| fightBack a întrebat:

Ce lucru bun a facut Dumnezeu vreodata pentru oamenii din Coreea de Nord? Si daca credeti in Dumnezeu si in voia lui, ati fi de acord sa traiti in Coreea de Nord?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Regimul nord-coreean nu promoveaza ateismul, ci o forma de religie in care marii conducatori sunt ridicati la rang de zei. Sunt promovate multe superstitii despre acestia, cum ar fi ca in ziua in care s-a nascut Kim Jong-il a stralucit o stea foarte mare pe cer, sau ca a aparut un curcubeu imens. De multe ori se spune despre anumita pasari ca pot canta in coreeana, sau ca dispozitia conducatorului poate schimba starea vremii. Cand a murit Kim Jong-il s-a spus ca pana si copacii au plans. Nu cred ca aceste lucruri pot fi vreodata asociate cu ateismul. http://www.economist.com/blogs/erasmus/2013/04/venerating-kims

In Coreea de Nord mor mii de oameni in fiecare an din diferite motive, cum ar fi inchisoarea, tortura, executiile in masa, foametea, sau mor incercand sa fuga din tara. E clar ca regimul e vinovat, si bineinteles ca daca ar exista un d-zeu iubitor, nu ar putea sa stea indiferent la suferintele atator oameni nevinovati. Asta indiferent daca regimul unei tari ar promova crestinismul sau nu. Coreea de Nord e intr-o situatie disperata, si asta nu pentru ca nu ar fi crestini. Sunt multe alte tari in lumea asta care nu sunt crestine si o duc perfect. Problema e acea dictatura ingrozitoare, de la care comunitatea internationala ar trebui sa-i salveze pe nord-coreeni. Mi-e greu sa cred ca se poate schimba ceva din interior prea curand.

48 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Exista un singur Dumnezeu in Coreea de nord...

Si acela e gras, usor frustrat si ii ameninta pe toti cu bomba nucleara.

| RAY a răspuns:

Iar ne uitam la alti si uitam de noi? las ca nu a venit nimeni de acolo sa se planga ca o duce greu, iar cu iahve asta e zeu evreu si rasist, da as fi de acord

| fightBack explică (pentru RAY):

E o intrebare ca sa realizeze crestinii in ce cred!

| milan9 a răspuns:

"Retragerea" lui Dumnezeu de pe scena directă a vieţii noastre, toleranţa sau "uitarea" din partea lui, are un singur raţionament:
– acela de a face loc Libertăţii noastre, şi din păcate de multe ori, orgoliului şi egoismului nostru şi viciilor noastre ale celor care îl îndepărtăm din vieţile noastre pe Cel care ne respectă în mod deplin alegerea…

Pierderile ce ţin de existenţa aceasta "în trup", sunt triste, dureroase, dar noi avem alături prin compasiunea Sa chiar şi pe Dumnezeu, Cel aflat alături de toţi cei în suferinţă.

| fightBack explică (pentru milan9):

Adica se afla doar alaturi de noi da nu face nimic, cei care au ghinion din cauza "Libertatilor" unora, trebuie doar sa sufere si sa spere. Urat rationament!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

I-a creat si le-a dat viata, as deveni un mucenic acolo

| fightBack explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Tie ti se pare ca le-a facut un bine prin asta?! Tu ti-ai dori sa iti dea viata, sa ai copii si dupa aia sa ii ucida sau maltrateze in fata ta si multiplica asta pana la o tara?!

Oare daca tu zici ca ai deveni mucenic acolo, de ce dumnezeu nu incarca sa faca asa ceva, sa dea putere mai multor ca tine sa mearga sa salveze oamenii?!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru fightBack):

Poate ca oamenii se complac chiar daca nu le place viata pe care o au macar mimeaza, doar asta pot

| iurii75 a răspuns:

A făcut nu numai pentru Coreea de Nord ci pentru tot pământul
http://www.jw.org/......-dumnezeu/

| Jardelin a răspuns:

Coreea de Nord este o tara atee. O tara în care nu se trăiește cu frica de Dumnezeu, ci cu frica de stăpân. Din cauza necredinței conducătorilor, poporul suferă enorm. De aceea este bine sa ne alegem întotdeauna conducători cu credință în Dumnezeu.

| fightBack explică (pentru Jardelin):

Ce vrei tu sa zici e ca toata populatia e atee sau doar conducerea tarii e atee?

| EdynSt a răspuns (pentru Jardelin):

Sunt zeci de tari cu conducatori atei care n-au nicio problema, ci, din contra, acestea prospera. Uita-te la noi. Suntem pe locul doi la religiozitate in Europa si suntem vai steaua noastra.

| fightBack explică (pentru Jardelin):

Si realizezi ca aia nu am avut dreptul sa isi aleaga conducatorii, nu?!

| Jardelin a răspuns (pentru fightBack):

Orice forma de religie este total interzisa in Coreea de Nord. Bibliile sint interzize si cine este prins ca detine o Biblie este trimis in lagar.

