| aabaaab3278 a întrebat:

Ce parere aveti de acest citat al lui Blaise Pascal? „Oamenii dispreţuiesc religia. Ei o urăsc şi se tem că ar putea fi adevărată."

25 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Foarte adevarat. Unii o urasc, altii o dispretuiesc. iar altii se tem ca ar putea fi adevarata.

Insa aici pe TPU se vede o noua categorie : ateii religiosi, ateii nedezlipiti de subiectul religie. Cred ca staretul Tadei spunea ca mintea omului nu poate fi libera, trebuie sa macine ceva.
iar noi vedem ca mintea ateului macina azi religie. Stiinta e lasata pe mainile credinciosilor.

| doctorandus a răspuns:

Men despise religion; they hate it and fear it is true. To remedy this, we must begin by showing that religion is not contrary to reason; that it is venerable, to inspire respect for it; then we must make it lovable, to make good men hope it is true; finally, we must prove it is true.

Venerable, because it has perfect knowledge of man; lovable because it promises the true good.

| sublime89 a răspuns:

Si eu daca spun: "Oamenii dispretuiesc ateismul. Ei il urasc si se tem ca ar putea fi adevarat", as avea cumva mai putina dreptate decat el? De exemplu, ateii sunt cei mai discriminati cetateni ai Statelor Unite, si sunt desigur, minoritari fata de crestini. Deci cine pe cine uraste mai mult, in acest caz? In tarile musulmane, precum Bangladesh, ateii sunt omorati pentru opiniile lor de catre fundamentalisti religiosi. In unele state musulmane, ateii primesc pedepse cu moartea in justitie. Cine pe cine dispretuieste, din nou? Oare nu din frica actioneaza acele persoane religioase in acest mod? Din lipsa de argumente si dovezi, apeleaza la actiuni criminale. Oare nu o fac pentru ca se tem ca nu cumva ateismul sa reprezinte adevarul, iar religia lor minciuna?

Si mai am inca o obervatie. Pascal foloseste termenul "religie", ca si cum ar fi o singura religie pe planeta asta. "Ei o urăsc şi se tem că ar putea fi adevărată." Care dintre ele ar putea fi adevarata? E clar ca nu pot fi toate. Daca foloseste religia ca termen general pentru a descrie toate credintele pe care le au oamenii in legatura cu divinitatile sau supranaturalul, atunci comite o gafa majora.

| aabaaab3278 explică (pentru sublime89):

Nu cred ca oamenii s-ar teme ca adevarul este ateismul, pentru ca nu prezinta ceva care ii poate multumi atat moral, cat si spiritual.
Pentru umanitate, negarea existentei lui Dumnezeu este socotita ca fiind aproape o crima, deci, nu prea vad ca ateii sa "razbeasca" in societate, dupa cum mi-ai dat si tu exemple:condamnati la moarte, discriminati, etc.

| sublime89 a răspuns (pentru aabaaab3278):

Nu te-ai intrebat niciodata daca nu se tem de ateism exact din motivul ca acesta nu le-ar oferi acele lucruri pe care religiile le ofera?
Deci dupa tine, negarea lui "Dumnezeu" (nu stiu exact care dintre ei), reprezinta "aproape o crima". Deci scepticismul este o crima, din punctul asta de vedere. Sa ne folosim ratiunea pentru a pune sub semnul intrebarii o anumita doctrina, e o crima. Dar sa ne folosim de credinta intr-un zeu pentru a-i discrimina si chiar omori pe cei care nu ne impartasesc opinia, nu e oare o crima?
"...nu prea vad ca ateii sa "razbeasca" in societate..." Deci toti acei oameni de stiinta atei, printre cei mai renumiti din lume, nu razbesc in societate, sa inteleg?

| aabaaab3278 explică (pentru sublime89):

Si acei mari oameni de stiinta au recunoscut ca este un Dumnezeu, chiar si Einstein.

| sublime89 a răspuns (pentru aabaaab3278):

Serios? Deci toti acei mari oameni de stiinta la care m-am referit eu, si care se descurca foarte bine in lumea asta, cred in d-zeu de fapt, ca si Einstein? Poate cu totii ne mint cand ne spun ca sunt atei. E un fel de conspiratie mondiala, se pare. Ia sa vedem noi putin ce spunea Einstein despre subiectul religiei si al lui d-zeu:
http://truth-saves.com/images/TS-QUOTES-einstein2.jpg
http://i.imgur.com/893jn.jpg
http://www.quotehd.com/......s-is-a.jpg

Einstein n-a fost ateu, dar s-a descris drept agnostic, ceea ce spune cam tot despre "credintele" lui.

| aabaaab3278 explică (pentru sublime89):

„Mă interesează ce gândește Dumnezeu. Restul sunt detalii." — Albert Einstein

| doctorandus a răspuns (pentru aabaaab3278):

Atat ca Einstein nu credea in Dumnezeul tau (iudeo-crestin). Einstein credea in Dumnezeul lui Spinoza (adica Natura).

| sublime89 a răspuns (pentru aabaaab3278):

Si tu interpretezi asta in interesul tau, fara sa te intrebi ce a vrut sa spuna prin asta, si la ce s-a referit cand a folosit cuvantul "Dumnezeu". Poate o sa ne surprinzi spunandu-ne ca si tu crezi in acelasi "Dumnezeu" al lui Spinoza, si ca nu esti crestin.

