| mentholinks a întrebat:

Ce nemernici sunt oamenii. Au spus ca Isus este Dumnezeu ca sa puna unul de teapa lor alaturi de divinitate. Dar Dumnezeu a prorocit bine cand a zis "Cu cine ma veti pune alaturi si cu cine ma veti asemana?" Ei au pus omul muritor pe locul lui Dumnezeu. Exista blasfemie mai mare ca asta?

16 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Probabil esti un iehovist sau pocait ceva... Voi sunteti o mana de oameni ce v-ati format nu de mult, crestinismul exista de cand e lumea, daca ai logica si nu esti orbit de religia ta atunci vezi adevarul! Nu mai am nimic de zis pentru tine, doar atat am vrut sa-ti spun. Bafta!

| mentholinks explică (pentru lpavel):

Pai da, exista de cand lumea minciuna asta pentru ca oamenilor le place minciuna. Dumnezeu pedepsea oamenii pentru greseli, a venit Isus si a zis ca pot fi iertati si l-au facut Dumnezeu ca sa-i ierte dar Isus nu iarta pe nimeni fiindca tot Isus a spus ca Tatal este cel care iarta. Oamenii sunt comozi si ii deranjeaza adevarul. Asa esti si tu.

| CostinAlamariu a răspuns:

Poti sa-mi spui de ce fix in Biblie scrie ca Iisus e Dumnezeu?

"Întru'nceput era Cuvântul și Cuvântul era la Dumnezeu și Cuvântul Dumnezeu era."

Aici e cel mai clar din tot Noul Testament ca Hristos era Dumnezeu. Cum comentezi acest pasaj?

Ba mai mult, poti sa-mi spui de ce Iisus a facut lucruri pe care doar Dumnezeu are dreptul sa le faca? A iertat pacatele oamenilor de exemplu.
Ba mai mult, jerta lui Hristos pe cruce ar fi complet lipsita de folos daca nu ar fi Dumnezeu. Un simplu om nu te poate salva, nu te poate mantui. Doar Dumnezeu te poate mantui deci de aici rezulta logic ca cel care a fost rastignit trebuia sa fie in mod necesar Dumnezeu.

Dar iti stiu stilul. Pui o intrebare, ti se da un raspuns si esti prea fricos sa raspunzi inapoi sau sa faci un argument valid. Cel mai scarba imi e de oamenii lași ca si tine care nu-s in stare sa poarte o discutie logica.

| mentholinks explică (pentru CostinAlamariu):

Pai si a spus Isus vreodata ca el este cuvantul? Plus ca aceea este o evanghelie gnostica.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru mentholinks):

In primul rand nu, nu este o evanghelie gnostica. Asta e cel mai retardat lucru pe care l-am auzit in viata mea.
In al doilea rand, Iisus S-a autodeclarat "Cel ce este". De fiecare data cand spunea "Eu Sunt" se referea la tetragramaton, adica la YHWH.
YHWH inseamna "cel ce este".

"Inainte de Avraam EU SUNT"
Nu a zis "inainte de Avraam eu am fost" ci a zis "EU SUNT"

Pentru orice om care a studiat Biblia mai mult de 2 zile e evident ca aici Iisus se autodeclara Dumnezeu. De asta a fost acuzat de farisei. De blasfemie. Fiindca se autodeclara Dumnezeu. De ce crezi ca fariseii il acuzau de blasfemie? Tocmai de asta.
Ba mai mult daca ai fi citit Biblia ai fi vazut ca scrie clar ca doar si doar Dumnezeu are autoritatea sa ierte pacate. De asta fariseii se intreaba "cine este acesta care iarta pacatele oamenilor".
In intregul sistem metafizic crestin si vechi-testamentar pacatele erau transgresiuni impotriva lui Dumnezeu deci de aici reiese in mod logic si rational ca doar Dumnezeu are autoritatea sa ierte pacate.