Nu, din pacate nu au putut sa-si aleaga conducatorii. Dar va veni si ziua cind vor putea... Inca nu a tras lumea invataminte depline din tragedia Coreana!

| anonimg a răspuns (pentru fightBack):

Sunt de acord cu Jardelin. Cand omul -sau tara- indeparteaza Sursa fericirii, ce mai poate face Dumnezeu in cazul acesta? Nu poate decat sa planga. "Ce seamana omul, aceea va si secera." (Galateni.6:7)
Dumnezeu vrea sa faca multe pentru toate natiunile, dar nu este lasat. Credinciosii Lui sunt persecutati in tara aceea; si tu vrei ca El sa o binecuvanteze?!

| fightBack explică (pentru Jardelin):

Si sa inteleg ca Dumnezeu atunci nu are nimic de afaceri cu ce se intampla acolo si ca motivul lui e ca cativa oameni o interzis religia acolo?! S-o spalat pe maini si ii lasa pe oamenii aia si copiii de acolo sa se chinuie chiar daca ei nu au nici o vina?

| fightBack explică (pentru anonimg):

Daca Dumnezeu nu e capabil sa ma ajute in cele mai negre ceasuri ale mele ca si om, cand nu sta nimic in puterea mea, la fel cum nu sta in puterea celor din Corea de Nord de ce mai as avea nevoie de el? El poate sa ma ajute doar daca totul e bine in intreg statul? Adica dumnezeu e limitat?!

| anonimg a răspuns (pentru fightBack):

Am vrut sa specific si lucrul acesta, dar ma gandeam ca poate nu pare a fi prea mare importanta, si anume, ca Dumnezeu va purta de grija oricarui suflet care se increde in El, chiar daca toata tara Il reneaga pe Dumnezeu.
Timpul nu I-a uzat lui Dumnezeu nici dragostea, nici credinciosia, si nici puterea. Asa cum a avut grija de Daniel in groapa cu lei si de cei trei tineri in cuptorul de foc, tot asa va avea grija de oricine isi pune nadejdea in El. Dumnezeu nu poate fi limitat de nimic; afara daca ne opunem personal ajutorului Sau.
El nu i-a spus lui Daniel ca nu o sa ajunga in groapa cu lei, si nici celor trei tineri ca nu vor ajunge in cuptorul de foc; dar El a fost cu ei. Cand omul este credincios lui Dumnezeu, atunci si Dumnezeu este credincios omului. Si chiar daca omul nu este credincios lui Dumnezeu, atunci cand in necaz striga catre Dumnezeu -si macar atunci sa facem lucrul acesta- El va veni in ajutorul nostru. Chiar si cand cel necredincios se boceste in asternutul lui, lucrul acesta nu este placut lui Dumnezeu. "Nu striga catre Mine din inima, ci se bocesc in asternutul lor". (Osea.7:14) Pedeapsa pe care o da Dumnezeu este spre indreptare, si nu ca sa-l nimiceasca pe om. Dar macar acum, se va indrepta Coreea de Nord catre Dumnezeu? Dar Romania? Dar eu? Dar tu? Dar cei care citesc aceste cuvinte?

| fightBack explică (pentru anonimg):

Dar cei care au fost ucisi deja?!
Dar copii care se nasc si raman traumatizati pe viata!?
Dar cei care rabda acuma in singuratatea lor?!
La oamenii care au fost omorati poti sa zici ca nu am de unde sa stiu daca o fost credinciosi, dar copii care se nasc cu ce apuca sa greseasca ei in fata lui Dumnezeu ca sa fie maltratati sau masacrati?! O sa zici ca Misterioase sunt caile Domnului?! Si ca sa distrugi viata atator copii e pedeapsa spre indreptare?!

