| StrongHeart a întrebat:

Ce parere au crestinii despre hinduism?

29 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Tot ce NU TINE de Dumnezeu tine de Satana, nu exista zona intermediara sau neutra. Concluzia o poti trage si singur dar trebuie spus pe nume pacatului, satanism pur, asta este hinduismul.

| RAY a răspuns:

Astia habar nu au de hinduism si scriu niste tampeni,hinduismul este mai vechi ca iudaismul deci cat crestinismul,de unde naiba sa fi stiut indieni de nt daca nici iudaismul nu exista,yoga nu are legatura cu hinduismul,ce satanism e in hinduism din moment ce nici iudaismul nu exista, de unde stiu crestini ca hinduismul e mai rau ca religia lor,hinduismul ce inseamna,o divinitate ca dumnezeul iudaic, doar ca acest dumnezeu are avaturi in care se regaseste, nici un hindus nu a venit in europa crestinilor sa omoare crestini dar crestini au omorat sute de mii de indieni pentru a se converti la crestinism, dar crestinismul religia iubiri, crestini se omoara intre ei, interpreteaza biblia in 4000 de feluri, repet din nou cu cuv dumnezeu un cuv tampit in limba romana, acest cuv nu exista in TORA

| RAY a răspuns:

AC4S4 Firii pamantesti nu ii place sa auda despre pacat, ca trebuie sa renunte la el, despre pocainta, despre sfintire, rugaciune, credinta autentica.

tu te auzi ce scrii crestine, voi crestini sunteti mai buni ca hindusi serios, vorbesti de pacate cand iti judeci aproapele, si tu ai sfintenie, pocainta, te pomeni ca esti iisus reincarnat, crestinule cu numele iisus asta a vindecat pe toti nu doar evrei

| RAY a răspuns:

Religia iubiri = judeca pe alti si le face imorali

| RAY a răspuns:

Acum 5 ore | pacatosulBogdan a răspuns:
Hindusii sunt idolatri. Sa nu le jignesti vaca la care se inchina ca la un dumnezeu, ca sunt in stare de orice!

crestinule tu uiti ca inchinarea la moaste, icoane exista si in religia catolica, ortodoxa, ia auzi sa nu le jignesti vaca = omule nu iti bate joc de religia lor, nu ai educatie crestinule

| Celcestietot a răspuns:

O religie cu aspecte gresite, dar nu in totalitate. Totusi este buna din punct de vedere informativ, atat. Unele evenimente din aceasta au fost dovedite. Din cate am observat eu vorbesc despre Dumnezeu in mod indirect, spun indirect, pentru ca folosesc alt nume. Ei se inchina la idoli, iar Biblia condamna asa ceva.

| AC4S4 a răspuns:

E o religie pagana cu multe practici si credinte straine lui Dumnezeu.
Parerea mea este ca au doctrine care atrag oamenii pentru ca suna frumos, mistic si ii gadila la urechi.
Evident ca firii pamantesti ii place sa i se spuna despre chakre, iluminare, pace interioara, meditatie, reincarnare. Firii pamantesti nu ii place sa auda despre pacat, ca trebuie sa renunte la el, despre pocainta, despre sfintire, rugaciune, credinta autentica.

In vest vei intalni tot mai multi oameni care vor spune "Nu sunt religios, dar sunt spiritual". Daca ii intrebi ce e spiritualitatea pentru ei, iti vor spune niste elemente din religiile orientale (hinduism, budism, jainism).

Deci, parerea mea este ca e o religie falsa. Prinde la oameni pentru ca le spune ce vor sa auda.

| Celcestietot a răspuns (pentru AC4S4):

,,Parerea mea este ca au doctrine care atrag oamenii'' - yoga de exemplu.

| StrongHeart explică:

Nu sunt de acord ca hinduismul este satanism pur.Mi se pare exagerat.

| RAY a răspuns (pentru StrongHeart):

Crestini nu au habar de propia biblie dar de hidusi,sectancti numai cu satana sunt in cap, cica satanism, hinduismul este mai vechi ca iudaismul basmul iuadic nici nu exista, satana nu este un personaj negativ in iudaism, desi ce satanism, inclusiv in biblie scrie totul se face cu voia lui

| RAY a răspuns (pentru StrongHeart):

Vezi asa zis iubire crestina, asa sunt crestini

| StrongHeart explică (pentru RAY):

Crestinismul arata bine pus pe hartie, cand te minunezi de ce a facut iisus si cata iubire avea si sunt sigur ca a existat si a fost un om intelept dar ce s-a intamplat dupa cu invataturile lui "Dumnezeu stie".
Cred ca IIsus daca ar intra intr-o biserica azi si ar vedea oamenii cum se ingenunchiaza sa pupe moaste s-ar intrista tare si ar zice "ce v-am zis eu sa faceti si ce faceti voi?"

| RAY a răspuns (pentru StrongHeart):

