|

Ce parere aveti ca Chiril e sarbatorit de catolici si de ortodocsi? Stiind ca Chiril a fost un criminal, din ordinul lui a fost omorata Hypatia din Alexandria.Pe 18 ianuarie e sarbatorit acest criminal.

12 răspunsuri:
| a răspuns:

Noi nu stim ce s-a intamplat cu exactitate acum 2 ani mi se pare la protestele din Piata Universitatii si avem pretentia sa stim ce a fost acum 1500 de ani in nordul Africii? Nu stiu cine a facut acele acuzatii dar in perioada acelor mentionari scrise (si putem presupune ca existau atitudini subiective variate- politeisiti, islamisti, crestini.) aceste aspecte au fost notate pe fondul disputei dintre crestinismi si islamism.

| explică (pentru milan9):

De aceea exista istorie.

| a răspuns:

E o sarbatoare a victoriei vremelnice a intunericului spiritual, a nestiintei si minciunii asupra stiintei si adevarului si cu siguranta ca merita sarbatorita de cei care considera fantezia mai valoroasa decat adevarul.

| a răspuns:

Nu e prea onest din partea ta sa prezinti acest eveniment ca pe un fapt indiscutabil pentru ca nu e deloc asa. Pur si simplu nu exista dovezi cum ca Sfantul Chiril ar fi avut vreo legatura cu asta. Singura legatuta a Sfantului cu toata treaba asta e ca cei care au omorat-o pe femeie au fost niste studenti ai lui. Cam atat. Prin faptul ca il numesti criminal arata nu doar ura si frustrarea ta ci si incultura si lipsa precara de studiu.

| explică (pentru TwentyOneWay):

Vezi ca mai sunt criminali in calendar.Stefan cel Mare, Ilie si Constantin cel Mare.Nu sunt sigur de Moise.

| a răspuns (pentru dany1988):

Ai citit cuvant cu cuvant ce scrie in articole? Pe descopera.ro spune ca a fost ordinul lui dar nu da nicio bibliografie, nicio sursa istorica credibila, absolut nimic. Pe Historia au bunul simt sa puna o bibliografie si de asemenea au bunul simt sa zica ca nu avem nicio dovada ca ar el ar fi ordonat asta. N-ai citit articolul? N-ai fost atent la el? Sau ai ignorat ceea ce ai vrut sa ignori?

Asa e.Nu mai ascundeti sub pres.

| a răspuns (pentru dany1988):

De unde stii ca asa e? Historia spune ca nu e asa. Tocmai sursa pe care mi-ai dat-o tu spune ca nu e asa. Iar vorbesti ineptii idioate sa te aflii in treaba. Daca crezi ca asa e adu dovezi. Asa cum tu ceri dovezi ca Dumnezeu exista asa si eu iti cer dovezi ca asa a fost cum zici tu. Ce ipocrit esti. Ceri de la altii dovezi pentru credintele lor dar tu de ce nu dai dovezi pentru credintele tale?

Ia cauta pe ''goagle'' Hypatia din Alexandria si vezi cauza mortii.