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Ce tara atee daca aia se declara zeii si cred in supranatural in basmele lor, Romania e o tara cu frica de dumnezeu asa e, la noi conducatori sunt sfinti da tot suferim, asa e cel mai bine sa alegem un popa sa faca catedrala neamului in fiecare oras

| anonimg a răspuns (pentru fightBack):

Copii sufera din pricina parintilor. Multi copii se nasc cu probleme din pricina neglijentei parintilor. Nu numai ca adn-ul bolnav al parintilor se transmite la copil, dar copilul preia si caracterul dezgustator la parintilor. Eu nu judec pe nimeni, ci doar fac legatura de la efect la cauza. In principiu copii sunt nevinovati; vina este a parintilor. Iar cat despre cei mici care inca nu au ajuns sa deosebeasca binele de rau, Dumnezeu in Atotstiinta Lui, cunoaste mai dinainte pe aceia daca traiau ar fi slujit sau nu lui Dumnezeu.
Dar ce, crezi ca nu mor si cei credinciosi? Toti oamenii mor. Ba inca istoria biblica confirma faptul ca majoritatea proorocilor Lui au fost ucisi.
Iar ca sa mergem strict la relatia dintre coreeni si copii lor, spune, oare nu parintii sunt vinovati de moartea copiilor lor? Un razboi sau o revolutie nu o provoaca copii, ci cei in varsta.

"Un sondaj recent releva ca peste 2.000 de crestini au fost ucisi in intreaga lume in 2013 din cauza credintei lor, un numar aproape dublu fata de cel din 2012.

Potrivit organizatiei non-profit Open Doors, care are ca scop evidentierea persecutiei religioase pe glob, in 2013 au fost 2.123 de "martirizari" ale crestinilor, fata de 1.201 in 2012, scrie CBS Local.

"Tarile din WWL (World Watch List), precum Coreea de Nord, Arabia Saudita si Orientul Mijlociu si Africa de Nord vizeaza crestinii; ii inchid, pedepsesc, si in unele cazuri ii asasineaza pe cei care aleg sa isi exprime in particular sau public credinta crestina", a aratat presedintele Open Doors USA, David Curry.

In Siria au murit, anul trecut, cei mai multi crestini - 1.213. In acelasi timp, in Coreea de Nord sunt inchisi in tabere de concentrare si inchisori intre 50.000 si 70.000 de crestini.

Cele mai periculoase tari pentru crestini sunt Coreea de Nord, Somalia, Siria, Irak, Afganistan, Arabia Saudita, insulele Maldive, Pakistan, Iran si Yemen." Sursa: http://www.ziare.com/articole/persecutia+crestinilor

Tarile persecutoare ar trebui sa stie ca exista un Dumnezeu in ceruri care va razbuna pe cei alesi ai Sai.
"Caci asa vorbeste Domnul ostirilor: [.]cel ce se atinge de voi se atinge de lumina ochilor Lui." (Zaharia.2:8)

Ai vazut ce scrie mai sus: "Cele mai periculoase tari pentru crestini sunt Coreea de Nord" si "in Coreea de Nord sunt inchisi in tabere de concentrare si inchisori intre 50.000 si 70.000 de crestini". Pai crezi ca Dumnezeu nu va face dreptate?
"Daca da El pace, cine poate s-o tulbure? Daca Isi ascunde El Fata, cine poate sa-L vada? La fel Se poarta fie cu un popor, fie cu un om". (Iov.34:29)

| William a răspuns (pentru EdynSt):

Zi-mi si mie cateva.

| fightBack explică (pentru anonimg):

Wow, deci tu esti total de acord sa distrugi pana la 7 generatii pentru un singur om? Exti de acord sa omori un copil care nu o reusit inca sa iti dea seama ca traieste si il mai si vezi ca si un act bun din parte lui Dumnezeu!

Si faptul ca tu stii din nu stiu ce ziare ca in Coreea de Nord se persecuta crestinii de catre conducere asta de indreptateste pe tine sa zici ca e bine ca Dumnezeu ii pedepseste pe ei asa?! Deci oamenii aia sunt pedepsiti si de conducerea lor si de Dumnezeul tau pentru ca conducerea lor persecuta crestini si ca sa fie complet li se doreste rau lor si copiilor lor din partea crestinilor ca tine!

