| mentholinks a întrebat:

Ce parere aveti de acel preot din husi filmat in timp ce intretinea relatii sexuale cu un seminarist si a fost santajat de trei alti preoti cu filmarea care acum sunt in arest?

22 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nimic iesit din comun, se stie atractia homosexuala pe care o au preotii

| milan9 a răspuns:

Nu exista nici o inregistrare in acest sens... Si chiar daca se mai gaseste vreo vipera sectanta sa jubileze in privinta aceasta, ar fi corect chiar si pentru nivelul ei redus de moralitate sa faca raportul de 1 la 30000. Un singur caz (si acesta nedovedit inclina multe dovezi spre o calomnie regizata) raportat la 30000 de preoti si calugari din aceasta tara.
Ce se poate spune despre miile de cazuri de iehovisti pedofili din Australia numai spre exemplu? thinking

| milan9 a răspuns (pentru suntserios):

Nu ti-am cerut sa arunci cu cazuri calomniatoarei... Eu am spus doar ca atunci cand e sa faci un calcul raportul e de 1 la 30000 sau de 1 la 10000, 1 la 5000. Oricum ideea este aceeasi: procentul e mic. O simpla cautare pe net iti releva in proportie de 99% cazurile din catolicism, si chiar si acelea in proportie de 90% sunt cazuri vechi de 3-4 sau 10-20 de ani in urma. Ajungem astfel chiar si la alte generatii de oameni. Ce facem? Le numaram pe degete pe toate doar pentru a avea o replica acida? thinking

| suntserios a răspuns (pentru milan9):

Nu, doar aratam o statistica ca ii fac pe popi niste ipocriti

| sir sanjei a răspuns (pentru milan9):

Partea frumoasa este ca arhiepiscopul husilor este calugar, nu preot.
Din pacate in manastiri, homosexualitatea este ceva absolut normal.

| milan9 a răspuns (pentru sir sanjei):

Eu daca as spune despre tine ca in familia ta "homosexualitatea este ceva absolut normal", atunci cred ca stiu la ce raspuns as putea sa ma astept... In aceeasi situatie te afli si tu acum. Numai ca acest raspuns nu ti-l pot da aici pe TPU. Te exprimi fara sa fi intrat poate sau sa fi stat o zi din viata ta intr-o manastire.
Daca exista vreo karma crestina atunci fii sigur ca acea judecata este asupra ta. Te folosesti de o stire (cu siguranta si aceea falsa) pentru a generaliza la adresa a 9000 de calugari din aceasta tara? Cunosti tu sacrificiile si noptile nedormite, rugaciunea isihasta pe care acestia o practica necontenit in mintea lor, inainte sa judeci ceea ce nu stii? sad

| sir sanjei a răspuns (pentru milan9):

Daca ai afirma ca in familia mea homosexualitatea este ceva normal, nici nu te-as injura, nici nu m-as obosii sa iti explica ca ai sau nu ai dreptate.
E parerea ta si nu imi pasa prea mult despre ea!

Mai mult, nici nu mi-as dori sa existe vreo karma care sa te judece sau a te alerge noaptea prin parc.

Hai sa zicem ca stirea cu calugarul e falsa(dar nu cred, pentru ca se agita prea tare), dar daca apar inregistrari cu el luandusi-o in fund sau in gura promiti sa iti ceri iertare ca ai vorbit aiurea?

Si da, am fost in mai multe manastiri. Unele mi-au lasat o impresie buna, alte mi s-au parut doar o metoda de a face bani pe spatele prostilor.

Ca ziceai de stire ca e falsa.
Dar banii incasati de BOR, sunt tot falsi? Extravagantele de masini in care se plimba calugarimea sunt tot false? Clopotele falususlui meu, comadate de scursura aia de patriarh sunt tot false.

