| IMPERO a întrebat:

Ce parere aveti?

Cea mai mare si importanta minciuna si falsificare a Bibliei, care nici un teolog nu o poate nega:
Evanghelistul Matei, minte, spunand in cap.1: v.21-23...Ea (Fecioara Maria) va naşte un Fiu... ca să se împlinească ce vestise Domnul prin prorocul (Isaia) care zice:
„Iată, fecioara VA FI însărcinată, VA naşte un fiu şi-I vor pune numele Emanuel"(D-zeu)...
Numai ca Isaia nu spune asa ceva.
Textul vechi in Ebraica, spune in Isaia 7:14 "alma ara ioledet" adica: "TANARA ESTE insarcinata si STA sa nasca"
Deci, Isaia vorbea despre o alta TANARA care era deja, in aceea vreme, insarcinata.
In 2 Imparati 18: 1-2, gasim ca aceasta tanara se numea Abi (nu Maria), era fata lui Zaharia si era sotia imparatuluilui Ahaz (nu a lui Iosif).
In Biblia germana, revizionata in 2017 au reparat acest fals si au scris din nou: "TANARA ESTE insarcinata si STA sa nasca"

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Matei nu a fost prost, doar ignorant, în fact autori Noului Testament, versiunile originale sunt scrie de greci, deci nu cunosc subtilitățile civilizației iudaice (și probabil nu se raportau la textele maseoretice ci versiunea grecească a VT [ Septuaginta] care poate conține erori), în orice caz în realitate niciunul din scriitori NT nu e cine se presupune. Ba o teorie relativ nouă spune că nici Paul (epistolarul) nu unul și același cu Saul din Tars din narațiunii din Acte.

22 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Deci, Isaia vorbea despre o alta TANARA care era deja, in aceea vreme, insarcinata. "
Sti cumva distanta dintre perioada de timp dintre profetia lui Isaia si nasterea LUI Isus? Spune-ne si noua. DE UNDE STI ca vorbea despre ALTA tanara? Apropos, sti cumva IN CE LIMBA a scris Matei Cartea sa, DAR Isaia?
"In 2 Imparati 18: 1-2, gasim ca aceasta tanara se numea Abi (nu Maria), era fata lui Zaharia si era sotia imparatuluilui Ahaz (nu a lui Iosif)."
Ce legatura exista intre 2 Imparati si Isaia si cum a facut legatura domnia ta pe cineva nascut la distante asa de mari de timp (600-700 de ani)?
Biblia numita de tine este un produs demonizat tiparit de stim noi cine. CITESTE Biblia KIng James nu orice produs Jehovist.

| IMPERO explică (pentru danut):

Mi-ar place si mie sa am un conlocutor care sa intrebe si sa spuna lucruri rationale si coerente. Am vorbit cu multi Preoti si Pastori si nici unul nu a negat faptul ca in textul vechi, scrie as acum am spus, desi cred ca ar fi facut-o cu mare placere daca nu era asa.
Cei care au reparat falsul in Biblia Germana (2017) sunt Preoti Catolici nu Iehovisti sau demonizati. Cred ca demonizati sunt, mai de graba, cei ce au falsificat Biblia si cei ce incearca si astazi sa apere falsurile clare si demonstrabile.

| danut a răspuns (pentru IMPERO):

Ca sa nu mai comentam aiureli, sunt cateva adevaruri de necontestat, primul este ca enoriasii catolici din secolul opt (8) au descoperit chiar ei (nu din alte religi) ca Papa de la Romas (Vatican) este ANTIHRISTUL, pe romaneste reprezentantul DRACULUI pe planeta noastra. Ce spune Papa, ca el este reprezentantul lui Dumnezeu pe pamant, papa se vrea in locul lui Hristos (VICARII FILII DEI) (666). Iar tu vi sa ne spui acum noua ca ARMATA domniei sale PAPA a descoperit apa cu zahar, adica ca HRISTOS NU ESTE Dumnezeu si a MODIFICAT Biblia Germana din 2017. Pai cine vrea de pe pamantul asta mai mult ca Hristos sa NU FIE Dumnezeu decat ARMATA de CRIMINALI ai Vaticanului, IEZUITII? Iti spun eu cine mai face parte din aceasta grupare, evreii ortodocsi care au CONTESTAT pe Hristos ca MESIA inca de acum 2000 de ani si si-au tras un holocaust ca pedeapsa (scrie in Bibile), Papa cu armata sa care se vrea in locul lui Hristos (peste el vine urgia sfarsitului) si micutii Iehovist care vor sa traiasca fericiti printre pacatosi inca un miliard de ani.
Pai sa judecam LOGIC, ORI exista Dumnezeu si atunci ACESTA poate singur sa-apere Biblia de modificari, ori NU exista Dumnezeu si Biblia poate fi modificata. Dumnezeu a luat drept MARTOR al SAU printre oameni Biblia (scrie in Biblie) deci NU VA ACCEPTA modificari in versiunile originale din perioadele moderne ca Vulgata, King James sau Textus Receptus care sunt pentru noi. Ce vor Iezuitii, dreptul lor dar asta NU insemna ca noi trebuie sa-i credem pe DRACI.

