| AvalohAlyn a întrebat:

Ce părere aveți? Avem voie sa purtăm așa ceva?
https://www.orgoni.ro/
Am și eu 3 orgoni, cu Iisus,cu o cruce ortodoxa și cu zodia mea, leu.
As purta crucea ortodoxa sau pandantivul cu Iisus, dar care e sub forma de orgon, oare are ceva? Sunt sigur că preoții și unii fanatici nu ar fi de acord. Oare are ceva în legătură cu Dumnezeu dacă purtam aceste pandantive? Mai ales că e o cruce crestina și un pandantiv cu imaginea lui Iisus.Voi ce ziceți?

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

În Psalmul 90 ne arată că ești protejat de îngerii lui Dumnezeu. Poți purta totuși crucea, dar să nu fi tras la răspundere pentru idolatrie sau să fi ca cei fățarnici :

„(Matei 6:2) Tu, dar, când faci milostenie, nu suna cu trâmbiţa înaintea ta, cum fac făţarnicii, în sinagogi şi în uliţe, pentru ca să fie slăviţi de oameni. Adevărat vă spun, că şi-au luat răsplata."

Oricum, chiar dacă porți crucea, tu speranțele să ți le pui în Dumnezeu, nu în ce este materialwinking! Sper ca pentru tine crucea să fie doar semn al mărturisirii lui Iisus și al credinței tale.

9 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

In ce scop vrei sa porti asa ceva? Te ajut mai bine daca imi raspunziwinking!

| AvalohAlyn explică (pentru Celcestietot):

Să mă ocrotească de rău și de energiile negative, radiații, somn liniștit etc

| AvalohAlyn explică (pentru Celcestietot):

La asta mă refeream sa fie un semn al mărturisirii credinței în Iisus.happyUn simbol.Merci.

| Celcestietot a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Cu plăcere happy!

| danut a răspuns (pentru AvalohAlyn):

" sa fie un semn al mărturisirii credinței în Iisus."
MARTURISIREA CREDINTEI se face in apa Botezului Constient asa cum l-a facut Domnul Isus, la varsta matura. Porunca a doua a lui Isus spune:
Exodul 20, 4. Sã nu-ti faci chip cioplit, nici vreo înfãtisare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pãmânt, sau în apele mai de jos decât pãmântul.
5. Sã nu te închini înaintea lor si sã nu le slujesti; cãci Eu, Domnul, Dumnezeul tãu, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea pãrintilor în copii pânã la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Mã urãsc,
6. si Mã îndur pânã la al miilea neam de cei ce Mã iubesc si pãzesc poruncile Mele.

| Celcestietot a răspuns (pentru AvalohAlyn):

În Psalmul 90 ne arată că ești protejat de îngerii lui Dumnezeu. Poți purta totuși crucea, dar să nu fi tras la răspundere pentru idolatrie sau să fi ca cei fățarnici :

„(Matei 6:2) Tu, dar, când faci milostenie, nu suna cu trâmbiţa înaintea ta, cum fac făţarnicii, în sinagogi şi în uliţe, pentru ca să fie slăviţi de oameni. Adevărat vă spun, că şi-au luat răsplata."

Oricum, chiar dacă porți crucea, tu speranțele să ți le pui în Dumnezeu, nu în ce este materialwinking! Sper ca pentru tine crucea să fie doar semn al mărturisirii lui Iisus și al credinței tale.

| Nilsson a răspuns:

Cu ce te ajută toate astea?
Mi se pare că o forma de idolatrie să îți spui speranțele în niște talismane care nu au nicio putere.
Pe Hristos trebuie să îl ai în inimă.

| AvalohAlyn explică (pentru Nilsson):

Dar la biserici de ce se gasesc cruciulițe și iconițe care poți să le atârni de gat? Ideea in principal este sa te ocrotească și să te protejeze

| Nilsson a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Biserica Ortodoxă și cea Catolică s-au adaptat după slăbiciunile oamenilor care au nevoie de ceva material și palpabil pentru a se simți protejați.
La cultele neoprotestante nu există moda cruciulițelor și iconițelor.
Dumnezeu nu este limitat de astfel de lucruri.

| slayer09 a răspuns:

Omul, dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, el tinde sa creada in ceva, si daca nu cred in Dumnezeu, Tatal nostru, oamenii incep sa isi faca amulete si chipuri cioplite pe care le indolatrizeaza si cred in ele ca le va aduce noroc, prosperitate, sanatate...tot. Si asa au aparut fel de fel de totemuri si porcarii care sa il faca pe om sa creada in ele, culmea e ca si functioneaza pentru ca intervine acel efect placebo, acea credinta a lui oarba care da nastere unor energii nevazute care duce la ceea ce crede omul. Dar atunci cand acel lucru va disparea, se va sparge, pierde, atunci el va fi un ghinionist total pentru ca va crede ca s-a dus totemul protector. De aceea trebuie sa ne incredem in Dumnezeu, pentru ca El este vesnic. Crucea e buna, si icoanele pentru ca ne aduce aminte de Dumnezeu.