Wow, cat de intunecat crestin poti sa fii!

| EdynSt a răspuns (pentru William):

Http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_atheists_in_politics_and_law Apropo, nu ma refeream neaparat la presedinti. Prin conducatori ma refeream inclusiv la parlamentari si guvernanti.

| William a răspuns (pentru EdynSt):

Eu ma refeream la tari, am spus cateva (tari) nu cateva (presedinti). Oricum merci big grin.

| EdynSt a răspuns (pentru William):

Da, dar dupa cum ai vazut, acolo ai si tari si politicieni din tarile respective. Cu placere! big grin

| anonimg a răspuns (pentru fightBack):

De unde ai luat 7 generatii? Poate trei sau patru (Exod.20:6). Totusi, chiar si generatia aceea poate sa fie salvata daca regreta raul facut si nu il mai face; pentru ce dar omul profita de bunatatea lui Dumnezeu si Il sileste sa ii pedepseasca?

Intotdeuna in inima omului se doreste a se face dreptate. Trebuie dar sa avem incredere in Dumnezeu ca El va face dreptate, si ca totul este tinut sub control in mana Lui, chiar daca unii mor de foame sau cei care au ramas in viata sunt nenorociti.
Acum, pe buna dreptate, raul nu este savarsit de Dumnezeu, ci de oameni. Daca se cauta un tap ispasitor, atunci vinovatii/responsabilii sunt oamenii care sunt la putere.
Nu zic ca sa nu plangem de mila pe aceia care sufera acum in coreea si in alte tari; dar ma indoiesc ca acestia nu au fost printre persecutorii copiilor lui Dumnezeu. Orice tara care incalca libertatea de constiinta(de inchinare) va atrage mania lui Dumnezeu asupra ei.

As vrea sa scriu cu litere de tipar aceste lucruri, dar nu pot:
Orice tara sau om care incalca Legea lui Dumnezeu va atrage dupa sine consecintele. Dumnezeu are indelunga rabdare cu oamenii; dar daca acestia nu se pocaiesc de pacatele lor, isi atrag dupa sine pedeapsa. Ei pierd atat in viata aceasta, dar si la sfarsit vor pierde viata vesnica. Legea lui Dumnezeu trebuie respectata de fiecare om in parte: fie ca e coreean, arab, idian sau roman -si indiferent de crezul sau religia acestora. Fara dar si poate.

| fightBack explică (pentru anonimg):

Daca nu stii de unde am luat 7 generatii inseamna ca nu ai citit toata biblia.

Ce tocmai ai zis tu aici se poate spune prin urmatoarele cuvinte: Dumnezeu te iubeste atat de mult incat a te-a creat pe tine pe pamant sa suferi daca altii nu il iubesc inapoi si a construit iadul pentru tine daca nu il iubesti si tu inapoi.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Faptele 14:17 - [Dumnezeu] nu s-a lăsat fără mărturie, fiindcă a făcut bine, dându-vă ploi din cer şi anotimpuri roditoare, umplându-vă inimile până la refuz de hrană şi de bucurie.

| fightBack explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Tu zici ca de fapt Dumnezeu le-a facut bine ca le-a dat viata, numai va vezi tu totusi la hrana gresesti si bucurie gresesti, aici nu se aplica citatul tau frumos din biblie pentru ca aia chiar nu au ce manca si de ce sa se bucure decat ce li se ordona!
Asa ca in concluzie unde e adevarul din Fapte 14:17 in realitate?!

| anonimg a răspuns (pentru fightBack):

Adevarul din fapte 14:17 se aplica si in dreptul tau, si in al meu, si chiar si in dreptul acelora care nici nu cred in existenta lui Dumnezeu.
"El face sa rasara soarele Sau peste cei rai si peste cei buni si da ploaie peste cei drepti si peste cei nedrepti." (Matei.5:45) Dar ca sa traim continuu in neascultare de El, lucrul acesta se numeste abuz.

| fightBack explică (pentru anonimg):

Tocmai mai sus ti-am explicat cum nu se aplica pentru oamenii supusi de putere de acolo si tu ignori tot ce ti-am demonstrat si mai zici o data ca se aplica?!