| ßєtyPєтяσηєℓα a răspuns:

Isaia 7:14
De aceea Domnul Însuși vă va da un semn: ‘Iată, fecioara va rămâne însărcinată, va naște un fiu și-i va pune numele Emanuel (Dumnezeu este cu noi).
2 Împărați 18:1, 2
1 În al treilea an al lui Osea, fiul lui Ela, împăratul lui Israel, a început să domnească Ezechia, fiul lui Ahaz, împăratul lui Iuda.
2 Avea douăzeci și cinci de ani când a ajuns împărat și a domnit douăzeci și nouă de ani la Ierusalim. Mama sa se chema Abi, fata lui Zaharia.
Versiunea Cornilescu.
În primul rând, nu poți spune că evanghelistul Matei minte. Nu poți spune că în Biblie sunt lucruri adevărate și altele neadevărate. Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu (tot verset din biblie)
Apoi, versetul din cartea 2 Împărați nu are legătură cu celelalte. Abi scrie că era mama lui Ezechia.
În mai multe versiuni din limba germană apare verbul "wird" iar acolo, în traducerea din 2017, într-adevăr este "ist" dar vezi unde este plasat și cum vine tradus, la ce se referă.
Ebraciă nu știu și nu am căutat acum în dicționare. Am scris doar câteva lucruri care se văd "cu ochiul liber".
Sper să te ajute. O seară faină!

| IMPERO explică (pentru ßєtyPєтяσηєℓα):

P.S. 1) Sunt dovezi multe si clare, ca la inceput poporul Israel era politeist, apoi au modificat complet Biblia si au trecut la monoteism.
Textul vechi Ebraic din Isaia 7:14 nu spune ca fiul se va chema Emanuel. Aceasta adaugire la textul original este demascata si de, 2 Imp. 18_1-2 unde spune clar, asa cum spui si tu, ca fiul Abiei se numea Ezechia, nu Emanuel. Cum poti sa spui ca primul text nu are legatura cu cel de-al doilea, cand in ambele sunt mentionate aceleasi personaje?
2) In Biblie sunt scrise multe fapte si indemnuri bune si adevarate dar sunt si multe minciuni si tampeni care un om normal nu ar trebui sa le creada (ex. Numeri 31:17-18 "omorati baietii si tineti fetele pentru voi")
3) Daca Matei nu a mintit, inseamna ca a fost un prost si a scris din prostie. Alege tu?
4) In Limba Germana 2017, este exact asa cum am scris, mergi la un specialist si o sa te convingi.
Noapte buna! Dumnezeu sa te binecuvanteze!

| CostinAlamariu a răspuns (pentru IMPERO):

In primul rand absolut nimeni nu neaga ca poporul lui israel a fost politeist si nu doar la inceput ci mai tot timpul s-au gasit oameni din popor care au crezut in mai multi zei. Si? Biblia nici macar nu ascunde asta. Vezi de exemplu la coborarea de pe munte a lui Moise. Poporul a inceput sa se inchine la vitelul de aur. In schimbi gresesti cand spui ca Biblia a fost schimbata si acomodata monoteismului. De ce crezi ca Unicul Dumnezeu a insistat de atat de multe ori sa nu se inchine toata lumea la diverse zeitati? Scriptura a fost intotdeauna despre un singur Dumnezeu, evreii in schimb nu prea.
In al doilea rand ce legatura are o Biblie întamplatoare germana din 2017 cu adevarul? De unde stii ca fix acea varianta dintre toate variantele de Biblie s-a gasit sa corecteze o presupusa greseala a carei existenta nu ai nicio dovada? Daca vrei sa stii Biblia s-a tradus independent de mai multe ori chiar incepand din secolul 3 inainte de Hristos(VT) pentru un faraon si niciodata n-a gasit cineva aceasta presupusa greseala. S-au trezit niste germani tocmai in 2017 s-o gasesca... ce interesant...

