| DreamAutopsy a întrebat:

Ce părere aveți despre avort?

Cred că ar trebui să vă uitați puțin aici.
http://www.youtube.com/watch?v=dyLDExgoPQM (la imagini)

Întrebarea a mai fost pusă... dar chiar nu pot să-mi imaginez cum unii pot fi de acord cu avortul :|
Adică sunt de acord cu uciderea unui copil, asta înțeleg eu prin avort.
Există atâtea metode pentru a prevenii o sarcină nedorită, și totuși se apelează la avort.
Dacă ai rămas însărcinată și n-ai cu ce să-ți crești copilul sau ești prea tânără, spânzură-te(cea mai bună soluție), că atunci când ai stat cu cracii desfăcuți ți-a plăcut.
Chiar aș vrea să existe iadul pentru astfel de femei.

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Am obosit purtând conversaţia asta.
Varianta pe scurt:
1. Unele metode contraceptive dau uneori greş. Ce-ar trebui? Pus medicul care le-a prescris să plătească pensie alimentară? Obligat cuplul sau femeia singură să nască şi să crească plodul de şi nu şi l-a dorit şi a luat toate măsurile raţionale şi responsabile în acest sens? Dacă răspunsul tău este da, locul tău nu e în secolul XXI.
2. Sarcina provenită din viol, incest şi alte cele - aici ţi-ai exprimat deja poziţia.
3. Sarcina care pune în pericol viaţa mamei - şi-aici ai explicat.
4. Argumentul social. Faptul că nu se investeşte în educaţie (mai ales sexuală!) este de porc. De foarte mare porc. Şi totuşi, decât să nască toate pipiţele semi-analfabete şi să umplem şi mai repede planeta cu copii nedoriţi - mai bine nu. În SUA de pildă rata infracţionalităţii a scăzut brusc la 20 de ani de la legalizarea avortului. Şi nu brusc la nivel statal ci la în fiecare stat la 20 de ani de la legalizarea avortului infracţionalitatea a început brusc să scadă. Nu e o cauzalitate deplină, sigur. Dar o corelaţie este!

17 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Decât copilul să trăiască o viață de nimic prin orfelinate sau mâncând din containăre mai bine să fie avortat. Cel puțin eu dacă aș avea de ales între a trăi la gunoi și să mănânc de acolo și a fi moartă aș prefera moartea...
Și gândește-te dacă copilul s-ar naște cu o malformație care l-ar chinuii toată viața și care încet încet poate chiar l-ar ucide, crezi că ar fi mai bine să se chinuie?
Oricum în mare parte sunt pro avort deși există unele situații în care nu aș fi, dar majoritatea femeilor care decurg la avort o fac cu un motiv...

Apache
| Apache a răspuns:

Sunteti imature... punct!
Daca tot v-ati **** atunci baremi sa va asumati responsabilitatea faptelor voastre!
Nu trebuie sa moara un copil pentru prostia voastra

| ramona30 a răspuns:

Nu exista nicun Iad si d-zeu pentru nimeni. Dreptatea se face doar aici pe pamant prin lege si nu prin basme divine.
Referitor la avort. Este un gest total imoral si ilogic. Mai mult, este sadic si macabru. Cu toate astea tot nu l-as interzice.

| Trinitas a răspuns:

Acum exista si situatii in care avortul ar fi cea mai logica alegere. De exemplu, cand viata mamei e in pericol sau fetusul provine dintr-un viol.

| Bogdanux a răspuns:

Brrr...niste imagini, nu tocmai placute.Referitor la ce ai zis, ai perfecta dreptate.Mi se pare un lucru lipsit de moralitate.

| Foxie2 a răspuns:

Matzo, orice ar fi poate sa te lase si familia si sa stay pe drumuri, avortul nu e o solutie. Dumnezeu e mereu cu tine.

| Foxie2 a răspuns:

Chiar exista iadul pentru aceste femei.

| DreamAutopsy explică:

@MataTha
Acea femeie trebuia să se gândească la asta înainte de a rămâne gravidă.

| DreamAutopsy explică:

@Trinitas
În astfel de situații e o soluție.
Nu am spus că l-aș interzice.

| DreamAutopsy explică:

@antitemepenet19191
Cred că zic pentru a patra oară că sunt și cazuri în care avortul este necesar și nu l-aș interzice.
Tu n-ai înțeles ce am vrut să zic...Lasă să ramân cu gândirea mea "preistorică" laughing
@fumaretul
Ți-o zic în fața, ești varză!
Nu mă lua pe mine cu păcate, iad și alte rahaturi, eu nu cred în așa ceva!
Și în ce să mă încadrez eu?! Nici nu mă cunoști.

