| gabiqwe a întrebat:

Ce părere aveți despre pocăiți

Răspuns Câştigător
| Dorugar a răspuns:

Eu am o parere foarte rea!
Asa ca daca ti-am raspuns la intrebare poti sa-mi dai funda.

10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ce intelegi prin pocaiti?

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Cred ca ce inteleg 99% din oameni, majoritatea ignoranta. Pocaiti = aia din secte laughing.
Raspuns: Sunt oamenii ca si noi, unii prosti altii destepti etc.

| danut a răspuns (pentru drutzix):

Tu ce crezi, esti aidoma ca cei 99% de ignoranti sau ai depasit pragul?

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Eu admit ca nu stiu tot (nu cred ca e cineva expert in toate), dar nu vorbesc lucruri aiurea fara sa cunosc, asta ce ma face?
Cat despre protestanti, am mai mult respect pentru ei pentru ca macar isi citesc cartea sfanta si nu o canta. Totusi nu imi place ca majoritatea (cunosc neoprotestanti) se cred superiori si au un ego si o mandrie uriasa. Bisericile lor tot S.R.L-uri sunt si de multe ori sunt mai anti-stiinta decat ortodocii.

| danut a răspuns (pentru drutzix):

Deci nu putem sa-i punem pe toti in aceiasi galeata, este un real progres, multumesc pentru raspuns.

| 愛日本 a răspuns:

Persoane bune la suflet, dar prea indoctrinate

| sabin89 a răspuns:

Unii sunt cumsecade, alții mai țâfnoși. Nu poți să spui ceva la general. Dacă m-ai întreba despre unul anume, ți-aș putea spune părerea mea despre el...

| milan9 a răspuns:

În general se face mare confuzie în privinţa termenului de "pocaintă". În nici un caz ea nu presupune renunţarea la har, la Biserică. "Pocăinţa" reprezintă hotărârea de a nu mai greşi, urmată de primirea concretă a harului...
"Pocăinţa" înseamnă doar conştientizarea, mărturisirea (taina spovedaniei, sau a "pocăinţei"), părerea de rău pentru săvârşirea păcatelor.
Ca regret pentru păcatele făcute, ca primire a a harului iertării prin spovedanie, însoţeşte întreaga viaţa a omului.

| sublime89 a răspuns:

Eu nu pot suporta izolarea lor de realitate. Ei traiesc in lumea lor de basm, in care Pamantul are 6000 de ani, serpii vorbesc, si Isus sta pe un nor pregatit sa vina a doua oara. Poate ca basmul asta ii face sa se simta bine, dar si un copil se simte bine cand crede ca Mos Craciun i-a adus cadouri sub brad. Asta insa, nu-l face si adevarat pe Mos Craciun.

| GaboruGGG a răspuns:

Te referi la penticostali/baptisti, etc? Sunt oameni ca toti ceilalti, chiar nu au nimic in plus sau in minus.