| IMPERO explică (pentru CostinAlamariu):

Cand spun ca, la inceput poporul Israel era politeist, nu ma refer la cativa razvratiti, ci la religia "oficiala" impusa
de conducatori.
Falsificarea bibliei s-a facut foarte rau, astfel ca si astazi avem multe versete care forbesc clar despre mai multi
dumnezei. Spre ex. Gen.1:26 Apoi Dumnezeu (in ebraica - ELOHIM - (dumnezeii) a(u) zis: „Să FACEM om după chipul NOSTRU,
după asemănarea NOASTRA...
Gen. 18:2 Avraam a ridicat ochii şi s-a uitat, şi iată că TREI BARBATI STATEAU IN PICIOARE lângă el. Cand i-a vazut, A
ALERGAT INAINTEA LOR, de la uşa cortului, SI S-A PLECAT PANA LA PAMANT...
Ps.82:1 Dumnezeu stă în adunarea lui Dumnezeu; El judecă în mijlocul dumnezeilor.
6-7 „Sunteţi dumnezei, toţi sunteţi fii ai Celui Preaînalt (a celui ce sta sus) Însă veţi muri CA NISTE oameni...
Mi-ar place si mie sa am un conlocutor care sa intrebe si sa spuna lucruri rationale si coerente.

Răspuns utilizator avertizat
| IMPERO explică (pentru SG1995):

Ai dreptate ca "Matei" a scris in baza traduceri falsificate a grecilor dar totusi nu cred ca el nu cunostea si textul original, deci, eu cred ca nu era nici prost nici ignorant, era doar un... sarlatan.
Cat despre Masoreti, ei au facut vocalizarea scrierilor originale de abia in ani 600-900 D.H.
Este adevarat si ceea ce spui despre scriitori N.T. Eu stiu ca numele scriitorilor le-au dat tot Masoretii, deci intre ani 600-900.

| SG1995 a răspuns (pentru IMPERO):

Numele scriitorilor NT nu le-a fost dat de masoreți, masoreții au scris doar VT, și sunt destul de sigur că Evanghelile cum le se știm (cum numele autorilor) datează din secolul II, deci posibil ca cel care copiat manuscrisul orginal nu cunoștea ebraică fiind creștin non-evreu, posibil de orgine greacă, egipteană sau romană.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru IMPERO):

In primul rand ai dovezi ca poporul lui Israel a fost de la inceput cu totul pagan, pana la ultimul om, neexistand absolut niciun monoteist printre ei? Ai astfel de dovezi? Ma indoiesc ca ai.
In al doilea rand te-ai obosit macar sa citesti pagina de wiki pentru cuvantul Elohim?

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Elohim?wprov=sfla1

Scrie clar ca substantivul elohim este inteles in ebraica moderna ca fiind singular, a reprezentat in trecut un nume de maretie cu privire la Dumnezeu (cam cum zicem noi "dumneavoastra" catre un singur om). Si da, in geneza se spune "sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra" precum si faptul ca lui Avraam i s-a aratat Dumnezeu sub forma a 3 îngeri. Cu argumentul asta te-ai impuscat singur in picior pentru ca tu ai spus ca Biblia a fost modificata ulterior ca sa faca referire la un singur Dumnezeu dar daca a fost modificata de ce avem pana si astazi prezent acest plural? Hm? Pai iti spun eu de ce ateu lipsit de educatie ce esti pentru ca Dumnezeu este treimic: Tatal, Fiul si Duhul Sfant. Un singur Dumnezeu in esenta(ousia), intreit in persoane(hypostasis). De asta zice "sa facem om" si de asta i s-au aratat 3 ingeri lui Avraam si de asta a spus Iisus "botezati in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh Dumnezeu".
Si pe langa ca esti lipsit de educatie mai esti si mincinos. Ai dat exemplu Psalmul 82:1 dar cand ma uit in Biblie scrie complet altceva acolo. Sper sa vada oamenii ca voi ateii nu stiti decat sa mintiti cu nerusinare.
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=65&cap=82

| CostinAlamariu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca nu stii despre ce vorbesti mai bine nu vorbi deloc. Iudaismul e complet alta religie fata de credinta israelitilor din vechime. Cea mai importanta carte a iudaismului este Talmudul. Cand a aparut Talmudul a aparut si iudaismul. Credintele rabinice erau cu mult diferite de legea lui Dumnezeu data lui Moise dar imi racesc gura degeaba cu un om care are prea mic IQ sa vada diferentele de nuanta si complexitatea acestei probleme. Ramai la fortnite sau ce va jucati voi copiii de 12 ani pe xbox. Lasa istoria si teologia in seama oamenilor seriosi.

