nimic. Te rog, spre binele tau sa fi mai deschis la lucruri in care nu crezi. Nu zic sa te convertesti, desi ar fi extraordinar pentru sufletul tau, ci iti zic sa te uiti la lucruri un pic mai obiectiv ca poate exista posibilitatea sa te inseli. Uite, videoul asta e foarte bun:
https://youtu.be/e9AhEn1C-iA

Te poti uita pe sarite daca ti se pare prea lung, dar uita-te. Nu vrei sa scapi de protestantism? Bine, e alegerea ta, dar macar fa un exercitiu de imaginatie si exploreaza si alte perspective. Literalmente nu pierzi nimic. E un video foarte bun. Doamne ajuta.

| danut a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"ci iti zic sa te uiti la lucruri un pic mai obiectiv ca poate exista posibilitatea sa te inseli. Uite, videoul asta e foarte bun:"
Spune ceva in videoul tau despre Biblie sau ca in Biblie? Eu nu sunt intereat de ce spun unii sau altii pe net ci de ce SPUNE Dumnezeu in Biblie, SINGURA carte din care L-AM descoperiit pe Dumnezeu.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru danut):

Exista multe "Biblii". Despre care Biblie vorbesti mai exact? Canonul Biblic (adica ce carti sa intre in Biblie si ce nu) a fost hotarat de Sinoade, de preotii si eposcopii ortodocsi pe care tu îi numesti eretici. Au existat multe carti atunci cum ar fi Evanghelia lui Iuda, lui Toma sau cartea lui Enoh. Si multe multe altele. Cine a hotarat ca aceste carti sa NU intre in canonul Biblic (adica in Biblie)? Cine a hotarat sa intre exact acele carti care sunt acum si NU altele? Intelegi ce zic? Pentru ca acei episcopi care au ansamblat canonul Biblic în secolul 5 au facut-o conform Sfintei Traditii primite de la Iisus prin Apostoli. Gandeste-te ca acel Canon Biblic care exista azi a fost aprobat abia in secolul 5(sau mai tarziu), la cateva sute bune de ani dupa Iisus. Spune-mi te rog, de unde stiau crestinii pana atunci care e cuvantul lui Dumnezeu? De unde stiau ca Evanghelia lui Matei e cuvantul lui Dumnezeu si nu Evanghelia lui Toma sau lui Iuda?
Gandeste-te ca cineva a ales manual ce carti sa intre in canonul Biblic si ce carti sa nu intre. Gandeste-te bine la asta. Acel cineva a hotarat ce carti consideri tu a fi autoritate suprema. Gandeste-te ca au existat dispute in timpul Sinoadelor daca sa se introduca Apocalipsa sau nu. Daca acele Sinoade hotareau ca Apocalipsa nu face parte din Canonul Biblic tu astazi nu considerai acea carte Cuvantul lui Dumnezeu. Uite, te las sa ma convertesti daca imi clarifici toate nelamuririle astea. Nu am mintea blocata, imi place sa investighez si sa aflu mai multe, dar protestantismul are toate problemele astea care par ca nu au raspuns. De ce sa am incredere ca ce e in Biblie e cuvantul lui Dumnezeu daca cartile din Biblie au fost alese de niste episcopi la niste Sinoade? Si daca am incredere ca ei au facut alegerea cea buna pe care a vrut-o Dumnezeu de ce sa nu am incredere in ei si acum? De asemenea de unde stie un protestant ca interpreteaza bine Biblia? De unde stiu ca nu interpretez gresit Biblia, in calitate de protestant.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Trebuie intrebate magazinele sau "marketurile", care promoveaza interesat aceasta asociere, la fel cum fac intre dovleci si Halloween.
In biserica ortodoxa, prin Pasti se intelege si s-a inteles mereu realitatea urmatoare si minunea cea mai mare: Hristos a inviat!