| RAY a întrebat:

Ce ma fac daca nu am un miel sa il jertfesc azi de Paste?

Trebuie 7 zile, eu nu am nici macar o zi.

În prima lună, în ziua a 14-a a lunii, la căderea serii, este Paştele închinat Domnului – Iahve (Pesah le-Iahve/פֶּסַח לַיהוָֽה – când se jertfeşte mielul)
Iar în ziua a 15-a a lunii acesteia este sărbătoarea azimilor închinată Domnului – Iahve (hag ha-maţot le-Iahve/ חַג הַמַּצֹּות לַיהוָה). Şapte zile azime să mâncaţi.

Ex. 23, 15: Și sărbătoarea azimilor s-o ții șapte zile; să mănânci azime (mațot) așa cum ți-am poruncit la adunarea/ sărbătoarea din luna Aviv, pentru că în luna aceasta ai ieșit din Egipt, și să nu te înfățișezi dinaintea Mea cu mâna goală.

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Asta este jertfa umana, e o uraciune inaintea Domnului, este jertfa pagana prin excelenta.

17 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Pentru ca in luna asta ai iesit din Egipt, da? Dar tu nu ai iesit din Egipt, nici stramosii tai, dupa cum nici eu nu am iesit, asa ca suntem liberi de contract. Actul de eroism, facut atunci de evrei, cand au jertfit zeii Egiptului, a caror infatisare erau mieii, si au marturisit crima marcand usa cu sange, nu l-am facut noi; nu avem ce sa comemoram. Asa ca am cumparat trei pulpe de rata.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu mai este nevoie sa jertfești mielul. In locul mielului s-a jertfit Domnul Isus o singura data pentru ca cei ce cred sa nu moara ci sa aibă parte de viață veșnică.

| RAY explică (pentru TamplaruAnisoara):

Da versetul

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Sunt multe versete. Citește Biblia. Îți dau doar unul : Ioan 3/16.

| RAY explică (pentru TamplaruAnisoara):

Femeie nu are legatura cu pastele acel verset

| RAY explică (pentru TamplaruAnisoara):

Să nu socotiţi că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc.

| RAY explică (pentru TamplaruAnisoara):

"17. Să nu socotiţi că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc.
18. Căci adevărat zic vouă: Înainte de a trece cerul şi pământul, o iotă sau o cirtă din Lege nu va trece, până ce se vor face toate.
19. Deci, cel ce va strica una din aceste porunci, foarte mici, şi va învăţa aşa pe oameni, foarte mic se va chema în împărăţia cerurilor; iar cel ce va face şi va învăţa, acesta mare se va chema în împărăţia cerurilor."

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Ba are. Si tu știi lucrul acesta. Insa îți place sa te prefaci crezand ca vei pune in încurcătură pe creștini.

| RAY explică (pentru TamplaruAnisoara):

Crestini impartiti in mii de secte si religi, dar ce crezi ca toti crestini cred ce crezi tu

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru minrest):

Citește Biblia si vei înțelege.

| minrest a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Citesc, nu avea grija; am citit Biblia de multe ori.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru minrest):

Si nu crezi ce scrie in ea? Ma refer la planul de mântuire al omului.

| minrest a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Doamna Tamplaru, ideea sacrificarii unor persoane umane nevinovate este veche; este ideea jertfelor umane, aduse de pagani, de ce credeti ca se sacrificau fecioare si copii? Pentru ca jertfa trebuia sa fie nevinovata! Asta este planul de mantuire al religiei lui Baal, al religiei lui Odin; romanilor le provoca oroaore, dar, foarte rar, in imprejurari grave, aduceau si ei jertfe umane. Asta este paganism, cu o aparenta de monoteim preluata de la mozaism.

| minrest a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Doamna Tamplaru, ca sa vedeti ca citesc Scriptura... In Deuteronom spune ca nu trebuie sa credem nici un prooroc, chiar daca face minuni, care vesteste un Dumnezeu ''pe care nu l-au cunoscut parintii tai'', adica pe cre nu l-au cunoscut parintii evreilor, nu vi se pare ca seamana cu cineva cunoscut? Exact, este vorba de Isus Hristos, un Dumnezeu pe care nu l-au cunoscut evreii. Si eu am fost pocait, 20 de ani, penticostal.

| RAY explică (pentru minrest):

Numa porcari si blasfemi scrie, jesus, la dumnezeu i placea grasimea sa arda nu oameni

| minrest a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Asta este jertfa umana, e o uraciune inaintea Domnului, este jertfa pagana prin excelenta.

| DoctorWh0 a răspuns:

Sincer, mielul de paste nu mai este "jertfit" din cauza versetelor astea, ci din traditie.
Isus este numit si "Mielul lui Dumnezeu"(Ioan 1:36, Ioan 1:29, Apocalispa 5:17, in isaia 53 este descris Isus ca fiind un miel care este dus la macelarie). Dumnezeu a dat legea din Ex.23:15 pentru ca poporul Israel sa isi aminteasca de ceea ce s-a intamplat in Egipt.
Pentru crestini, Isus este jertfa "ultimate", adica noi nu mai trebuie sa jertfim miei pentru iertarea pacatelor, pentru ca Isus este mielul si el deja a murit o data.
Treaba cu mielul a devenit un fel de traditie. Crestinii cred ca Isus este Mielul lui Dumnezeu, si el a murit in perioada Pastelui.
In ziua de azi, e mai mult o traditie, si oamenii manca miel pentru ca le place.

| minrest a răspuns (pentru DoctorWh0):

Jertfa lui Isus, o jertfa umana... ca sa inlocuiasca jertfele animale? Pai tu nu ai observat ca numai pacatele fara voie se ispaseau cu jertfe animale? Alea oricum sunt pacate doar in cugetul faptuitorului. Pacatele mari se iertau prin pocainta. Pentru niste pacate fara voie, ai introdus jertfe omenesti si plata unuia pentru pacatul altuia. Ma rog, daca accepta Dumnezeu, nu am nimic contra... insa nu accepta sigur.