| DreamAutopsy explică:

@Kronstadt
Dacă nu sunt de acord nu este problema mea, este părerea mea, CLAR?
Fiecare are dreptul să-și exprime părerea!
Apropo, nu se scrie P.P ci P.S

| Bastet a răspuns:

Hai să n-o dăm pe asta cu "omori un suflet inocent!".Mi se pare cea mai idioată abordare.Şi asta cu sinucisul,nu-i bună. Atunci,omori două suflete, pe al tău şi pe al copilului.

Cum ai da-o, nu e bine.Nimic nu e numai alb, nimic nu e numai negru.

| FemeiaPisică a răspuns:

Bună,

Din păcate multe femei apelează la această metodă de ucidere a unui copil nevinovat, avortul.
Ele nu se gândesc la acel copil care nu are nici o vină. Acel copil putea ajuta mulţi oameni şi să salveze vieţi.
Este trist că există şi femei care îşi doresc să aibă copii dar nu pot sau pierd sarcina...

| LarriBia a răspuns:

Da,ai dreptate happy Dar sa zicem ca ai fost proasta si ai ramas insarcinata, totusi, ce mai e de facut mai ales daca tatal copilului nu vrea sa te ajute? Tu iti imaginezi in ce situatie este pusa o astfel de femeie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sant mult mai pacatoase ca tine? daca au facut un singur pacat si tu esti plin de toate pacatele, crezi ca meriti si tu iadul? de ce crezi ca e mai rau avortul decat o despartire de familie cu copii prin curvie sau preacurvie? sau din cauza de betie, batai? sau din cauza da barfa si palavrageala? astia merita iadul? fiindca si eu ma incadrez.tu te incadrezi? pai inseamna caaa...Doamne fereste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne, bai frate dar voi cand puneti o intrebare va ganditi macar din toate punctele de vedere?
Nu stiu, adica mi se pare ca pe langa gandirea ta extrem de preistorica (auzi, "spanzura-te"), nici macar nu vezi sensul adevarat al cuvantului "avort"!
Intr-adevar, este un soc puternic si brutal, pentru organismul unei femei! Insa ce ar putea pati acolo, asa ar putea pati si la o nastere normala! O sangerare puternica, o complicatie, riscurile sunt aceleasi! Mai ales daca fata este tanara, prea tanara, poate sa duca o sarcina!
Iar ca sa mai aducem in secolul 21 geniul tau spunem asa:
In primul rand, nicio metoda contraceptiva e 100% sigura! La faza asta nu poti blama pe nimeni, iar daca neferictul in cauza nu se simte pregatit, atunci nu e pregatit!
In al doilea rand, poate fi vorba de o situatie traumatizanta, de exemplu un viol! Este obligata acea femeie sa pastreze acel copil? "Pentru ca e un suflet si n-are nicio vina"? Hai sa fim seriosi acum!
In al treilea rand e vorba de conditii si de pregatire: trebuie sa ai situatie materiala, asta e cel mai important aspect in ziua de azi!
Adica personal consider, ca e bine sa ai ce sa mananci, sa bei, sa ai si o scoala! Insa toate astea depind de "money"! Iar daca nu le ai, cu ce mai ramai? Ce viata de neuitat e aia?
Ar mai fi si pregatirea psihica, de exemplu daca ala incepe sa scheaune si tu te sperii si iti vine sa o iei la fuga, ce am rezolvat? Sau sa iti fie frica sa il iei in brate? Eu zic ca nu e de bine!
Tu te referi la pitzipoancele din cluburi care le "scapa"! Sa zicem ca sunt destule in tara si lumea asta, insa sa nu generalizam situatia in favoarea lor acum! Asa ca de acum inainte, think fara sa cazi in vanturi!
Sau va mai aud "naste-l si da-l la orfelinat"! Mda, asa inmultim cocalarii si hotii din Romania! Cui macar ii gandeste "grauntele" ca la orfelinat ai conditii de lux?
Eu nu sunt pro avort, dar in anumite situatii, scuze, dar nu dau in prostie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu esti de acord, este pur si simplu problema ta! Sunt situatii in care nu poti controla asta.
P.P. Cand mai postezi intrebari de genul asta, cauta sa te documentezi in prealabil.