| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere ai despre cei care stau pe TPU doar pentru propaganda sectancta?

24 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Fanatici cu mult timp liber, si logica de cacao cu vanilie.
Din cauza lor nici nu prea intru pe "categoria" religie.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru danbnz):

Dar,daca nu am fi noi,"fanaticii" ce altceva ți-ai dori sa fie pe categoria "religie"?

| Helper07 a răspuns (pentru danbnz):

Dar cu ce te afecteaza? Sunt asa rai ca iti piere pofta de mancare, asa-i?

| danbnz a răspuns (pentru Helper07):

Eu cred ca sunt bine intentionati dar unii sunt cam insistenti si incepi o discutie nesfarsita si la un moment dat ajungi la saturatie.
Nu ma intelege gresit, sunt credincios, dar nu discut la nesfarsit pe tema asta, nu fac 100 de cruci pe langa fiecare biserica, nu ma duc regulat la biserica.
Credinta mea e in sufletul meu si nu ma simt obligat sa o expun cu fiecare ocazie.

| danbnz a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Povesti adevarate ca in aceasta carte:
Dovezi ale existentei Lui Dumnezeu - Richard Wurmbrand

| RAY a răspuns (pentru danbnz):

Ce dovezi sunt acolo?

| Helper07 a răspuns (pentru danbnz):

Dar sti ca daca ai ocazia sa faci un bine si nu-l faci, comiti pacat. Ai putea schimba o persoana in bine, nu stiu.

| RAY a răspuns:

Panamax eu nu am facut limba romana

| RAY a răspuns:

AstalusAna tu esti un fel de profet de pe TPU, misto

| Celcestietot a răspuns:

Da voi care faceți propagandă ateiască, nu va vedeți?

| Panamax a răspuns:

Ray, cu se sectancta ai facut limba romana?

| FreddieM a răspuns:

Fac foarte bine, armata domnului e enorma.

| Theo94 a răspuns:

Nici o parere, intrebarea cat de bine le merge cu propaganda religioasa?

| Helper07 a răspuns:

Ca daca cercetezi bine biblia le poti inchide gura celor care n-au dreptate si n-ar trebui sa te mai influenteze ce spun, dar ar trebui sa asculti de cei ce au dreptate caci te cheama la viata. Chiar nu iti dai seama ca nu ar avea nimic de castigat daca iti schimba convingerea? Ei vor sa te ajute, doar afla CINE vrea sa te ajute. Nu vrei sa vina ziua judecatii si sa zici:"vai, dar mie nu mi-a zis nimeni nimic" sau "ce bine era daca ascultam de omul acela".

| BlackLight1987 a răspuns:

Cred ca prin prozelitismul lor îndeplinesc un scop măreț( din pacate sunt sinceri și chiar cred in ceea ce fac), dar uita ca Dumnezeu a înzestrat omul cu voința și libertate absolută, inclusiv libertatea de a sta departe de El.
Propaganda religioasă cred ca încălca tocmai această libertate!
Cu alte cuvinte, tocmai ei încălca voința lui Dumnezeu.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru BlackLight1987):

Daca nu ești creștin, de ce folosești cuvântul "păcate"?

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Daca nu ești creștin, de ce folosești cuvântul "păcate"?"

Pe principiul asta, daca nu votezi, de ce folosesti cuvantul "vot"?!

https://www.tpu.ro/......-este-mai/

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Holiday):

Nu e același lucru. votul exista chiar daca eu nu votez, dar păcatul nu exista in cazul in care nu exista Dumnezeu.Ca sa parafrazez ceea ce ați scris, "e păcat ca suntem sinceri in a crede in Dumnezeu ". Iar " propaganda" religioasa de care vorbești, nu e o invenție a creștinilor, este o cerință a lui Dumnezeu, in vederea răspândirii Evangheliei pana la marginile pământului, grăbind astfel revenirea Domnului Isus.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"...dar păcatul nu exista in cazul in care nu exista Dumnezeu."

Nici Rudolf nu exista decat daca exista Mos Craciun. Si cum Mos Craciun nu exista, nu putem folosi numele renului sau?

"Iar " propaganda" religioasa de care vorbești, nu e o invenție a creștinilor, este o cerință a lui Dumnezeu..."

Nu eu vorbeam aici despre asta.

"...grăbind astfel revenirea Domnului Isus."

Deci asta vine, sau nu vine, in functie de cat de bine va faceti voi treaba?!

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Holiday):

Oricum vine! Așa ca nu te poți dezvinovăți ca nu ai aflat despre revenirea Lui.De pe TPU!

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Buhuhu!

| BlackLight1987 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Eu sunt creștin, și chiar unul practicant. Termenul de păcat nu l-am folosit in sensul scripturistic, de a încălca voia lui Dumnezeu, și nu am zis ca e păcat pentru ca credeti in Dumnezeu, ci pentru ca credeti cu atâta tărie intr-un prozelitism care nu face altceva decât să dezbine.
Cerința lui Dumnezeu de a răspândi evanghelia pana la marginile pământului este justă. Doar ca noi ca tara nu prea ne aflăm la marginewinking
Serios acum, România este o țară declarată cu peste 90% din populație creștină. Răspândirea evangheliei in mod sincer, trebuie căutată în țările necrestine.
Prozelitismul asta agresiv, din țara noastră cauta doar trecerea creștinilor de la o confesiune la alta, de la o grupare la alta. Si asta contrazice mesajul lui Hristos.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru BlackLight1987):

Intre a te declara creștin si a fi creștin este o prăpastie mare de la care nu se poate trece decât aflând adevărul Biblic despre ce inseamna a fi creștin.Noi "fanaticii" asta dorim sa facem,sa vestim Cuvântul așa cum este scris, fara a adaugă sau scoate, denaturând astfel ceea ce vrea Dumnezeu sa transmită prin el (Cuvântul).
Daca ne-am axa doar pe vestirea Evangheliei la popoarele care inca nu cunosc pe Dumnezeu, si am neglija pe cei din jurul nostru care desi se declara creștini habar nu au de adevărul biblic, oare nu vom fi considerați părtinitori, si nu vom fi trași la răspundere de către cel care cunoaște chiar si cele mai ascunse gânduri? Eu nu chem pe nimeni, la vreo biserica intru-cat eu una nu mai apartin de niciuna.A fi creștin înseamnă a fi scris în cartea vieții si nu intr-un registru pământesc.

| BlackLight1987 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Păi tocmai asta este problema. Cei din jurul nostru au acces la Biblie, este suficient să intre în orice biserică, de orice confesiune și să ceară o Biblie și o va primi. Că ei nu accepta sau refuza adevărul scripturistic este problema lor. A le baga pe gât in schimb un adevăr pe care ei nu il accepta mi se pare deplasat. Acest tip de prozelitism din ușă în ușă, sau din piețe nu face nici un bine nimănui. Revin, ar trebui concentrată energia pentru țările necrestine.