| Ozanaf a întrebat:

Ce părere aveți despre Biblie?

Răspuns Câştigător
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Este inegalabila, este cartea care te ajuta sa-l cunosti pe DUMNEZEUL ADEVARAT, pe ISUS CRISTOS FIUL SAU si care este scopul lui DUMNEZEU cu omul si cu pamantul. Este daca vrei singura carte care anunta cea mai buna veste! Este cartea care te invata ce este iubirea adevarata. Tot ea te invata cum sa cultivi o relatie de prietenie cu DUMNEZEU si cu semenii, cum sa-ti incununezi cu succes tineretea, cum poti gasi prieteni adevarati.

21 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"Biblia se referă la scripturile sacre din iudaism și creștinism. Aceste scripturi sunt compilații ale unor documente separate (numite „cărți") scrise într-un interval de timp de circa 1000 de ani."

| danay72 a răspuns:

Este cartea care vorbeste despre trecutul nostru, despre prezent si viitor si e cea mai demna de incredere intruct e inspirata de Cel care ne-a creat.E unica.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Buna, foarte buna, nu ca sectantii daca au o biblie modificata sunt cei mai drepti

| sublime89 a răspuns:

Biblia e un amestec de istorie, legende, mituri, superstitii si basme, prin care niste oameni primitivi din epoca bronzului au incercat sa explice originea lumii. Singura problema e ca n-au nimerit-o deloc, datorita faptului ca nu aveau nici cea mai vaga idee in legatura cu realitatile din jurul lor.

| M25M a răspuns:

Un alt text considerat a fi de natura supra-omeneasca.

| PedoBarbie a răspuns:

O carte cu poveşti.

| Jardelin a răspuns:

Noul Testament este Biblia crestinilor. Am o parere foarte buna despre ea.

Ai primit vreo oferta pentru domeniu?

| Ozanaf explică (pentru Jardelin):

La ce te referi când ai întrebat dacă am primit o ofertă în domeniu?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Este mesajul Creatorului către oameni. (2 Timotei 3:16)

Mai multe idei pe această temă pot fi găsite aici:
http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102005132

O zi bună!

| Ozanaf explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Mulțumesc. Și eu sunt cu Martorii lui Iehova.

| Jardelin a răspuns (pentru Ozanaf):

Esti din Tg. neamt, cumva?

| Ozanaf explică (pentru Jardelin):

Eu sunt din Suceava.

| andrei1237 a răspuns:

Este cartea care ne prezinta intamplarile lui Iisus si a apostolilor in viata acestora!

| BlackSulphur a răspuns:

Pagini numa' bune de rulat.

| CoquineNoire a răspuns (pentru BlackSulphur):

Sa rulezi ce? ca nu apuci sa fumezi nimic, se ard repede.

am o parere buna despre biblie, am reusit sa fac un sobolan ferfeniţă cu ea.

| dragos38 a răspuns:

Biblia asa si asa, relatari istorice. Prefer Legendele Olimpului este mult mai interesanta si da dovada de o imaginatie mult mai frumoasa, decat ceea din Biblie.

| godge a răspuns:

Carte de basme horror

| SteinZer0 a răspuns:

Am citit basme mai bune.

| LeeMinHo00 a răspuns:

Este cartea sfanta.

| labontdumitru a răspuns:

Pai este prima carte in care se mentioneaza ca Pamantul este rotund
https://www.youtube.com/......tps?/watch

| Cezar2014 a răspuns:

Autorul principal al Bibliei este Dumnezeu, iar oamenii care au scris cărţile Bibliei sunt autorii secundari, care au scris sub inspiraţia lui. Dumnezeu a transmis cuvântul său prin ei, folosind capacităţile şi cunoştinţele lor din acea vreme, de aceea a vorbit nu numai la propriu, ci a vorbit şi prin metafore şi asemănări, la figurat, ca să poată înţelege şi oamenii de atunci la nivelul lor. În acest Cuvânt, Dumnezeu a încredinţat omului cunoştinţa necesară în vederea mântuirii.

