| Superior a întrebat:

Ce parere aveti de aceasta teorie?
-In diferite triburi si popare exista credinta in zei. Acesti zei ar fi extraterestrii care se dadeau mari cu tehnologia si chestii de genul. Apoi,a aparut Iisus care l-a intitulat pe Dumnezeu,tatul sau ca unicul zeu al tuturor,si sa nu creada in ceilalti zei caci sunt falsi. De ce Zeii care s-au intitulat in triburi si popare ca fiind fiinte atotputernice,ci nu in intreaga lume cum a facut Dumnezeu? De aici tragem concluzia ca extraterestrii din trecut au vrut faima,si s-au dat drept zei. Apoi eu au plecat deoarece stiau ca venirea lui Iisus,fiul lui Dumnezeu,unicul zeu atot-puternic era aproape. Ce parere aveti?
Acum, teoria 2 :
Dumnezeu a creat si alte forme de viata in univers,dintre care exista extraterestrii care au atins capacitatea de a comunica cu Dumnezeu,si ei sunt rugati de Dumnezeu sa ajute pamantul si oamenii, extraterestrii fiind astfel mesageri sau chiar ingeri. Iar Zeii (falsii) sa fi fost necredinciosi sau chiar Demoni.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1,nu exista dovezi stiintifice cum ca vreo fiinta de pe alta planeta a vizitat vreodata pamantul
2mcine l-a creat pe dumnezeu? cum a creat el totul din nimic?

aceste teori au la baza lor exact acelasi ca o credinta adica zero dovezi si doar credinta

| Stell99 a răspuns (pentru RAY):

Cum adica 0 dovezi? Uita-te macar la primul episod din extraterestrii antici si dupa vorbeste.
Am vazut si eu primul episod http://vezi-online.com/......and-beyond

| RAY a răspuns (pentru Stell99):

Da si eu am vazut fantome in multe filme

| Stell99 a răspuns (pentru RAY):

Ti-se prezinta dovezi.

| RAY a răspuns (pentru Stell99):

Si in acele documentare cu fantome se prezinta

| Superior explică (pentru RAY):

Se poate inceta spam-ul si sa scrieti ceva corect si care are legatura cu subiectul, va rog?

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Ti-am raspuns deja sunt basme

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În antichitate, Zeii erau venerați de toată lumea și în toate religiile, doar că sub denumiri diferite. Hinduismul este spre exemplu o religie antică dar din păcate a fost creștinizat. Posibil să fie extratereștrii care NU se dădeau mari cu tehnologia lor, ci au ajutat comunitățile umane cu aceasta să evolueze. De unde aveau să aibă egiptenii cunoștințe atât de vaste în astrologie dacă nu le-ar fi fost dată de cineva?
Fiind extratereștri, ei nu proveneau de pe Pământ, logic, și au plecat înapoi pe planeta lor natală cu mult înainte de apariția creștinismului, poate cu mii de ani înainte.
"Isus" a apărut abia acum 2000 de ani, fiind inventat de comunitățile evreiești, ca mai tot creștinismul de altfel (au furat o grămadă de legende și alegorii spirituale ale Zeilor și i le-au conferit lui "Isus"). Pe măsură ce aceste comunități creștine preluau controlul asupra teritoriilor, ucideau în masă preoți păgâni și eliminau toată cunoștința ce-i legau pe oameni de originile lor reale (incendierea bibliotecii din Alexandria de exemplu și mai vezi cum în biblie "dumnezeu" îi ordonă lui Israel, adică evreilor, să masacreze popoare păgâne) și implementau prin teroare creștinismul ca religie obligatorie. Cine nu se convertea era considerat eretic și mai apoi condamnat la tortură până la moarte. Asta este "inchiziția" despre care profesorii n-au curaj să rostească o vorbă în școală, că dacă ar fi avut, cu siguranță ne-ar fi povestit de ea, dar la mine cel puțin n-am auzit de cuvântul "inchiziție" să iasă din gura unui profesor.
Cât despre a doua teorie, "Dumnezeu" a apărut acum 2000 de ani odată cu creștinismul (prin "Dumnezeu" mă refer la divinitatea creștină, "Dumnezeu" este în realitate un concept spiritual, nu numele propriu-zis al unei divinități), omenirea este MULT mai veche de atât. Deci nu știu cum ar fi putut "dumnezeu" să creeze în 2000 de ani și alți extratereștri, biblia nu zice nimic de așa ceva, de unde ar avea să știe cel de la care ai citit asta dacă nu din biblie? A vorbit el cu "dumnezeu"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Extraterestrii antici

https://www.google.ro/......https?/url