| IMPERO explică (pentru SG1995):

Ai dreptate! Mazoretii au dat nume doar autorilor V.T. Nu stiu cine a numit autorii N.T. dar stiu ca sunt nume fictive.

| IMPERO explică (pentru CostinAlamariu):

Nu iti raspund cu aceleasi cuvinte pentru ca nu sunt asa de pocait ca si tine dar sa stii ca vorbele te caracterizeaza.

In Biblia ta, versetul care l-am mentionat. il gasesti in Ps. 81-1

Psalmul 82:1 Traducerea (cea mai buna) a Preotului Cornilescu. Dumnezeu stă în adunarea lui Dumnezeu; El judecă în mijlocul dumnezeilor.

Psalms 82:1 The Bible - English
God is in the meeting-place of God; he is judging among the gods.

Psalmen 82:1 Die Bibel - Deutsch
Gott steht in der Gemeinde Gottes unde ist Richter unter den Göttern.

Cat despre ceea ce spune Wikipedia despre cuvantul "Elohim" te sfatuiesc sa mergi la cineva sa iti explice.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru IMPERO):

De unde pana unde e biblia lui Cornilescu cea mai buna traducere? Cine a hotarat asta? Tu? In primul rand lipsesc carti intregi din varianta aia, iar in al doilea rand traducerea e prosta si schimbata sa sustina teologia protestanta. Varianta ortodoxa e tradusa direct din greaca veche, adica limba in care s-a scris noul testament. Si nu in ultimul rand mi se pare extrem de ipocrit din partea ta ca ateu sa judeci care e cea mai buna versiunea a bibliei. Daca nici macar nu esti crestin de ce ti-ar pasa de versiunea bibliei? Si sa stii ca nu trebuie sa-mi explice nimeni nimic despre articolul din Wikipedia fiindca e la mintea cocosului. Daca aveai ceva sa-mi "explici" despre el mi-ai fi explicat, dar vazand ca iti contrazice argumentele te-ai exchivat sa nu para ca ai pierdut. Sa stii ca iti furi singur caciula fiind lipsit de onestitate si spirit critic.

| SG1995 a răspuns (pentru IMPERO):

Matei nu a fost prost, doar ignorant, în fact autori Noului Testament, versiunile originale sunt scrie de greci, deci nu cunosc subtilitățile civilizației iudaice (și probabil nu se raportau la textele maseoretice ci versiunea grecească a VT [ Septuaginta] care poate conține erori), în orice caz în realitate niciunul din scriitori NT nu e cine se presupune. Ba o teorie relativ nouă spune că nici Paul (epistolarul) nu unul și același cu Saul din Tars din narațiunii din Acte.

| RAY a răspuns:

Pai si pavel spune ca mesia cel asteptat de evrei nu era iisus, plus ca mesia trebuia sa fie din.samanta lui david pe cale paterna, matei nu a scris nimic astea 4 evangheli erau anonime in primele doua secole,orice teolog stie asta,iar interpretarea bibliei se face din ebraica sau greaca nu din germana,irinel din nou se contrazice singur ca nu are legatura cum sa nu aiba daca e profetia, ei interpreteaza biblia cum.vor ei,de asta e plin de secte,fiecare cu ereziile lui,blasfemiile lui,lasati biblia asa cum e ea scrisa, de unde stiu ei ca interpretarea e pe placul lui dz? Aaaa astia vb in limbi, sunt posedati, fanatici, digmatici ce sa spun.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, doar acum ai aflat că noua religie, pe vremea aceea sectă eretică desprinsă din iudaism a răstălmăcit Vechiul Testament ca să justifice pe Isus?

| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, iti spun cu toata dragostea, versetele expuse de tine nu au nici o logica.