Bine ca sa traiesti fara sa faci ceva ce scrie intr-o carte se numeste abuz, dar sa lasi niste oameni sa fie maltratati de alti oameni si niste copii sa moara din boli de la nastere nu ii abuz! Bravo! Sper ca exti mandru de tine cand mergi sa te pui la culcare!

| anonimg a răspuns (pentru fightBack):

Nu e vorba ca ma duc linistit la culcare. E vorba ca pacea, fericirea si buna strea unui om sau unui popor se gaseste NUMAI in ascultare de Dumnezeu.
Copilul nu este pedepsit din pricina parintilor; dar totusi, el sufera din pricina razvratirii parintilor. Oare cand parintele isi pedepseste un fiu neascultator, fratii acestui fiu, sar in sus de bucurie? Nicidecum. Si fratii cuminti sufera din pricina pedepsei fiului neascultator.
Iata cum stau lucrurile si cu bolile la nastere: http://imgur.com/yiyOWTj Tot Dumnezeu este de vina? Da -doar pentru ca n-a facut ca femeia aceea sa se nasca paralizata ca sa nu-si poata duce la gura tigara si paharul.Si sida cine a venit cu ea in lume? Pana mai daunazi nu auzisem de asa ceva; au iesit ca ciupercile dupa ploaie atatea boli incurabile. Din cauza pasiunilor josnice.
Trebuie sa recunoastem ca nu Dumnezeu maltrateaza oamenii; ci oamenii o fac intre ei. Pentru ca atunci cand omul indeparteaza stapanirea lui Dumnezeu, alt stapan vine si ia in stapanire omul; si o face cu forta. Iar apoi omul vine si intreaba unde e Dumnezeu. Iata ce spune Dumnezeu:
"Fiindca eu chem si voi va impotriviti, fiindca imi intind mana si nimeni nu ia seama, fiindca lepadati toate sfaturile mele si nu va plac mustrarile mele,
de aceea si eu voi rade cand veti fi in vreo nenorocire, imi voi bate joc de voi cand va va apuca groaza,
cand va va apuca groaza ca o furtuna si cand va va invalui nenorocirea ca un vartej,
cand va da peste voi necazul si stramtorarea. Atunci ma vor chema, si nu voi raspunde; ma vor cauta, si nu ma vor gasi.
Pentru ca au urat stiinta si n-au ales frica Domnului, pentru ca n-au iubit sfaturile mele si au nesocotit toate mustrarile mele.
De aceea se vor hrani cu roada umbletelor lor si se vor satura cu sfaturile lor.
Caci impotrivirea prostilor ii ucide, si linistea nebunilor ii pierde;
dar cel ce m-asculta va locui fara grija, va trai linistit si fara sa se teama de vreun rau." (Proverbe.1:24-33)

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru fightBack):

Dar ce crezi: suferinţele acelei naţiuni se datorează faptului că Dumnezeu le-a limitat cumva accesul la fericire, sau acţinile altor oameni le face viaţa grea?

| fightBack explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Se datoreaza faptului ca nu exista Dumnezeu ca sa faca ceva si fac tot ce vor oamenii si daca ar exista unul atunci nu e deloc bun, ci la ce lucruri urate lasa sa se intample e doar o versiune a diavolului!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru fightBack):

Sau poate că există un Creator iubitor dar are un motiv întemeiat de a permite această stare de lucruri pentru un timp limitat şi cum un scop precis...

| fightBack explică (pentru anonimg):

"E vorba ca pacea, fericirea si buna strea unui om sau unui popor se gaseste NUMAI in ascultare de Dumnezeu" - cum poti sa zici asa cev?! esti inconstient?! poti sa afirmi tu ca toti oamenii care il asculta pe dumnezeu au fericire si bunastare?! pai de ce am mai puse eu intrebarea asta, cu ce scop discutam aici, nu din cauza ca unii nu isi pot permite sa aiba bunastare si asa numit preabunul Dumnezeu nu face nimic?! Complet pe langa ai vorbit aici.

"Copilul nu este pedepsit din pricina parintilor; dar totusi, el sufera din pricina razvratirii parintilor." - Copilul este pedepsit pentru pacatele parintilor, asta e scuza crestinilor atunci cand moare un copil, ca o gresit parintii sau stramosii lui. Imaginea ta nu demonstreaza nimic decat o simpla categorie de oameni sau poti sa afirmi tu ca toate mamele din lume fac asa?! E chiar jignitor sa imi arati o poza facuta intr-un studio cand e vorba de o tara ca si Coreea de Nord si sa mai sustii asa ceva, tu crezi ca aia au libertatea sa faca asa ceva?

E incredibil cum nu poti sa te gandesti putin la context inainte sa faci afirmatii!

Nu e nevoie sa imi dai citate, ca eu am citit biblia si la fel pot sa iti dau si eu de toate categoriile. Ideea e ca sa realizezi ca in situatii reale aceste cuvinte nu o sa te ajute cu nimic si nici nu o sa faca nimeni nimic pentru tine exact cu acest presupus Dumnezeu nu face nimic pentru oamenii din acea tara.

