| AvalohAlyn a întrebat:

Ce părere aveți? Credeți că moartea e o trecere către o altă lume și că există lumea de dincolo?

Cunoscutul profesor doctor Dumitru Constantin Dulcan explica ce se întâmplă după ce mori

Profesorul Constantin Dulcan a explicat într-un interviu ce se întâmplă în timpul morții clinice.

"La început, chiar în momentul morţii, subiecţii sunt confuzi, nu înţeleg ce li se întâmplă. Durerea, în cazul celor foarte bolnavi, încetează brusc. Apoi con­şti­entizează că au murit şi încep să-şi vadă din afara lor corpul bolnav, rănit sau abandonat.

Se miră că nu pot fi văzuţi şi nu pot fi auziţi de nimeni; sunt uimiţi să-i audă pe cei din jur că-i declară morţi. Decor­po­ra­lizaţi, îşi caută rudele, vor să le îmbrăţişeze, dar mâ­na lor trece prin corpul acestora fără să fie per­cepută.

În­tr-un caz citat de Kenneth Ring, un soldat american mu­tilat în războiul din Vietnam şi-a văzut corpul de dea­supra sa. A văzut elicopterul american care l-a trans­­portat la spital şi, spune el, „m-am în­trebat unde sunt dus şi am zburat după el". Cei mai mulţi indivizi vor­besc apoi de imaginea unui tunel, prin care sunt obli­­gaţi să treacă, singuri sau însoţiţi de ghizi – rude de­ce­date sau îngeri. Este trecerea dintre două lumi, din lu­mea noastră fizică în lumea spiritelor, în lumea de din­colo", a spus Constantin Dulcan.

21 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Esti doar un glob in afara corpului, nu o copie nevazuta a corpului de catre altii din lumea aceasta.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Moartea clinica nu este moarte. Când moare omul este mort. Învie doar la revenirea Domnului Isus.

| AvalohAlyn explică (pentru TamplaruAnisoara):

De unde atâta convingere? Nu știe nimeni clar nimic, poate omul când moare ii continua conștienta in format energetic spiritual așa cum a zis dl.profesor Dulcan.Cel ce spune că deține adevărul în acest sens minte sigur.La momentul asta nimeni nu știe exact ce-i după moarte,poate exista viața de dincolo, poate sa ne existe.

| FreddieM a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Intreb serios draga Anisoara. In ce maniera invie oamenii la revenirea sus numitului, organic cu tot cu ADN, spiritual, la nivel de constiinta? Descrie-mi te rog un cadru ca sa pricep si eu tipul tau de constientizare a scenariului pe care ti-l imaginezi.
Multumesc, o seara minunata.

| Cristian86 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Biblia nu spune asta! Sufletul este conștient după moarte!

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Biblia nu minte! Omul când moare se duce in pământ, iar sufletul se întoarce la Dumnezeu care l-a dat. Atât a celui neprihănit, cat si a celui pagan. Daca ar fi existat ceva după moarte, Lazăr care a fost înviat de Isus ar fi spus unde a fost in cele patru zile cat a stat in mormânt. Dar nu a spus nimic, nici el si nici Domnul Isus. Si nici ucenicii lui Isus nu l-au întrebat cum a fost mort. De asemenea in Apocalipsa sufletele care întreabă pana când nu răzbuna Dumnezeu pe cei care i-au martirizat, daca acestia ar fi in iad, iar martirii in rai, nu ar mai întreba pana cand, deoarece ar ști ca și-au primit pedeapsa imediat ce au murit. In pilda Domnului Isus despre judecata de apoi spune ca oamenii vor fi împărțiți in doua grupe: oi si capre. Oile la dreapta, si caprele la stânga. Celor de la dreapta le le spune ca vor moștenii împărăția lui Dumnezeu, iar ei rămân mirați pentru ca nu se așteptau. Daca erau in rai după ce au murit s-ar mai fi mirat? Iar cei de la stânga sunt trimiși in focul care arde, adică moartea a doua. Si aceștia se mira pentru ca ei se considerau neprihăniți. Daca ar fi fost in iad după ce au murit mai puteau sa se mire si sa întrebe de ce si pe deasupra sa justifice ca merită raiul? Daca tot ce am scris nu va poate lamuri atunci va ve-ti întreba toată viață, iar răspunsul nu il veți afla de la nimeni decât din Biblie.

| suntserios a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Normal ca biblia nu minte. Cum sa minta. Doar nu e scrisa de oameni pentru oameni.

| milan9 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

" ar_ fi spus unde a fost in cele patru zile" (!) Da şi a uitat să spună şi ce a mâncat cu o seară înainte, cu cine a băut şi mai ales ce a făcut în copilărie… happy

Oameni spalati pe creier ce sunteti, mai terminati odata cu aberaţiile astea, cu lenea de a va folosi creierul chiar si in privinta celor mai simple deductii logice! thinking

În virtutea nici unui argument logic, apostolul nu era obligat să oprească fluxul descrierii evenimentelor ( în context esenţială era puterea asupra vieţii şi a morţii - invierea facuta de Fiul lui Dumnezeu) pentru a descrie picanterii…

