| Antisistem11 a întrebat:

Ce păcat a comis Eva? Ca a mâncat un mar? Ar fi trebuit să refuze si sa nu aiba niciodată nici un fel de cunostinta despre nimic?

10 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

The forbidden snack.

Mai important e, cum a auzit un sarpe ca vorbeste? Din cate stiu eu, serpii nu vorbesc.
Cred ca Eva avea schizofrenie.

| halogen001 a răspuns:

Asa sunt povestile scrise pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori, absurde, fanteziste, primitive si puerile.

| CostinAlamariu a răspuns:

In primul rand se vede ca nici nu te-ai obosit sa citesti Biblia. Poti sa-mi arati unde scrie acolo de vreun "măr"?
Arata-mi cuvantul "măr" si o sa te cred ca te-ai chinuit s-o citesti.

In al doilea rand pacatele Evei au fost mai multe, dar principalul a fost neascultarea.
Al doilea pacat al Evei a fost blamarea, a preferat sa dea vina pe șarpe decat sa fie responsabila pentru fapta ei. Daca isi recunostea pacatul era iertata si nu trebuie sa paraseasca paradisul.

Si ti-am spus ca Adam si Eva aveau cunostinte extrem de vaste, asta reiese din Biblie. Atat ca ei nu erau constienti de rău.

| Antisistem11 explică (pentru CostinAlamariu):

Mar smochin ce mai conteaza?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Antisistem11):

Imi place ca te-ai luat de cel mai putin important lucru din raspunsul meu si grosul l-ai ignorat. Ateu tipic.

| Antisistem11 explică (pentru CostinAlamariu):

După cum am mai spus daca Dumnezeu nu isi dorea ca cineva sa mănânce din acel pom de ce a mai creat acel pom? Eva a căpătat cunostinta datorita neascultarii ei.deci ce ar fi trebuit să facă? Sa asculte si sa ramana proasta? Asta era planul creatorului universului?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Antisistem11):

Ti-am spus deja ca nu era proasta. Cunostea literalmente tot binele din Univers. Eva, impreuna cu Adam stiau toate tainele universului, animalelor, plantelor, omului si Il cunosteau personal pe insusi Creatorul si Dumnezeul lor.

Ce e de stiut la rau? Droguri? Destrabalare? Beție? Lenevire? Frică?
Daca nu cunosti blestemele astea inseamna ca esti prost?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Antisistem11):

De ce l-a mai creat Dumnezeu pe Lucifer dacă știa că va cădea? El nu vrea să îngrădească liberul arbitru nimănui, ar fi putut foarte ușor să ne facă pe toți marionete, dar ce sens ar fi avut?

| AndrElle a răspuns:

Inconștient a mâncat mărul. Dacă e ispita.

| OniChan666 a răspuns:

A intretinut anumite relatii cu "sarpele".
Acest lucru poate fii simplu demonstrat tot prin scrierile din biblie.
in biblie..de fiecare data cand se vorbeste de un fruct sau de o samanta..intotdeauna, asta este o metafora pentru sex.
Deci cel mai probabil Eva a facut asta cu sarpele..so...yeah...