Imi mentin parerea ca homosexualitatea este ceva normal in randul calugarilor si al popilor!

| milan9 a răspuns (pentru sir sanjei):

Ti-o mentii. Dar divagarea spre alte subiecte care nu au legatura cu intrebarea arata doar aversiunea si tendentiozitatea pe care o ai. sad

| sir sanjei a răspuns (pentru milan9):

Am divagat extrem de usor si putin doar ca sa imi intaresc ideea.
Ipocrizia din biserici si manastiri este ridicata la nivel de arta de catre preoti si calugari.
Si cei care sunt cei mai scarbosi din toata adunarea asta bisericeasca sunt tocmai calugarii.
Mictionez pe zilele si noptile lor de rugaciune, in momentul in care si-o dau in fund, isi cumpara palate, masini, domenii si alte astfel de rahaturi si vin sa ne explice nou, muritorilor, cum trebuie sa ne traim viata, si cum trebuie sa ajutam biserica, direct imi vine sa vomit in gatul lor.
Sper ca acest cancer sa dispara cat mai curand din viata oamenilor!
Cine e credincios si vrea sihastrie sa o faca fara a vinde cruci, icoane, patrafire si alte mizerii in curtile manastirilor!

| milan9 a răspuns (pentru sir sanjei):

Habar nu ai despre ce vorbesti. HABAR NU AI. sad Am incetat in acest moment orice discutie cu tine din moment ce esti atat de perfid in generalizare. sad
Tu crezi ca monahismul romanesc se reduce la cei cativa burtosi pe care i-ai vazut tu in rarele tale intersectari cu viata monahala. Mai ales poate ca aceia aveau functiile de conducere (stii, preluate uneori pe criteriul ambitiei - lucru care poate spune despre ei nu ca ar fi cei mai vrednici din manstirea lor, ci poate cei mai "modesti"). Dar restul? Ceilalti 99%? Cei care nu-s nici burtosi, nici cu masini (snu ca ceilalti 1% ar avea cumva toti), nici aroganti... Ai fost vreodata intr-o manastire sa vezi cat de agili (permanent sub asculare de duhovnic imbinand munca cu rugaciunea), tacuti, modesti, posomorati (ca soldati angajati intr-un permanent razboi spiritual - cu acei demoni, in care tu nu crezi, dar care pe tine, spre exemplu, te calaresc in voia cea buna). sad

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"Perfid in generalizare" spun pentru ca poate nu or fi toate manastirile din aceasta tara (...) dar fii sigur ca ceea ce spun eu aici se refera la marea majoritate.
Bineinteles ca tu nu stii faptul ca primele spitale au fost in spatiul manasirilor;
ca primele scoli sau spatii ale invatamantului roamanesc nu au apartinut de vreun minister al invatamantului ci au fost reprezentate de spatiile manastirilor;
ca o mare marte din programele sociale ale Bisericii se desfasoara si in spatiul unor manastiri (numai in 2012 erau 767 de proiecte şi programe sociale, din care 561 finanţate din fonduri proprii, 22 cu finanţare externă, 24 cu finanţare publică şi 160 cu finanţare mixtă).
ca oricat de pestrit la mate esti tu ca persoana, cand vizitezi aceste manastiri ca pelerin esti oaspetele lor si ti se ofera cazare si mese (gratuite) la trapeza manastiri?

De ce adopti o astfel de gandire ingusta, aversionista, generalizanta si si tendentioasa de genul: "daca stiu eu o serie de parinti nechibzuiti in cresterea propriilor copii, atunci toti parintii din lumea asta sunt niste netrebnici care trebuie lichidati" […] thinking

| sir sanjei a răspuns (pentru milan9):

O sa iti dau un singur exemplu prin comparatie.

In capitala Frantei, exista o mare biserica catolica, Catedrala Notre-Dame de Paris.
Stii ca la aceasta biserica lumanarile nu sunt vandute, ci stau gramada in diverse locuri unde pot fi aprinse, iar cine vrea sa aprinda o lumanre poate sa DONEZE o suma de bani sau NU.
Te rog sa imi spui un singur astfel de loc, biserica sau manastire din Romania!
Eu in toate locurile prin care am fost, manastiri si biserici din Romania, nu am gasit una singura in care sa nu i se ceara bani mamei mele pentru o lumanare.
Mai mult, toate locurile de pelerinaj ale bisericilor si manastirilor au devenit afaceri.
Imi scoti ochii cu " proiectele sociale ale bisericii ortodoxe" te rog sa imi arati o tabara de copii finantata de biserica ortodoxa fara alte donatii si suportul fundatiilor "crestine"!

| milan9 a răspuns (pentru sir sanjei):

Tabere de copii. Tocmai acesta este un segment trata cu prioritate. Vezi numai exemplul taberelor de la Durau. Nu stiu de ce iti dau aceste exemple pentru ca tu vii imediat cu alte gogosi... Apropo, daca eu ma apuc de oferit gogosi gratis in parohia mea, cine crezi ca imi da dreptul sa merg apoi in parohiile catolice spre exemplu pentru a le scoate ochii ca ei nu ofera gratis gogosi? Ai inteles comparatia.