Desi nu stiu si nici nu vreau sa stiu deloc cum e sa simti asa ceva, mi s-a povestit si am vazut in jurul meu ca atunci cand suporti moartea unui copil fata de religie te trezesti brusc la realitate, toate gunoaiele de cuvinte aruncate pe pagini nu fac nimic pe langa ceea ce se intampla in realitate la acel moment. Nu simti nimic dumnezeiesc, e doar simtul rece al realitatii!

Dar daca nu traiesti in realitate si traiesti cu capul in niste cuvinte scrise e normal ca tie ti-e usor sa vorbesti despre astfel de lucruri la modul impersonal... ca asa scrie! Pacat ca nu puteti sa va treziti la realitate decat dupa ceva foarte grav si evident.

| fightBack explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Asta era singurul lucru care puteai sa il mai zici, asta e singurul lucru pe care il zic toti crestinii: ca eu ca si om nu pot percepe gandirea lui. Hai sa iti zic ceva, un secret: In primul rand Dumnezeu s-ar presupune ca m-a creat duca chipul si asemanarea lui, deci normal dupa legenda crestina eu ar trebui sa gandesc intr-o oarecare asemanare cu dumnezeu, pai atunci daca eu pot realiza ca unele lucruri sunt gresite si el poate si daca poate si nu face nimic asta il face nefolositor.
La al doilea rationament: Daca gandirea lui e asa de mare, planurile lui sunt asa de mari ca nu ma includ pe mine sau pe altii ca persoane, ca noi suntem prea nesemnificativi pentru planul lui ca sa ne ia in considerare, atunci pe noi nu o sa ne ia in seama, nu o sa il intereseaze ce se intampla cu noi si atunci de ce ar fi un Dumnezeu bun?!

Oamenii se mint din firca si speranta!

| anonimg a răspuns (pentru fightBack):

"Poti sa afirmi tu ca toti oamenii care il asculta pe Dumnezeu au fericire si bunastare?!" Da. Logica o sa o gasesti mai jos.

"Si credinta este o incredere neclintita in lucrurile nadajduite, o puternica incredintare despre lucrurile care nu se vad. (Evrei.11:1)
Biblia nu trebuie citita, ci experimentata. Daca armata nu a instruit un om, se poate spune ca nu este ea buna? Sau daca nu am reusit -oricat m-am zbatut- sa rezolv o ecuatie la matematica, se poate spune ca matematica nu e buna? Asa si cu Biblia: daca ea nu a schimbat viata multor oameni (sau poate ca a mea), este ca nu e ea buna? Nicidecum. Daca ea nu mi-a schimbat viata, atunci problema o caut la mine.
Iti vorbesc ca unui prieten. Este normal ca sa ne revoltam cand vedem atatea nedreptati pe pamant. Si tot atat de normal este ca omul sa se revolte impotriva lui Dumnezeu, din pricina ca absolut toti ne-am nascut astfel. Dar revolta noastra nu ne infatiseaza pe noi mai drepti sau egali inaintea lui Dumnezeu. Fata de Dumnezeu si fata de Cuvantul Sau ne-am nascut exact ca polii unor doi magneti care se resping. Intrebarea este: cine dupa cine sa se intoarca? Noi dupa Dumnezeu sau Dumnezeu dupa noi? Firea noastra incapatanata si mandra, in veci nu s-ar intoarce dupa Dumnezeu -cu toate ca in mod normal noi ar fi trebuit sa ne intoarcem dupa Dumnezeu-; "Dar Dumnezeu Isi arata dragostea fata de noi prin faptul ca, pe cand eram noi inca pacatosi, Hristos a murit pentru noi." (Romani.5:8) A facut lucrul acesta ca sa ne castige, ca sa traim cat viata Lui!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru fightBack):

Nu mă îndoiesc că în cazul celor mai mulţi este aşa cum spui, mai ales a celor ce le lipseşte latura spirituală din viaţă.

Părerea mea e că existeţa noastră e mai mult decât această viaţă efemeră şi că cunoaşterea nu trebuie limitată doar la latura fizică care poate fi testată şi demonstrată ştiinţific.

| fightBack explică (pentru anonimg):

E foarte greu de inteles cum ai putea da tu exemplu matematica cand vorbesti de credinta cand ele sunt 2 lucruri opuse!