| danut a răspuns (pentru doctorandus):

Uite ce spune gugle:
"Baruch Spinoza, latinizat: Benedictus de Spinoza (n. 24 noiembrie 1632, Amsterdam - d. 21 februarie 1677, Haga) a fost un renumit filosof evreu olandez de origine sefardă cu strămoși de proveniență portugheză (d'Espinosa). Spinoza a fost un raționalist și unul din reprezentanții panteismului în timpurile moderne. Gândirea lui a fost influențată de scrierile lui Thomas Hobbes și René Descartes"
Pai altul nu gaseati mai copilasi? Hai sa enumeram ceea ce il face pe Spinoza total contra lui Dumnezeu:
1 Evreu
2 Filozof evreu
3 Influentat de ...citeste nota.
4 Panteist.
Mai baieti. chiar pe asta l-ati gasit? De ce nu-l citati pe satana ca poate veniti mai la obiect.

| aabaaab3278 explică (pentru danut):

Ateii au un mod coerent și consecvent de a vedea lumea, și nu poți să le demonstrezi nimic. Își sunt auto-suficienți, au referințele lor, și nu pot primi ca valide niciun fel de argumente pe care le-ar putea aduce credincioșii. Căci nicio demonstrație nu e de forma unor experimente fizice, pe care le poți reproduce în laborator și să-L arăți pe Dumnezeu ca pe rezultatul unui experiment sau al unei deducții logice, așa cum cer adesea. Am văzut atei care spuneau: dacă îmi aduci argumente care să mă convingă, voi crede. Dar dacă ar deveni evidentă, credința ar fi automat și inutilă, am putea-o înlocui cu niște formule științifice și am rezolva problema.

| doctorandus a răspuns (pentru danut):

Hop si bunul crestin, cu sofisme de doi bani si prejudecati rasiste care s-ar dori rationamente.

| danut a răspuns (pentru doctorandus):

Haida de, mai rasisti ca evreii nu exista popor pe planeta asta si asta inca din timpurile biblice, lucru scos in evidenta de Isus Hristos. Evreii considera toate celelalte popoare ale lumi drept CAINI. Unde e rasismul mai baietas? Faptul ca evreii sunt impotriva lui Isus Hristos si il fac doar un simplu tamplar (ca si tine dealtfel) arata culmea rasismului. P.S. Esti evreu (daca eram rasist te intrebam daca esti j.i.d.a.n)? Unde e rasismul cand eu cred intr-un Dumnezeu al evreilor? Vino cu ceva constructiv, nu balangani vorbele cand nu ai ce spune.

Răspuns utilizator avertizat
| Alcyon a răspuns:

Ateii dispretuiesc religia, religiosii dispretuiesc ateismul. Cam asta-i toata povestea.

| danut a răspuns (pentru Alcyon):

"Ateii dispretuiesc religia"
Nu cred, mai degraba sunt ignoranti
"religiosii dispretuiesc ateismul"
Nici asta nu cred, un religios autentic nu uraste pe nimeni.

| aabaaab3278 explică (pentru danut):

Degeaba, am scris si mai sus despre ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

"un religios autentic nu uraste pe nimeni." cam putini pe lume. am vazut un video. un cuplu din America nu a vrut sa lase copilul la ora de religie, tot acel oras ii stia drept de atei. nu mai vorbea nimeni cu ei, la magazine li se raspundea in sictir. aia nu erau "religiosi autentici" a? si daca le-ai spune asta te-ar crede sau te-ar face ei pe tine "religis ne-autentic "?

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Ceea ce sti dar ocolesti cu insistenta este faptul ca padurile sunt pline de uscaturi. Crestinii autentici nu sunt multi ci doar O RAMASITA, conform celor scrise in Biblie. Dumnezeu spune clar, nu toti care-MI spun Doamne Doamne sunt copii mei (transcris pentru a intelege). Daca Dumnezeu spune ca adevarati sai copii sunt "o ramasita" atunci de ce tu vrei sa-i inmultesti, falsi crestini sunt cu milioanele, chiar miliarde.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Esenta crestinismului este dragostea, ce fac unii si altii nu este traba mea sau mai bine spus nu sunt eu vinovat de ceea ce fac altii. Daca citeai Biblia aflai ca Dumnezeu a spus ca niici Moise sau Ilie nu pot face ceva pentru ca copii lor sa ajunga sau nu in cer. Mantuirea este strict personala, individuala. In privinta copilului din America de care spui tu ma cam indoiesc deoarece acolo nu se face religie in scoli, mai "cauta" putin, poate era in alta zona, poate intr-un sat romanesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

" poate era in alta zona, poate intr-un sat romanesc." poate imi zici si mie in ce "sat romanesc" limba engleza e limba materna daca tot crezi ca "gresesc ".

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai uitat partea esentiala a raspunsului iar tu te iei de "poate", poate era in congo.

| Dendoris a răspuns:

Pascal era pe iarba atunci, nu stia ce zice.

| AnniaAKN a răspuns:

Ce poate fi mai adevărat de atat.
Eu sunt convinsa ca niciodata, nimeni nu o să poată să demonstreze că Dumnezeu nu există, de ce? Pentru că exista.