In 2 Imparati 18: 1-2 ''Ezechia împăratul lui Iuda.
În al treilea an al lui Osea, fiul lui Ela, împăratul lui Israel, a început să domnească Ezechia, fiul lui Ahaz, împăratul lui Iuda.
Avea douăzeci şi cinci de ani când a ajuns împărat şi a domnit douăzeci şi nouă de ani la Ierusalim. Mama sa se chema Abi, fata lui Zaharia.
El a făcut ce este plăcut înaintea Domnului, întocmai cum făcuse tatăl său David.
A îndepărtat înălţimile, a sfărâmat stâlpii idoleşti, a tăiat astarteele şi a sfărâmat în bucăţi şarpele de aramă pe care-l făcuse Moise, căci copiii lui Israel arseseră până atunci tămâie înaintea lui: îl numeau Nehuştan.''

Se vorbeste de cu totul altceva, nu are nici cea mai mica legatura cu ce a prorocit Isaia.

Isaia 9:6: "Căci un copil ni s-a născut, un Fiu ni s-a dat, şi domnia va fi pe umărul Lui; Îl vor numi: "Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veşniciilor, Domn al păcii."

In noul testament Domnul Iisus este numit Domnul Pacii, si Dumnezeu, nici un om in vechiul si noul testament nu este numit Dumnezeu, in afara de Domnul Iisus Hristos.

Prorocul Zaharia spune in Zaharia 9:9: "Saltă de veselie, fiica Sionului! Strigă de bucurie, fiica Ierusalimolui! Iată că Împăratul tău vine la tine; El este neprihănit şi biruitor, smerit şi călare pe un măgar, pe un mânz, pe mânzul unei măgărițe."

Domnul Iisus a intrat in calare pe magarus, nu fiul acele femei din vechiul testament de care ai amintit.

Alt text care vorbeste despre Domnul Iisus Isaia 53:3-7 este pasajul cel mai clar: "Dispreţuit şi părăsit de oameni, om al durerii şi obişnuit cu suferinţa, era aşa de dispreţuit că îţi întorceai faţa dela El, şi noi nu L-am băgat în seamă. Totuşi, El suferinţele noastre le-a purtat, şi durerile noastre le-a luat asupra Lui, şi noi am crezut că este pedepsit, lovit de Dumnezeu, şi smerit. El era străpuns pentru păcatele noastre, zdrobit pentru fărădelegile noastre. Pedeapsa, care ne dă pacea, a căzut peste El, şi prin rănile Lui suntem tămăduiţi. Noi rătăceam cu toţii ca nişte oi, fiecare îşi vedea de drumul lui; dar Domnul a făcut să cadă asupra Lui nelegiuirea noastră a tuturor. Când a fost chinuit şi asuprit, n-a deschis gura deloc, ca un miel pe care-l duci la măcelărie, şi ca o oaie mută înaintea celor ce o tund: n-a deschis gura."''

Te rog, cerceteaza in continuare, si intelege versetul in contextul lui. Domnul sa te binecuvanteze, o zi frumoasa in continuare.

| IMPERO explică (pentru Irinel15123532):

Cu tot respectul iti spun si eu ca mi se pare absurd ceea ce spui.
Eu am argumentat ca cele doua texte au legatura intre ele pentru ca vorbesc despre aceleasi personaje si tu incerci sa ma convingi ca nu au nici o legatura, prezentadu-mi alte texte falsificate, care intr-adevar nu au nici o legatura cu textele prezentate de mine.
(se vede ca nu te-ai obosit sa citesti comentariile mele, de mai sus)
Cat despre credinta ca Isus ar fi fiul lui D-zeu, iti reamintesc ca Biblia il prezinta ca fiind fiul lui Iehova iar Iehova era unul dintre Elohim(i).
Elohim(i) erau oameni in carne si oase, veniti "de sus" dar aveau cunostinte foarte mari in orice domeniu si erau muritori, desi traiau foarte mult. Lui Iehova i-a fost incredintata o parte din poporul Evreu si anume poporul Israel. Iehova nu se ocupa de spiritualitate. Singura preocupare era sa ii supuna pe oameni si sa cucereasca noi teritori, omorand fara mila barbati, femei, batrani si copii.
Nu a cerut oamenilor sa i se inchine sau sa faca vreun serviciu spiritual de cult, le cerea doar sa ii faca miros de carne arsa, la fel ca si zeii din miturile antice si sa nu slujeasca altor Elohim(i).

Răspuns utilizator avertizat