Foarte prieteneste incerc si eu sa iti explic ca traim intr-o realitate prezenta(foarte important ce am zis aici :"realitate prezenta") si tu vorbesti de o "realitate dintr-o carte". Cand aceste doua realitati se bat cap in cap care ar fi motivul pentru care ai crede orbis ceea ce nu vezi?!

Te rog uitate la asta si explica, ca tot mi-ai dat si tu o fotografie : http://wp.patheos.com.s3.amazonaws.com/......veness.jpg

si apoi zi-mi unde crezi tu ca se greseste in logica urmatoare referitoare la Dumnezeu(e in engleza sa-mi zici daca nu intelegi):

I do not understand how this is not the response of every person to travesties. If god could cure cancer and doesn’t, allowing a person to die without pain rather than with it, then god is not anything that could be considered_kind. The response is that god must have a reason to look on things like the holocaust or children born with AIDS with indifference. But if it’s a god who cares about being worshiped (as the Christian god clearly does, see the first few commandments) or has a vested interest in being viewed as good (why would god expect humans to worship an evil god?), then he’s obligated to give us that reason. He hasn’t done it.

The response will come "But maybe we’re not ready for the reason". Well who the hell made us incapable of being able to comprehend it? God could snap his fingers and make us able to comprehend it. But he hasn’t done it.

If there’s a good reason for god designing suffering of the innocent into existence and then doing nothing to fix it, trot it out. Otherwise you have no good reason to assure us that god has such a reason.

If you consider it your job to defend god’s goodness, you ought to be grateful god doesn’t exist.

Sper sa intelegi ca fiind realist in prezent e cu scopul de a ne proteja si a proteja pe cei din jur de ceva ce se pare ca Dumnezeu nu face!

Numai bine!

| fightBack explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Sunt sigur ca multi am vrea ca asta sa nu fie doar parerea ta ci sa fie un fapt real, sa avem si o alta viata, insa poate multi dintre noi nu se pot rezuma sau nu isi permit doar sa se rezume la a spera la asta si a se uita la cer, ci trebuie sa puna ei osul in locul acestul zeu!

Ce nu m-am putut abtine din a observa e ca tu imi zici mie ca eu imi limitez cunoasterea, cand tu ca si crestin nu ai capabilitatea sa abstractizezi (sa te eliberezi de emotiile tale fata de niste cuvinte frumoase si fata de imaginea creata a lui Dumnezeu) ca sa poti gandi lucrurile pana la capat, chiar cand stii ca in lume asta exista nenumarati zei!
Cu ce exti tu deosebit fata de cel care crede in Alah sau orice alt zeu? Cu o dogma, cu o carte, cu o limitare a mintii careia ca sa fie si mai convingatoare i s-a spus "cunoastere". Minunat!

| anonimg a răspuns (pentru fightBack):

Auschwitz. Istoria evreilor este una deosebita fata de ce-a a altor popoare. Iata povestea:

"Apoi a inceput sa spuna norodului pilda aceasta: "Un om a sadit o vie, a arendat-o unor vieri si a plecat intr-o alta tara, pentru o vreme indelungata.
La vremea roadelor, a trimis la vieri un rob, ca sa-i dea partea lui din rodul viei. Vierii l-au batut si l-au trimis inapoi cu mainile goale.
A mai trimis un alt rob; ei l-au batut si pe acela, l-au batjocorit si l-au trimis inapoi cu mainile goale.
A mai trimis un al treilea rob; ei l-au ranit si pe acela si l-au scos afara.
Stapanul viei a zis: "Ce sa fac? Am sa trimit pe fiul meu preaiubit; poate ca il vor primi cu cinste."
Dar vierii, cand l-au vazut, s-au sfatuit intre ei si au zis: "Iata mostenitorul; veniti sa-l ucidem, ca mostenirea sa fie a noastra."
Si l-au scos afara din vie si l-au omorat. Acum, ce le va face stapanul viei?
Va veni, va pierde pe vierii aceia, si via o va da altora." Cand au auzit ei cuvintele acestea, au zis: "Nicidecum!"" (Luca.20:9-16)
"Preotii cei mai de seama si carturarii cautau sa puna mana pe El chiar in ceasul acela, dar se temeau de norod. Pricepusera ca Isus spusese pilda aceasta impotriva lor." (v.19)

