| KhludCiprian a întrebat:

Ce opinie aveți despre umanism?

O descriere este aici: (link în engleză)
https://www.youtube.com/watch?v=9tpL1K8ZqrU

A ne baza valorile pe inteligență, empatie nu e mai bine decât nu pe tradiție și legalism?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

În legalism nu mă bag, că nu ne-am descurca doar cu umanism în trafic (şi nu numai), dar, evident, umanismul este mai bun decât "moralitatea" religioasă/tradiţională (când faci ceva că "aşa se face", că "aşa vrea zeul meu", nu gândind, empatizând şi ajungând la o concluzie individuală şi optimă pentru fiecare caz particular).
Mi-a plăcut animaţia.

3 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Tocmai am realizat ca sunt umanist

| KhludCiprian explică (pentru Narcis2007):

Ma bucur! Te rog raspunde si la intrebarea de azi pentru un argument pentru ateism (daca ai una!). Iti multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Traditia? Ce sunt traditiile pana la urma?
(Din punctul meu de vedere)- o adunatura de superstitii si ''invataturi'' invechite ce nu au legatura cu secolul 21!
Uite aici un mic ''argument''
http://www.tpu.ro/......ogodita-o/
(cel putin asa gandesc(LIBER) -si tind sa cred ca e corect!)

Legalism-Ma intreb cum ar fi lumea daca nu ar fi legalismul(legile)?
Eu nu ma refer la cele din Biblie (alea au dupa cum vezi au ''vechimea '' lor) ci la cele aduse/scrise de om(in conformitate cu zilele in care traim)
Consider ca NOI (ca specie) suntem capabili sa stim ce e bine si ce nu pentru noi(excluzand din aceasta categorie bineanteles-teroristii, criminalii in serie si bineanteles pe cei a caror mentalitate nu depaseste cunostintele Evului Mediu!)
Daca nu am avea LEGI (atunci chiar ar veni Sfarsitul)!

Inteligenta si empatia au fost(desi'''pe vremuri'' erau ignorate de catre oameni cu minte preistorica) si sunt foarte importante pentru autodezvoltare personala dar si sociala!

CONCLUZIA: Inteligenta, empatia si legalismul(cel dezvoltat de oamenii din ziua de azi) trebuie sa devina VALORI ALE SECOLULUI 21 iar traditia(gen ce am prezentat eu in link) TREBUIE SA DISPARA!