Într-un alt context (cu un alt LAZAR, cel din pilda bogatului nemilostiv), naratorul biblic prezintă cu lux de amănunte unde pot merge sufletele. Expune DETALIAT STAREA SUFLETELOR DIN LUMEA DE DINCOLO… Ca sa vezi ca Biblia a luat in calcul si combaterea dumelor iehoviste (!) thinking

| GicaGigekGica a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

In Biblie scrie ca Isus s-a coborat in locuinta mortilor sa predice si cei ce au crezut in el au fost salvati. Deci dupa moarte poate ne ducem toti undeva si putem vorbi sau chestii de genul. Daca nimeni nu s-a intors din morti (in afara de Isus) si sa povesteasca ce e acolo nu avem de unde sti ce se intampla.

| danut a răspuns (pentru GicaGigekGica):

"In Biblie scrie ca Isus s-a coborat in locuinta mortilor sa predice si cei ce au crezut in el au fost salvati"
FORMIDABIL, ne poti spune CARE sunt acele texte BIBLICE unde scrie cele spuse de tine.

| danut a răspuns (pentru milan9):

"naratorul biblic prezintă cu lux de amănunte unde pot merge sufletele"
Cum zici tu milan DAR naratiunea NU VORBESTE de Cer (Rai) ci de Sanul lui Avrram, IAR acolo nu ajung decat evreii caci Avram este parintele LOR si nu al celorlalti. rolling on the floor Ai gresit si adresantul si adresa. rolling on the floor MAI incearca. rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Nu sunt interesat de opini nebiblice ci doar de cele Biblice. Locuita mortilor ESTE DOAR mormantul, nimic altceva.

| milan9 a răspuns (pentru danut):

"Sanul lui Avram", Raiul,. nu sunt decat sinonime ale Imparatiei lui Dumnezeu spre care Dumnezeu ne cheama. Va incalciti cu mandria voastra nebuna in interpretari gresite al caror singur 'rost' este indepartarea de adevar a celor pe care reusiti sa-i inselati pentru a pierde impreuna fericirea vesnica a acelui loc (Raiul) pe care secta voastra il neaga. sad

| danut a răspuns (pentru milan9):

Pai ori e a lui Dumnezeu ori a lui Avraam, nu ti se pare ca esti ne hotarat?
Oare cum este normal, spune ceva Crezul de Sanul lui Avraam? Nu este nici o nebunie, noi credeem intr-o imparatie Cereasca a lui Dumnezeu si intr-un Nou Pamant asa cum spune Apostolul Petru ca va sa vina (nu exista inca). Unde sunt sanul lui Avraam sau Raiul de care spui tu?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru milan9):

De ce Isus nu l-a dat drept exemplu si pe Lazăr cel înviat. Ar fi fost un ememplu concret si Lazăr nu ar fi putut trai sa nu clarifice problema sufletului după moarte. Cum de nu au fost interesați cei apropiați să-l întrebe daca si el a fost in sânul lui Avraam in cele 4 zile cat a fost mort?

| milan9 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Atunci cand s-a considerat necesar, DETALII au fost oferite! thinking

Luca16, 22: „Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi a fost înmormântat.
23. Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui.
24. Şi el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ţi milă de mine şi trimite pe Lazăr să-şi ude vârful degetului în apă şi să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ţi aminte că ai primit cele bune ale tale în viaţa ta, şi Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuieşti.
26. Şi peste toate acestea, între noi şi voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiţi în casa tatălui meu,
28. Căci am cinci fraţi, să le spună lor acestea, ca să nu vină şi ei în acest loc de chin.
29. Şi i-a zis Avraam: Au pe Moise şi pe prooroci; să asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morţi se va duce la ei, se vor pocăi.
31. Şi i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise şi de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morţi.

| Algo098 a răspuns:

Dupa parerea mea, notiunea de suflet e inteleasa gresit. Nu exista suflet fara corp. Suflet = viata. Daca sufletul ar exista independent de corp, ar contine amintirile si tot ce e legat de omul respectiv. Un om care are ceva probleme cu creierul (accidente, operatii, Alzheimer,...) va avea pierderi de memorie, prin urmare nu exista un "suflet" care sa fie independent de corp si sa retina informatiile respective. Totul e in creier. Mu mai ai creier, nu mai ai nici "suflet". Daca ai murit s-a terminat tot. Ce viseaza unii sau isi imagineaza ca s-a intamplat e din cauza ca nu au murit. Daca mureau cu adevarat, nu isi mai reveneau sa spuna ce au visat.

| aimullah123 a răspuns (pentru Algo098):

Man, daca un om are leziuni cerebrale, daca a suferit interventii chirurgicale sau daca are anumite afectiuni el nu isi mai poate folosi memoria pentru ca suntem limitati de acest corp. Dar asta nu inseamna ca nu mai are memorie.
Cat despre moartea clinica, s-a dovedit ca in timpul unei astfel de experiente creierul este complet nefunctional, ca un computer scos din priza. Deci nu poate fi un vis. O alta dovada importanta este ca unii oameni cand au revenit din moartea clinica au descris cu acuratete tot ceea ce s-a intamplat in sala de operatie sau in alte locuri. Cum iti explici asta?

| Algo098 a răspuns (pentru aimullah123):

Eu zic ca sunt lucruri extrapolate nereale toate povestile cu descrierea a ce s-a intamplat in sala de operatie. Daca era ceva adevarat ar fi fost descrise lucrurile astea in tratatele de medicina. Iar despre starea de nefunctionare a creierului in acele momente se stie ca daca neuronii raman fara oxigen, sunt distrusi definitiv si omul nu mai revine la viata, decicei care spun ca au murit si si-au revenit nu spun ceva real.