Deşi conţin şi afirmaţii ştiinţifice, totuşi cărţile Bibliei nu sunt cărţi de ştiinţă şi nu trebuie interpretate în totalitate ad litteram, în sens propriu, ci şi în sens figurat. Şi sfântul Augustin spune că anumite noţiuni din cartea Genezei, cum ar fi zilele de creaţie, nu au sens propriu, ci sens figurat, reprezentând de fapt epoci sau ere geologice de milioane de ani, "dimineţile" şi "serile" acelor zile fiind numite astfel tot în sens simbolic. Biblia şi ştiinţa nu sunt contradictorii, ci complementare (se completează). Adevărul Bibliei este de tip religios. Un exemplu: ce vrea să spună Biblia cu privire la creaţie? Primele capitole din Geneză - carte din Vechiul Testament care descrie creaţia - utilizează genul literar al "povestirii simbolice": prin imagini foarte vechi, vor să comunice un mesaj real şi profund. Vor să reveleze, fără a apela la pretenţii ştiinţifice, că omul îşi are originea la Dumnezeu, că Dumnezeu a dat un scop în viaţă şi speranţa în fericirea deplină, în mântuire. Ştiinţa şi Biblia nu se contrazic, deoarece se mişcă pe două planuri diferite: ştiinţa studiază cum s-au petrecut faptele; Biblia găseşte în fapte voinţa lui Dumnezeu, mesajul său. Biblia se foloseşte de genurile literare nu pentru a descrie exact cum s-au petrecut lucrurile, ci pentru a comunica mai profund ceea ce înseamnă "sensul". Biblia răspunde la întrebarea "de ce?" nu la întrebarea "cum?"

Pentru o lectură în privinţa adevărului şi inspiraţiei Bibliei recomand cărţile « Şi totusi Biblia are dreptate » de Werner Keller şi « Biblia este totuşi adevarata » de Petru Popovici. Cine este de bună credinţă va vedea că dovezile ştiinţifice ale adevărurilor Bibliei sunt de necontestat. Cartea "Biblia este totuşi adevărată" poate fi citită şi pe internet, accesând linkul următor:
http://www.scribd.com/......-adevarata

Există şi argumentele profeţiilor biblice: autorii cărţilor Bibliei au afirmat că ceea ce au scris este din inspiraţia lui Dumnezeu, iar afirmaţiile lor sunt confirmate de împlinirea profeţiilor biblice: cărţile Bibliei conţin profeţii care s-au împlinit cu exactitate după multe secole, deci autorii au fost inspiraţi de Dumnezeu, care cunoaşte şi ceea ce va fi în viitor. Dacă nu ar fi fost inspiraţi de Dumnezeu, ei nu ar fi avut de unde să ştie ce va fi după multe secole. Preştiinţa lui Dumnezeu (faptul că Dumnezeu cunoaşte ce va fi în viitor) nu înseamnă predestinare : Dumnezeu, fiind atotştiutor, cunoaşte ceea ce vor alege oamenii, dar el nu-i predestinează pe oameni să aleagă într-un fel sau altul, deci oamenii au libertatea voinţei şi responsabilitatea pentru alegerile lor.
Semnele date în profeţii converg toate spre o singură Persoană : Isus Cristos.

Iată o carte foarte bună despre adevărul Bibliei :
http://www.theophilos.3x.ro/Biblioteca/Carti/ONLINE/Este Biblia adevarata/index.html

O carte foarte bună despre autoritatea Scripturilor (autoritatea Bibliei):
http://www.rcrwebsite.com/doc1.htm

O secţiune a acestei cărţi, intitulată: Isus Cristos - suma şi esenţa profeţiei biblice (cartea pe net e în română, deşi titlul linkuluie în engleză) :
http://www.rcrwebsite.com/prophecy-jesus.htm

Recent, chiar un rabin înţelept evreu, Ytzak Kaduri, a recunoscut că Isus Cristos este Mesia:
http://www.youtube.com/watch?v=eATJ4PRXEJk

Recomand şi un blog foarte interesant:

http://www.cezar-iasi.blogspot.ro
De pe acest blog recomand, în primul rând, articolul cu titlul Argumente şi dovezi ale existenţei lui Dumnezeu şi a vieţii veşnice de după moarte (articolul cel mai amplu, din partea de jos a blogului). În afară de acestea, blogul conţine: înregistrări video cu miracole, videoclipuri, filme documentare, legături cu numeroase site-uri foarte interesante, posturi TV şi radio on-line, cărţi care pot fi citite direct pe internet (fără a necesita descărcare), articole foarte interesante. Vă rog intraţi pe blog şi trimiteţi-l mai departe ca să folosească şi altora.