Chestiunea cu lumanarile gratuite nu e altceva decat o gargara in comparatie cu spectrul general al necesitatii implicarii sociale, care e extrem, extrem de vast. Si din pacate se face putin in comparatie cu ce s-ar putea face (desi sumele implicate in aceste proiecte sunt considerabile). Se face caz de suma data pentru constructiile de biserici (aici dintotdeauna am considerat ca bisericile cele mai frumoase sunt cele mai modeste ), dar ia gandeste-te, din aceasta suma data de catre stat (mare zic unii, sau, a 1700 -a parte din suma care se ofera spitalelor spun statisticile -desi insasi aceasta suma oferita spitalelor este ea insasi insuficienta), din aceasta suma data de catre stat spuneam, jumatate se intoarce pe o alta cale in plan social prin spitale, case de copii, cantine sociale, tabere, etc...

Nu zic, este frumos modelul cu lumanarile. Dar este de-a dreptul demonica aceasta comparatie care nu tine cont de mii de elemente care fac diferenta. Doar unul sa-ti spun. Acel 40% din salariul BRUT (din care urmeaza scazute toate impozitele- care ajung pe la vreun 30%) pe care statul il ofera preotilor, li se ofera acestora inclusiv sub forma de calendare, lumanari, carti, reviste (li se baga pe gat aproape la propriu - un abuz de care niciunul din cei 13000 de preoti din aceasta tara nu este incantat- s-a si facut un reportaj celebru in legatura cu asta... ).

Si daca salariul tu ti l-ai primi sub forma de lumanari, ia spune-mi, ar trebui sa te intelegi foarte bine cu preoteasa in materie de contabilitate, pentru a-i spune acesteia ca tocmai ti-ai donat acea parte de salariu...

Desigur, preotia adevarata este aceea pusa deasupra interesului propriei tale familii de acasa, de acord. Numai ca pe teren concret, casatorit si cu copii fiind, sacrificiul pe cruce nu este prima varianta pentru toti...

| AC4S4 a răspuns:

Eh... Vaslui happy

| VelaJohnny a răspuns:

Daca-mi aduc bine aminte, conform unui documentar de la Antena 3 despre BOR, se zicea de tipul ala ca ar fi mana dreapta a lui Daniel. Ce depravare morala, cu siguranta sunt mult mai dese astfel de lucruri. Unii dintre noi trebuie sa fie recunoscatori totusi unor astfel de oameni, datorita lor am aflat ce mizerie se ascunde dupa multe straie bisericesti si am incetat sa mai sustinem astfel de institutii bolnave.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu si nu ma intereseaza fimarea sau ceva dar era ceva de asteptat in general de la preoti.

| Teffan a răspuns:

Haha,probabil ca s-au facut preoti crezand ca scapa de orientarea sexuala de neschimbat, si, bineintels ca nu au rezistat tentatiei.

Sa ingradesti dorintele sexuale, duce la nefericire si la depresie, dupa cum spune si Freud.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Toți ar trebui să fie caterisiți. Ajung arhiereii care umblă în limuzine şi stau în palate, nu ne mai trebuie şi sodomie în biserică. Şi aşa imaginea BOR este destul de deteriorată.
Nu sunt homofob, Dumnezeu a dat libertate omului de a face ce vrea, dar un arhiereu nu ar trebui să cadă intr-un astfel de păcat.

| milan9 a răspuns (pentru Sabou_Gabriel_1995):

Nu stiu prea bine cum stau lucrurile dar daca nu exista nici o dovada in acest sens cea mai plauzibila varianta ar fi aceea a unor calomnii regizate de persoane care au disensiuni cu conducerea episcopiei...