| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere ai despre filosofia lui Iisus Hristos?

12 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Nu-i o filozofie. Cand accepti sa fii strapuns de piroane de cei pe care vrei sa ii salvezi, este altceva.

| milan9 a răspuns:

Fiul lui Dumnezeu in calitatea Sa de CREATOR nu a expus doar o "filosofie". De ce incerci sa fii tendentios pentru ca pe tine nu te prinde... thinking

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL (Hristos) ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

,, Eu si Tatăl meu una suntem" a spus-o chiar Fiul lui Dumnezeu.
Si din context se pare ca toti au inteles ca s-a recunoscut a fi una cu Dumnezeu!

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia (Mica) 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

| AvalohAlyn explică (pentru milan9):

Hei,nu incerc sa fiu asa, doar ca ma refeream la invatatura Lui, la filosofia Lui care se poate numi si filosofie..Desigur ca El este mai mult decat un filosof.

| Holiday a răspuns:

Isus n-a avut o filosofie, a avut schizofrenie.
Trebuie sa fii pana si tu de acord ca daca traia in ziua de azi era sub supraveghere psihiatrica cu un astfel de comportament...

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Daca mai insulti si jignesti numele lui Dumnezeu iti promit ca toate raspunsurile si intrebarile tale vor fi raportate in asa fel incat sa retragi numele si sigla folosite de tine la aceasta rubrica. In privinta schizofreniei poti privi acasa la tine si ai sa o deslusesti din plin.

| LePotato a răspuns:

Care filosofie?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Isus nu exista! Mai ce nu intelegeti atat sunteti spalati pe creier cu sampon Schwarzkopf sau ce?

| Inception a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde ști tu ca nu exista?
Vino cu dovezi, nu cu vorbe goale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inception):

Iata dovada: Oamenii de stiinta au dovezi la stiinta dar n-au dovezi ca exista minuni.

| Inception a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa îmi dovedești tu ca nu exista Iisus, eram sigur ca nu o sa găsești dovezi. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inception):

Dovada e logica: Nu exista minuni.

| Inception a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde ști, au spus oamenii de știință. laughing