| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce parere aveti ca povestea lui Iov ''furata'' din legenda lui Keret?

39 răspunsuri:
| Antisistem11 a răspuns:

Cand li s-a pus o intrebare asemănătoare creștinilor din primele secole singurul lor raspuns a fost evident satan.satan face ca religia creștină sa semene cu alte religii nicidecum ca popii au furat elemente din alte religii.raspunsul meu este da.a fost furată din legenda acelui keret.

Răspuns utilizator avertizat
| Antisistem11 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Satan in sutană.

Răspuns utilizator avertizat
| Antisistem11 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu stiu exact ce a spus ctp.doar ca dani e un șarlatan.nu cred ca s-a inselat

| Meme10Meme a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Satana e bun. Mi-o dat o casa

| nicucostea855 a răspuns:

Nu seamana cele doua.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am modificat dupa ce am citit putin despre legenda referita de tine.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Satan nu vedea viitorul. Satan a venit cu o duzina de zei, care mai de care. Si evident ca din asa de multi zei a nimerit niste chestii. Plus ca avea profetiile biblice unde scrie cam ce fel de personaj avea sa fie Mesia. Satan s-a gandit mult cam cum avea sa fie Mesia si cam ce gesturi avea sa poata face.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Profetii biblici nici nu existau pe timpul ala" - Satan a auzit sentinta din Geneza 3:15:Vrăjmăşie* voi pune între tine şi femeie, între sămânţa ta şi sămânţa** ei†. Aceasta†† îţi va zdrobi capul, şi tu îi vei zdrobi călcâiul."

Aceasta auzire a fost inainte de zeii inventati de Satan.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Zeul iudeu si Satana nu existau pe antunci" - ba da existau.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Bai tu nu intelegi ca Biblia scrie despre Adam care a trait pe timpul sumerienilor?

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sumerienii nu credeau pentru ca dupa pacatul din Eden a urmat puhoiul de rebeli. Scrie in Biblie. Sumerienii erau rebeli.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu nu sti cu cine vorbesti. In clasa a 6-a m-am contrat cu profesoara de muzica si nu doream sa cant colinde. Mi-a dat nota 4 si eram fericit.

Răspuns utilizator avertizat
| bettybetty a răspuns:

Unde vezi tu similaritatea între Iov și legenda lui Keret?

Răspuns utilizator avertizat
| bettybetty a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai nu prea seamănă...cam deloc

Răspuns utilizator avertizat
| bettybetty a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De ce ar semăna? Unu nu are copii, altul îi cade o casa peste el.
Unul nu are nevasta și plânge după una, altul are etc

Deci care ar fi similaritatea?

Răspuns utilizator avertizat
| bettybetty a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Care zici tu că e asemănarea?

Răspuns utilizator avertizat
| bettybetty a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Na și? De parcă ar fi primii oameni de pe planeta cu multe necazuri

Răspuns utilizator avertizat
| bettybetty a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Omule... trebuie sa citești niste povești?

Răspuns utilizator avertizat
| serenityxx a răspuns:

Este falsă