Daca iisus ar veni ar vedea ca nimeni nu crede cu adv in el si ca toti sunt niste ipocriti pe interes,cei putini care poate ca ar fi apreciati le poti numara pe degete,sa nu uitam ca iisus a pus ca a venit pentru cei pacatosi,probabil ar veni in mijlocul paganilor, tu nu vezi ce crestini sunt pe aici dumnezeu cu mila, oameni cu multa ura, tu nu simti ura lor, oameni astia vor doar sa se certe atat

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Eu sunt creștină și mi-e indiferent de religia/religiile altora, atâta timp cât nu-mi fac ceva rău.

| Mircea08 a răspuns:

Nici una.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Hindusii sunt idolatri. Sa nu le jignesti vaca la care se inchina ca la un dumnezeu, ca sunt in stare de orice!

| StrongHeart explică (pentru pacatosulBogdan):

De fapt la ei vaca e sacra si e considerata asa pentru ca genereaza mult lapte si ei considera ca nu trebuie sacrificata din pricina asta.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Hinduismul,ca și celelalte 4 religii,se bazează pe "a face" ceva (tradiții,obiceiuri,ritualuri sau practici religioase), cu ajutorul, mijlocirea sau intermediul cuiva (zeitate,idol,preot,călugăr,instituție religioasă,etc), pentru a te mântui, sau a intra în grațiile divine. Creștinismul însă, are la bază "să fii". Dacă ești întradevăr Creștin, vei avea roadele Duhului Sfânt, altfel, ești doar o imitație, iar roadele vor fi doar cele omenești.

| RAY a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Omule hinduismul este mai vechi ca iudaismul, de ce minti atat de grav,cum nu exista in crestnism ), cu ajutorul, mijlocirea sau intermediul cuiva (zeitate,idol,preot, călugăr, instituție religioasă, etc), pentru a te mântui, sau a intra în grațiile divine.
religia catolica, ortodoxia nu sunt religi crestine?

| StrongHeart explică (pentru Manciu_Emil_1976):

De ce esti doar o imitatie? si cum hindusii se roaga la zei,asa se roaga crestinii la sfinti de toate numele, icoane si asa mai departe sau prin intermediul cuiva(calugar, preot, episcop, papa)

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru RAY):

Hai să detailez, să înțeleagă toți: foarte mulți stiu și afirmă că sunt 5 religii principale: iudaism (adică Legea din Vechiul Testament),islam, hinduism, budism și religia preoțeasccă,aceasta fiind o îmbinare între Vechiul Testament-sfânta tradiție-practici păgâne-ocultism (ortodocsi,catolici și grecocatolici) Creștinismul este a șasea religie și nu are nici-o legătură cu preoțimea, războaie sfinte, inchiziție, cruciade și alte lucruri specifice preoțimii sau altor religii. Creștinismul este doar în Noul Testament, de aceea când un musulman (sau altă religie) se convertește la Creștinism, se convertește conform Creștinismului Biblic, nu imitația ortodoxă, catolică, etc.

| RAY a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Omule iudaismul este religia primara, crestinismul, islamul sunt secte, se poate spune asa, crestinismul este impartiti in 4000 de religi, religia catolica nu este crestina, tu crezi ca astfel de vrajeli functioneaza, lasa vrajeala, minciuna

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru StrongHeart):

Creștinismul autentic (adică Noul Testament) nu are legătură cu preoțimea și practicile lor religioase.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru RAY):

Nu este împărțit, acele 4000 de religii, sau câte or mai fi, sunt doar imitații, de aceea nici nu au putere de-a se dezvolta și extinde.

| RAY a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Minciunile tale nu ascund adevarul

| leo59 a răspuns:

Hinduismul, religie pagana, veche, inferioara crestinismului ca toate religiile vechi. Mahatma Gandhi era hindus, dar cu vederi largi si cu cunostinte de crestinism. Cunostea N. testament si- l citea ascultatorilor sai pe care-i revolutiona. A fost fascinat de predica de pe munte mai ales de tema iubirii vrajmasilor. Un cuvant al sau: Evanghelia apartine crestinismului dar Hristos apartine tuturor oamenilor ( citez din memorie). A avut mare dreptate. A murit martir in mijlocul publicului unde propovaduia, fiind impuscat de un raufacator.

| DespaIonutz a răspuns:

Creștinii Au o părere falsă fata de Hinduism pentru că nu știu ce Este hinduismul in mare parte din creștinii nu cunosc ce Este creștinismul dar de unde să știe despre hinduism.Cel care crede că hinduismul e ceva rău și că creștinismul e ceva bun este un ingnorant.

| StrongHeart explică (pentru DespaIonutz):

Sa nu ii depictam pe toti hindusii ca pe niste sfinti. Ce parere ai de hindusii care sunt foarte violenti cu musulmanii care mananca carne de vita? Sa nu ne smintim, orice religie sau credinta ai avea, poti da gres ca om in ceea ce tine de moralitate, faptele te caracterizeaza ca om, nu doar ceea ce crezi.

| StrongHeart explică (pentru DespaIonutz):

Sau de hindusii care asalteaza crestini si le interzic sa practice religia crestina. Am vazut un reportaj in care o familie de indieni era amenintata adesea cu moartea de autoritati daca poarta cruce sau se roaga lui IIsus. Exista extremism si in hinduism si e foarte periculos si violent.