Deci cui i se incredinteaza mult i se va cere mult. Resposabilitatea creste pe masura. Poporul Israel trebuia sa fie o lumina pentru celelalte natiuni. Dumnezeu a vrut sa se descopere prin ei; dar ei au ucis toti proorocii, iar la final L-au omorat si pe Dumnezeu. Numai ca moartea nu a avut putere asupra Lui. Nu sunt rasist, dar iata ce spune raportul biblic:
"Pilat le-a zis: "Dar ce sa fac cu Isus, care Se numeste Hristos?" "Sa fie rastignit!", i-au raspuns cu totii.
Dregatorul a zis: "Dar ce rau a facut?" Ei au inceput sa strige si mai tare: "Sa fie rastignit!"
Cand a vazut Pilat ca n-ajunge la nimic, ci ca se face mai multa zarva, a luat apa, si-a spalat mainile inaintea norodului si a zis: "Eu sunt nevinovat de sangele Neprihanitului acestuia. Treaba voastra!"
Si tot norodul a raspuns: "Sangele Lui sa fie asupra noastra si asupra copiilor nostri."" (Matei27.22-25) Biblia spune destul de clar, de aceea eu nu mai comentez nimic aici.
Realitatea prezenta este aceea a Bibliei -realitate pe care oamenii daca ar lua-o in seama, ar fi fost mai fericiti. Pentru unii e carte de povesti, pentru altii e manual de anticariat -fiecare e liber sa o considere dupa cum doreste. Orice masina pusa in circulatie are o carte -carte facuta de constructorul masinii; fara cartea aceasta nimeni nu poate sa circule. Conducatorul auto trebuie sa stie cum functioneaza acea masina -ce tonaj are voie sa puan pe ea, ce tip de combustibil, etc. Asa stau lucrurile si cu omul. Fabricantul -adica Dumnezeu- a lasat omului o carte ca sa stie cum functioneaza -dupa ce fel de legi trebuie sa functoneze.
Exemplul meu este infim. Dar spun acestea pentru ca multi oameni spun: "Las' ca stiu eu cum sa traiesc in viata!" Dar acestia, fara sa citeasca cartea -adica Biblia- sunt ca acei soferi care pun alt tip de combustibil decat acela scris in carte (sau alt ulei, filtre sau alte lucruri care nu sunt compatibile/originale.
Stiu ca e grea Biblia, pentru ca ea trebuie sa schimbe viata noastra care o avem acum; avem placeri care nu vrem sa renuntam la ele; avem pacate pe care putem sa le facem sa nu mai existe daca am da Biblia la o parte impreuna cu Autorul ei. In felul acesta nu ne mai condamna nimeni. Dar tocmai de ea avem nevoie.

Citatul din engleza l-am tradus cu google. Am inteles despre ce e vorba.
Sa stii ca nu Dumnezeu a adus bolile in lume -si mi se pare corect asta-. Omul le-a adus. Ma dau pe mine ca exemplu: o viata intreaga am mancat si am baut ce/cum imi place, am trait cu cine imi place, iar acum am pretentia sa strig la Dumnezeu ca de ce a venit boala peste mine?
Din traducere mi-a iesit si fraza aceasta: "Dumnezeu putea pocni din degete și să ne facă în stare să-L înțeleagem. Dar El nu a făcut-o." Raspunsul ma duce cu gandul tot la cartea de mai sus -Biblia.
Dumnezeu nu este Creatorul suferintei; altcineva este creatorul suferintei si gaseste placere in aceasta. Oamenii Il "vad" numai pe Dumnezeu, dar pe Satan deloc.

Inca un lucru la final care trebuit stiut. La sfarsit, si Dumnezeu Se va lasa sa fie judecat. Da, va fi judecat de felul cum a judecat. Si adevarul va fi rostit astfel: "judecatile Lui sunt adevarate si drepte".

| yym a răspuns:

In zilele de astazi, Coreea de Nord se afla pe primul in topul tarilor care prigonesc crestinii si le doresc sfarsitul, plus ca este o tara atee. Dumnezeu Stie cand si cat sa le dea tuturor!

| fightBack explică (pentru yym):

Adica tu mergi pe ideea ca si-o merita pentru ca conducatorii ei prigonesc crestinii si pe binecunoscuta "Nebanuite sunt caile Domnului!"

Adica te doare undeva... in ideea ta de crestin si te mai si bucuri ca oamenii aia isi primesc pedeapsa!

| yym a răspuns:

De unde stii ca nu a facut si lucruri bune?

| fightBack explică (pentru yym):

Eu nu stiu sa fi facut, de aia am intrebat sa vad daca stie cineva. Ai citit intrebarea?!