| RAY a întrebat:

Ce mituri mai cunoasteti care sa cuprina cum a aparut universul? asemanari intre alte religi vechi vs biblia?

dau fundita, fara propaganda crestina

11 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ce îmi vine în minte acum e o organizație paracreștină ce-i spune Bucuria lui Satan.N-o să-ți vină să crezi, dar există și așa ceva.În doxa lor zic că universul a fost creat de cei trei prinți încoronați ai iadului unimiți Astaroth, Belezuth și Lucifer.Cel din urmă, susțin ei este creatorul ființei umane.
N-o lua ca pe o propagandă creștină, că doar o paralelă ad-hoc (sper că reușită happy ) între Ortodoxism și Chruch o Satan, cu referire la întrebarea ta.

| RAY explică (pentru DeyCj):

Dar poate a copiat crestinismul

| DeyCj a răspuns (pentru RAY):

Nu aș zice că l-au copiat, ci mai degrabă au luat „doxa albă" și au transformat-o în „doxă neagră". Adică tot ce în creștinism se ia de bun, ai au luat ca fiind inamic, mai mult ca sigur ca un protest asupra ideologiei creștine, dar deși ei zic că ideologic sunt sataniști, real au denaturat această ideologie religioasă și au transformat-o într-o organizație religioasă, ceea ce nu mi se pare o idee bună.E drept că au tehnici de evoluție spirituală reale versus creștinismul, unde sunt interzise, dar aceste tehnici nu sunt ale lor ci ale sumerienilor, și chiar funcționează foarte bine.

| SG1995 a răspuns (pentru DeyCj):

JoS nu sustine ca Luci a creat lumea, ci a creat omul prin inginerie genetica, conform doctrinei lor Luci e un extraterestru venit din Orion.

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Poate, ei chiar au copiat, e crestinism intors pe dos.

| SG1995 a răspuns:

Pai Biblia e un mix intre mituriile Sumero-Babiloliene, creationism biblic a fost imprumutat de la vecini, teoria documentara pentru verificarea acestei teze.

| RAY explică (pentru SG1995):

Dar nt de la cine a fost copiat?

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Pai nu a fost NT e un compediu de scrieri orale despre viata lui Yeshua, prima parte, epistolele fiind scrieri anonime care tin de organizarea religioasa prematura a iudeo-crestinismului. Elementele doctrinale infiltrate din paganism apar mai tarziu, precum ideea de rai/iad, trinitate, etc.

| RAY explică (pentru SG1995):

Interesant

| rexiomaria a răspuns:

Fara gluma, in Egiptul antic se credea ca universul este rezultatul ejacularii zeului Atum... rolling on the floor

" in ancient Egypt: when performed by a god it could be considered a creative or magical act: the god Atum was believed to have created the universe by masturbating to ejaculation."
https://en.m.wikipedia.org/wiki/History_of_masturbation

| anonim_4396 a răspuns (pentru rexiomaria):

Si la noi este Adam in religia ebraicã.