| SaveTheNature a întrebat:

Ce parere are religia voastra (adica voi, preotii, enoriasii) despre:
-celelalte religii in general. (alta decat religia in care sunteti) sectele
-musulmani
-hindusi
-budhisti
-celelalte religii in general.
Vi se vorbeste la biserica despre celelalte religii? Care este atitudinea?
-de indiferenta
-de antipatie
-de ura
-de iubire
-nu intereseaza pe nimeni (e treaba lor).
-ar trebui ucisi?
-aveti voie sa intrati in alte biserici sa auziti o predica sau e pacat? preotul parintii tai, enoriasii ce parere au despre celelate relligii?
Cum este considerat un catolic la voi in casa? sau un sectant? (adventist, penticostal,evanghelist etc)
As dori cat mai multe detalii, argumente. Sunt curios care este atutudinea credinciosului din ziua de azi.
Te rog daca se poate sa-mi spui si religia in care esti, ca sa imi dau seama cam care e atitudinea fiecarei religii in parte. cum este privit aproapele. Multumesc mult pentru timpul acordat!

12 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Rastafarian.

Ce parere are religia voastra?:

''Nimeni nu ar trebui sa puna la indoiala credinta altora, pentru ca nici o fiinta umana nu poate judeca caile lui Jah''

Vi se vorbeste la biserica despre celelalte religii? Care este atitudinea:
-Rastaman nu are biserica, Trupul este biserica mea.

''aveti voie sa intrati in alte biserici sa auziti o predica sau e pacat?''
Acceptarea diversitati este printre principalele subiecte favorizate in Rastafarienizm.

Cum este considerat un catolic la voi in casa? sau un sectant?
La fel de extraordinar ca un Buddist, Hinduist, Evreu, ateu, Satanist, Ortodox etc.
''Am de invatat multe de la cine vine de departe''

| Silyca a răspuns:

Sunt Reformat.Mai multe nu spun...

| Mădă0611 a răspuns:

Eu am crescut crestin-ortodoxa si toti ceilalti sunt inselati de diavol, doar ortodoxismul e dreapta credinta. Antipatie si chiar ura. Sectantii sunt si mai si decat ortodocsii cand vine vorba de alte religii/credinte. Lăv is in di eiăr. laughing
Sunt atee.

| suităr a răspuns:

1.Sunt ortodoxa.
2.Eu sincer cred ca tot in Dumnezeul ortodox cred.Doar ca il numesc altfel.Si Iisus, si Budhha si Mohamed tot profeti au fost, iar povestea lor in principiu de 80% seamana.Nu trebuie discriminati.
3.Nu stiu, eu cred ca avem voie sa ausim predici sau slujbe in bisericile/moschele altor religii.Atata timp cat nu suntem convertiti.
4.Sigur nu va fi discriminat.
5.Preotul parohiri noastre nu e atat de deschis celorlalte religii.

I hope I help you.Bye!

| Lizzu a răspuns:

Cand mergeam la biserica acum mult timp la slujbe,nu se discuta despre alte religii. Nici gand de asa ceva.
De ce ar ridica in slavi un preot ortodox in biserica o alta religie in fata enoriasilor? Risca sa-si piarda adeptii,nu? Asa ce nu o face, nu aduce vorba de asa ceva.

Ortodoxismul crede ca el este pe calea cea dreapta de aceea si numele de ortodox (drept,credinta dreapta).
Credinta reala si adevarata.
Implicit nu accepta alte credinte,alte religii. Le exclude.

Cu privire la felul in care este tratata o persoana care apartine unei alte religii,alt cult,asta depinde de la om la om. De la crestin la crestin.
--Nu toti crestinii sunt cu adevarat crestini,adica toleranti,intelegatori cu alte religii si credinte,cu oamenii diferiti.
Sunt unii dintre ei,cazuri rare,care chiar nu sunt deranjati de adeptii celorlalte culte religioase.
Gandirea lor exprima : E loc pentru toti pe Pamant.

Cei care veneau cu martorii lui Iehova,nu erau prea bine primiti la noi in casa, cand eram eu mica.
Mi se pareau si mie ca si parintilor mei prea insistenti si prefacuti.
Poate gresesc. Dar asa era impresia ce o lasau.

Eu apartin religiei crestin-ortodoxe. Sunt botezata in religia aceasta.
Din partea mea, fiecare om este acceptat. Vorbesc in numele meu.
Am avut cunostinte, colegi cu care ma intelegeam atat de bine si despre care habar nu aveam ca apartin catolicismului.
--Cand am aflat, din intamplare, parerea mea despre ei si comportamentul meu fata de ei a ramas acelasi de pana atunci. Nimic nu s-a schimbat.
M-am bucurat ca am ocazia sa cunosc si alt tip de oameni.

