| KhludCiprian a întrebat:

Ce parere aveti de aceasta deconversie?

De ce oamenii cu cat stiu mai multe "despre Dumnezeu" sau despre stiinta devin mai usor atei?

https://www.youtube.com/watch?v=x1q3GiTJzfM

Răspuns Câştigător
| SorinSonOfSolen a răspuns:

Atâtea crime bolnave a făcut Dumnezeu încât îţi pierzi orice încredere.
Majoritatea creştinilor nu vor citi niciodată Biblia întreaga lor viaţă, nici măcar odată...
Sincer dacă ar exista acest Dumnezeu nu aş dori sub nicio formă să mă rog lui sau să-i fiu loial.
Hitler şi Stalin sunt copii mici pe lângă Dumnezeul creştin din Biblie.

6 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Fiindca sunt lipsiti de imaginatie happy

| martzian a răspuns:

Problema oamenilor nu este ca stiu multe despre Dumnezeu, ci ca il stiu atat de putin pe El. Cat despre "stiinta", nu ai cum sa mergi, in mod logic si rational, pe urma pretentiilor ei, si sa nu te gandesti ca "dovezile" ei cer o credinta mai mare decat cea in Dumnezeu. Omul nu vorbeste despre dovezi in clipul lui, ci despre scuze. Bune... pentru el insusi, si doar pentru o perioada.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Pentru ca ajungem sa intelegem cu adevarat : cu cat aflam mai mult, cu atat ne dam seama ca de fapt, nu stim nimic.

| mospopescu a răspuns:

Astea-s minicuni: dimpotriva, cei mai importanti oameni de stiinta au fost buni crestini: Newton si Teslea sunt primele nume care-mi vin in minte.

| Holiday a răspuns (pentru mospopescu):

Desigur, mai ales ca Tesla a zis:
"In the course of ages, mechanisms of infinite complexity are developed, but what we call "soul" or "spirit," is nothing more than the sum of the functionings of the body. When this functioning ceases, the "soul" or the "spirit" ceases likewise.

Parca fanii povestii crestine au alta parere despre asta, nu?

Iar de Newton ce sa mai vorbim, o fi fost sau nu credincios, naiba stie, ca oricum pe vremea aia daca nu te dadeai credincios nu puteai avea acces la educatie, ba mai mult, aveai sanse sa si patesti ceva prin grija credinciosilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Bineinteles Holly, eu am inteles ca Tesla a spus ca sufletul si spiritul sunt doar niste mecanisme pana la urma, insa unii n-o sa inteleaga, asa ca viitor tradu.