| Angel0 a întrebat:

Ce parere aveti de asociatia Martijn («Vereniging Martijn» din Olanda care incurajeaza pedofilia in mod legal?
Gay care vor carne mai proaspăta?
Oare unde se va ajunge daca o tin tot asa?

5 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Pedofilia si homosexualitatea nu sunt interconectate.

| LorenaAnca a răspuns:

Nu am auzit pana acum de ea, dar nu sunt de acord cu pedofilia! Sincer nu stiu unde o sa ajunga.

| Arthur a răspuns:

Suntem pe drumul cel " bun ". Suntem deocamdată la stadiu de relaţii sexuale cu minori în extindere progresivă. Nu mă refer numai la anumite grupuri etnice care practică prin tradiţie relaţiile între minori, dar priveşte sute de întrebări postate pe TPU şi o să-ţi dai seama de amploarea luată de legăturile între şi cu minori.
Să-ţi dau câteva exemple :
" iubitul meu are 25 de ani iareu 17. sh lumea ne judeca aiurea desi suntem impreuna de cand aveam 15 ani si atunci am si facut- o "
" vreau sa merg la ginecolog dar fara insotirea mamei, am 15 ani, sunt virgina, dar nu as dori ca sa mearga si mama cu mine la ginecolog, "
" eu am 15 ani si prietenul meu are 24 de ani, "
" eu am 16 ani iar el face 23 si "
" am 16 ani iar el face 23. "
", si el este cu 4 ani mai mare ca mine (are 18) "
", imi place de un baiat de 14 ani, si eu abia am implinit 13. "
" am avut o relatie de 1 an cu un baiat mai mare eu [15] el [20]. "
" am 18 ani. La varsta de 15 ani am inceput "
" Observ, cu mahnire ca fetele de 12-13 ani fac sex si isi expun intimitatea pe oriunde apuca. "
Etc, etc., etc., întră doar pe categoria Dragoste şi sex şi o să ai din 175353 întrebări, cu cel puţin tot atâtea răspunsuri, o grămadă de exemple. Te asigur că nu le-am căutat pe cele mai edificatoare.
Se grăbesc tinerii noştrii de parcă a doua zi ar fi sfârşitul sau acest lucru ar fi cel mai important şi urgent lucru pe care îl au de făcut în viaţă. Se înmulţesc şi fetele care nasc la vârste din ce în ce mai fragede.
" Peste cincizeci de minore din judeţul Olt au devenit mame de la începutul anului, multe dintre ele la vârste extrem de fragede. "
" „Cu toate că cele mai multe gravide minore care au născut la SJU Slatina sunt din mediul rural, mediul urban este pe primul loc în privinţa numărului de mame cu vârste cuprinse între 12 şi 15 ani, treisprezece în 2010 şi cinci anul acesta" "
Aici o să fac o mică remarcă : cam la ce vârstă şi-o fi început viaţa sexuală mămica de 12 ani?
Stăteam şi mă gândeam câte titluri de ziar au început în ultimul timp cu "mamă la 11 ani", "mamă la 12 ani"… Şi de fiecare dată aceeaşi poveste. Copii din familii dezorganizate nasc copii. În ce fel de lume trăim, oameni buni? De ce sunt unii copii care sunt privaţi de dreptul la copilărie? Inocenţa le este furată înainte devreme iar în ochii lor nu se citeşte candoarea ci disperarea şi deziluzia. Cine este de vină pentru astfel de situaţii? Educaţia, părinţii, mediul social? E drept că de cele mai multe ori aceste mici mame provin din familiile romilor fără posibilităţi materiale. Acele fetiţe sunt private de dreptul la şcolarizare, la educaţie şi fără discernământ, fără să li se explice ce e bine şi ce e rău, trimise încă de mici pe străzile reci ale oraşelor, ajung în spitale însărcinate.
Soluţii probabil s-au încercat, sau nu s-a încercat destul, cine poate spune cu exactitate? Cum putem opri astfel de evenimente tragice? Suntem o ţara din lumea a 3-a, iar economia actuală, frământările sociale ne împart în două categorii mari şi late: bogaţi şi disperaţi. Clasa de mijloc nu mai există, şi tot mai mulţi oameni sunt obligaţi să recurgă la violenţă, jaf pentru a supravieţui. Suntem un popor care nu-şi apreciază valorile, care pune snobismului şi proastei creşteri etichetă de VIP.
Şi totuşi ce rezolvări s-ar putea găsi la problema educării copiilor? Ce soluţii să găsim când sunt şcoli fără căldură, când sunt copii care merg pe jos kilometri întregi pentru a ajunge la ore. Toată lumea dă din umeri şi nimeni nu vine cu o soluţie pentru că nimănui nu-i pasă decât de propria persoană. Toţi încearcă să afişeze implicare şi încercarea de a remedia situaţiile, dar în final totul rămâne neschimbat. Spre ce ne îndreptăm? Cine e de vină? Şi ce soluţii ar trebui să se găsească? "
Eu ştiu ce răspuns aştepţi dar nu cred că e valabil pentru toate religiile, mai ales că până şi în Biserica Catolică au fost cazuri de genul celor amintite de tine.
Omenirea cred, din păcate, a pornit pe un drum fără întoarcere. Lăsăm numai mizerie în urma noastră şi ce e mai grav : nici nu ne pasă sau mimăm acest lucru cu gândul aiurea.

| doctorandus a răspuns:

Ministerul Public din Olanda lupta pentru interzicerea acestei fundatii, iar olandezii de bine au spart de mai multe ori geamurile fruntasilor acestei fundatii si le-au urat de tifos si de cancer.

| Calininio a răspuns:

Se va ajunge sa se asemene cu biserica catolica.