| Luka32 a întrebat:

Ce-mi puteti spune despre crestinismul esoteric? Nu cel modern,ci caut ceva care are mai mult misticism evreiesc. Poate niste cartii, mediitati, ingeri etc.

5 răspunsuri:
| Luka32 explică (pentru MMihai):

Am citit asta, dar in mare parte corespunde religie Budhiste si Induse eu cautam ceva care sa puna candenta pe misticismul evreiesc cum am mai spus.Un exemplu sunt cartiile esoterice ale lui Solomon, dar caut ceva care sa aiba si referinta in crestinism.

| OmuFoarfeca a răspuns:

Incearca pe http://www.thexlibrary.com/(Daca stii engleza) o sa gasesti o gramada de lucruri

| Luka32 explică (pentru OmuFoarfeca):

Nu,nu stiu engleza

| tudy77 a răspuns:

Bun chestia cu crestinismul esoteric este o tentativa masonica extrem de suptila de inrobire si a celor cu vocatie. crestinismul, ca toate religile de altfel are la baza esoterism, insa unul negru pentru ca se bazeaza pe inrobirea in spirituala in fata unor personalitati negre extrem de malefice(monstri) Dumnezeos, Satan si Hristos (a nu se confunda cu Isus). sfatul meu, daca percepi esoterismul si daca ai si comunicare(paranormal) atunci cauta esoterism si nu esoterism de tip crestin sau de tip yoga sau woodoo sau mai stiu eu care. vezi ca netul este plin de tampenii. esoterismul real se bazeaza pe numerologie numelologie pe energii si depoluari (pentru asta trebuie sa ai ranguri) si pe personalitati (malefice si benefice). eu iti recomand emisiunea desteptarea romaniei de pe baricada tv si daca ai nevoie de ajutor ma gasesti pe facebookul asta. https://www.facebook.com/tudy77