Nu fac diferente, incerc sa nu le fac nici in minte.
Toti suntem egali si-mi place sa cred asta si sa o spun mereu pentru ca stiu ca asa e de fapt, separat de orice aparenta pe care o creeaza societatea si gandirea colectiva.
O voi sustine toata viata.

| LegionarulRoman a răspuns:

1.Sectele religioase (inclusiv romano-catolicii) sunt considerati schismatici si indepartati de la adevaratul Cuvant.(pe buna dreptate).Cat despre alte religii, le considera religii pagane (desi in acest caz nu stim cum i va judeca Dumnezeu ) al caror mesaj este foarte departat de mesajul Lui Iisus.Cei drept, in ultima vreme (ca si acum 1000 de ani) sunt numeroase cazuri de convertiri la crestinism(nu neaparat ortodoxie-deorece ortodoxia e inferioara ca numar romano-catolicilor) : vezi cazul lu Sundhar Singh.

2.Nu mi se vorbeste in biserica deoare ce in biserica se tin slujbe.In schimb discutam in timpul liber.Atitudine? Constientizam ca nu e calea dreapta, i toleram, i ajutam, dar nu le acceptam credinta.Nu incercam sa i convertim, insa daca aduc dicutia, vorbim fara menajamente.

3.A participa la alte slujbe(de la secte religoase sau din alte religii-desi e putin probabil) este pacat, decat daca ai avizul arhiepiscopului de a te duce cu scopul de a vorbi despre ortodoxie.Ti-am zis mai sus cum ne comportam cu cei din alte religii.

4.Am o gramada de colegii(inclusiv bunica mea) romano-catolici si nu am nici o probleme(nici macar nu discutam despre asta).La fel se aplica si la alte secte(decat daca fac prozeletism si atunci purtam o discutie dupa care pastorul respectiv merge pe partea opusa de strada).

Ortodox.

| Mikhtarian a răspuns:

Daca Dumnezeu nu te obliga sa fi crestin ortodox,eu de ce as obliga pe cineva?
Cine sunt eu,sa-i bag in cap tot felul de chestii, fiecare e liber sa aleaga pentru sufletul sau.
Personal, am incercat doar cu un prieten care nu credea in Dumnezeu, incercand sa-i explic cate ceva, se pare ca a inteles acum.

| mihaitaLGP a răspuns:

Religia e strict geografie. Mediul de viata, daca te nasteai in Islam erai musulman, in India apartineai hinduismului dar dupa cum mentionezi si tu ne-am nascut in Romania si suntem crestini.

Toate religile sunt o suma de ineptii, ele nu au legatura cu divinitatii.

| SaveTheNature explică (pentru mihaitaLGP):

Inteleg ce imi spui. Sunt de acord. Insa eu am intrebat altceva.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru SaveTheNature):

Sunt ateu, nu puteam sa-ti spun altceva. Doar sa iti spun ideea mea generala despre religii.

| CISCO a răspuns:

Eu sunt romano catolic avem un papa care se numeste francisc 2 si este seful tuturor preotilor de pe aceasta planeta basescu s-a dus la el si ia pupat mana, barack obama ia pupat mana noi romani catolici =templieri = iubim pe isus cristos avem o alta educatie de mici copii daca veti intra in bisericile noastre veti vedea diferenta cat de avansati suntem, si ne rugam ca si ortodocsi dar semnul sfintei cruci noi al facem o singura data nu ca ortodocsi ce 3 sau 4 ori restul religilor nu ne intereseaza ce fac cum gandesc stiu ca mai devreme sau mai tarziu cu toti suntem datori cu o moarte, murim vin alte generati se nasc alti copii si tot asa dar trebuie sa semanam decat binele sa scoatem ura din mintile unor nu e nevoie sa te duci la biserica trebuie decat sa fi linistit si sa faci un tatal nostru, ca nu costa nimic, eu cred ca isus a murit pentru pacatele lumi sa ne arate ca exista si bine si raul sa dispara, bine va doresc multa sanatate aveti grije de voi,

| oarecinecinecineteiubeste a răspuns:

Eu.apartin.bisericii.ortodoxe.
La.biserica.noastra.nu.se.vorbeste.despre.celelalte.religii.
Aceasta.biserica.primeste.pe.oricine.intr-insa.
Preotul.ne.vorbeste.la.sfarsitul.fiecarei.slujbe.despre.Dumnezeu.Slujba.in.sineeste.o.rememorare.a.vietii.lui.Iisus.
Consider.ca.fiecare.are.dreptul.de.a.alege.religia.in.care.poate.fi.cat.mai.aproape.de.Dumnezeu.
Dupa.cum.am.mai.spus:fiecare.poate.intra.in.Casa.Lui.Dumnezeu.
In.conceptia.mea.pot.intra.chiar.si.femeile.care.sunt."murdare".Dumnezeu.nu.spune.nimanui.sa.intre.sau.sa.iasa.din.Casa.Lui,sa.vina.sau.sa.plece.
Religia.penticostala.are.o.tenta.spre.ceea.ce.imi.place.mie:neinchinare.la.icoane.
Dar.mi.se.pare.putin.cam.deplasata.ideea.sa.porti.in.permanenta.un.batic.pe.cap.si.fusta.non-stop.
Celelalte.religii.sunt.cam.nule.in.mintea.mea,desi.sunt.si.ele.importante.
Daca.mai.ai.intrebari,te.astept!