| Neverrrrrr a întrebat:

Ce parere au crestinii despre experientele traite ale persoanelor muribunde? numite stiintific experiente la limita mortii.Ma refer la acele momente in care te simti bine,linistit,vezi persoane dragi in fata ta,iti retraiesti anumite momente ale vietii,simti ca iti parasesti corpul, observi un tunel cu o luminita la capat, etc.

Aceste trairi sunt posibile datorita substantelor produse de creier in momente de criza(cand creierul este in deficienta de oxigen si sange) sau datorita substantelor analgezice injectate cum ar fi ketamina.Aceste trairi pot aparea si din cauza functionarii anormale a unor substante precum dopamina cum este in cazul bolnavilor de Parkinson.Senzatia decorporalizarii(cand bolnavul simte ca,, sufletul" lui se desprinde de corp) apare si la persoanele care sufera o paralizie in timpul somnului, si pe deasupra pot vedea demoni sau ingeri.Senzatia poate fi provocată şi artificial, prin stimularea juncţiunii drepte temporoparietale din creier.Sindromul cotard este o tulburare mentala care iti da impresia ca esti mort de unde si legatura cu viata vesnica.
Poti retraii anumite momente din viata atunci cand este produs in exces un hormon produs de locus coeruleus.
Cand oamenii vad un tunel care are la capat o lumina care se miscoreaza constant este de fapt afectarea vazului din cauza deficientei de sange a retinei, intunericul venind din exterior spre interior.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Aceste pesudoexperiente le dau speranta ca exista ceva dupa viata asta, eu nu inteleg de ce sa fie ceva dupa viata asta, suntetm copii stelelor si stelele mor asa si noi

| JesseH a răspuns:

„Cei vii, în adevăr, măcar știu că vor muri; dar cei morți nu știu nimic" (Eclesiastul 9:5A)

Acele experiențe pot fi înainte de moarte, dar nu după.
Morții nu știu nimic până la înviere.

| doctorandus a răspuns (pentru JesseH):

In general, asupra oricarui subiect crestinii au opinii foarte variate. Chiar daca vorbim doar despre crestinii ortodocsi, acelasi lucru este valabil.

| Neverrrrrr explică (pentru JesseH):

Nu dau doi bani pe versetele din biblie sau pe povesti, deci tu nu negi ca acele experiente nu sunt o dovada a existentei vietii de apoi.

| Neverrrrrr explică (pentru doctorandus):

Esti crestin? vreau sa aud parerea ta.

| JesseH a răspuns (pentru doctorandus):

Sunt de acord.

Dar Biblia e coerentă inclusiv când vine vorba de starea morților.

Pe scurt:
- sufletul moare (Geneza 12:13, Numeri 23:10, Psalmii 33:19, Psalmii 66:9, Psalmii 94:17, Isaia 10:18, Ezechiel 18:4, Ezechiel 18:27, Matei 10:28)
- sufletul e în groapă, nu în cer (Iov 33:18, Iov 33:22, Iov 33:28, Psalmii 16:10, Psalmii 89:48, Isaia 38:17)
- morții neprihăniți nu sunt cu Dumnezeu în cer (Psalmii 6:5, Psalmii 88:5, Psalmii 115:17, Isaia 26:19, Faptele 2:27, Faptele 2:34, Evrei 11:13, Evrei 11:39, 40)
- moartea este somn, dispariție (Iov 7:21, Iov 14:10-12, Psalmii 6:5, Psalmii 13:3, Psalmii 146:4, Eclesiastul 9:5, Isaia 38:11, Daniel 12:2, Ioan 11:11, 1 Tesaloniceni 4:13)
- moartea = retragerea suflării de viață (Iov 34:14, 15, Psalmii 104:29, Psalmii 146:4)
- moartea - nimicită la sfârșit (Isaia 25:8, 1 Corinteni 15:26, Apocalipsa 20:14, Apocalipsa 21:4)
- locuința morților nu este un iad arzător (Iov 3:17-19, Psalmii 90:3, Eclesiastul 9:10, Isaia 26:19, Isaia 57:2, Ezechiel 31:14)
- viața omului nu este o scânteie divină (Iov 7:16, Eclesiastul 3:19, Iacov 4:14)
- nemuritor e doar Dumnezeu (1 Timotei 6:16, Romani 1:23, 1 Timotei 1:17)
- nemurirea e condiționată (Psalmii 37:27, Isaia 55:3, Ezechiel 18:27, Ioan 3:36 și 6:47, Ioan 5:21, Romani 6:23, 1 Ioan 5:12)
- soluția la moarte e învierea (1 Samuel 2:6, Isaia 26:19, Daniel 12:13, Ioan 11:24, 1 Tesaloniceni 4:16, 17)

| JesseH a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Greu de citit cu 4 negații într-o frază.

Ce vreau să spun e: nu putem lua trăiri din apropierea morții ca argumente pentru ce e dincolo. Viața e viață, moartea e moarte. Ce simte un om înainte de moarte dovedește ce simte un om înainte de moarte, nu ce o fi simțind după.

| Neverrrrrr explică (pentru JesseH):

Tu faci parte din mica parte dintre credinciosii care crede ca aceste experiente nu dovedesc existenta vietii dupa moarte, dar daca nu ai sti ce am scris eu mai sus, ai crede ca aceste experiente asta dovedesc.

| Holiday a răspuns (pentru Neverrrrrr):

El nu crede pentru ca secta lui are alta perspectiva legata de viata vesnica in stil crestin, nu ca n-ar exista viata vesnica. Iar experientele astea "explicate" in stil crestin traditional le contrazice ideea lor. Probabil e iehovist, ca astia mor acum si invie mai tarziu.

| doctorandus a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Nu, nu sunt crestin. Majoritatea crestinilor ortodocsi cunosc foarte putina teologie si chiar printre teologii ortodocsi exista o diversitate de opinii, cu exceptia chestiunilor reglementate foarte clar prin dogme. Cu privire la experientele NDE nu exista dogme, deci fiecare crestin sau teolog poate crede ce-i trece prin minte. Exceptie fac cultele care cred ca nemurirea sufletului este doctrina diavoleasca (adventistii, Martorii lui Iehova).

| doctorandus a răspuns (pentru JesseH):

Te inseli, Biblia contine mesaje contradictorii despre nemurirea sufletului, prilej de eterne certuri intre cultele neoprotestante (care urmeaza strict Sola Scriptura).