Dar lucrurile astea necesita educatie si studiu biblic si nu orice retard cu 5 neuroni in cap isi da seamea de nuantele vechi-testamentare.

| mentholinks explică (pentru CostinAlamariu):

Cum sa nu fie gnostica? E scrisa de alt Ioan sau de cine stie cine, tot ce spui tu se regaseste in Evanghelia asta care nu poate fi luata in considerare. Da-mi un argument din alta Evanghelie.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru mentholinks):

Cine spune ca e gnostica?
Potrivit carei autoritati evanghelia lui Ioan e gnostica? Spune-mi te rog care autoritate in domeniu a pus eticheta de "gnostic" pe evanghelia lui Ioan?
Gnosticismul a fost anatemizat de Biserica si toate invataturile si scrierile gnostice au fost anatemizate de crestinii care au acceptat sinoadele de la Niceea si Constantinopol. Daca ar fi fost o evanghelie gnostica ar fi fost anatemizata impreuna cu celelalte scrieri gnostice.
Nu are niciun sens ca crestinii niceo-constantinopoleni sa anatemizeze orice scriere gnostica, dar sa o lase pe asta.
Si efectiv nu ai nicio dovada, nu ai niciun argument solid pentru care e gnostica.
Efectiv tot ce ai putut spune e "cum sa nu fie?"
Cum sa nu fie nu e un argument.
Cum adica e scrisa de alt Ioan? Care alt Ioan? Dovedeste asta. Cand faci o afirmatie trebuie s-o dovedesti deci astept dovezi solide altfel ce spui nu are niciun sens.

| mentholinks explică (pentru CostinAlamariu):

Nici celelalte Evanghelii nu au fost scrise de apostoli, cauta pe internet ca de aia ai. Doar scrierile lui Pavel au fost confirmate.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru mentholinks):

Eu te-am intrebat ceva si tu te-ai prefacut ca nu vezi si ai schimbat subiectul. De aici m-am convins de onestitatea si integritatea ta morala happy
De ce nu raspunzi la intrebare? Cine spune ca Evanghelia lui Ioan e gnostica? Cine?

Si cum adica "doar scrierile lui Pavel au fost confirmate"? Confirmate ca ce? Despre ce vorbesti? Da si tu niste dovezi cand spui ceva te rog fiidca daca vorbesti din fund esti ultimul ridicol.

| mentholinks explică (pentru CostinAlamariu):

Continutul ei releva ca e gnostica.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru mentholinks):

Nu are nici macar o invatatura gnostica. Nici macar una. Te-am intrebat cine spune ca e gnostica. Care experti in gnosticism spun asta?
Tu nu faci decat sa-mi dai raspunsuri vagi si fara dovezi. Ce continut gnostic sa aiba? Nici macar nu stii ce e aia gnosticism. Gnosticii cred in Demiurg. Nu scrie nimic de niciun demiurg. Gnosticii cred ca trupul e rau. Unde scrie in Evanghelii ca trupul e rau?

Gnosticismul, daca vrei sa stii, nici macar nu e o credinta unitara fiindca la randul lui are nenumarate secte si denominatiuni.
E pur si simplu o prostie venita din ignoranta sa spui ca e gnostica.
Cine zice ca e gnostica? Niste imbecili inculti?

| sabin89 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"Cel mai scarba imi e de oamenii..." - Hai măi, chiar aşa? scârbă de nişte oameni? Astfel de sentimente are un creştin faţă de semenii lui?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru sabin89):

Poate m-am exprimat si eu mai agresiv decat era necesar, dar ma refeream la dezgustul și repulsia față de lașitate. Nu am nimic personal cu nimeni, problema mea sau mai bine zis, repulsia mea e indreptata impotriva patimilor de tot felul, inclusiv lașitatea. Tactica tipului respectiv e mereu aceeasi. Pune intrebari aiurea si nu clarifica niciodata ce vrea sa zica, iar cand in cele din urma o face, refuza sa dovedeasca ceea ce afirma.
Asta e lașitate si nu suport lașitatea. Si mai mult decat lașitatea nu suport bleasfemia.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Te doare ca Isus este numit dumnezeu, sa cred ca ai ajuns la concluzia ca exista Dumnezeu? Altfel "daca nu te doare, nu te legi". Iar daca tot ai ajuns sa crezi ca exista Dumnezeu, atunci afla ca Isus este Fiul lui Dumnezeu. Iar pe Dumnezeu nu Il deranjează ca lui Isus i se spune si Dumnezeu.

| mentholinks explică (pentru TamplaruAnisoara):

Pai si ce vrea asta sa insemne? Fiul lui Dumnezeu? Deci nu Robul care sa faca dreptate pe Pamant? Mesia?

| badpanda a răspuns:

Este vorba doar despre crestini.Eu si-au ales un fel de zeu mai mic si isi fac treaba cu el in felul lor.