| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de ceea ce inseamna ateismul?

Astfel, un ateu este cineva care nu crede în existența zeilor - fără a fi necesar să creadă că zeii nu există, deoarece ateismul în sine este absența credinței (și crezării) în zei.[16][17]

14 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Ei stiu ca divinitatea nu exista si o arata prin fapte, spre deosebire de teisti care nu pot sustine cu fapte ce zic, si prin faptul ca stiu ca nu exista, nu au cum sa creada in ceva ce nu exista. Si daca arata prin fapte ca nu exista, normal ca nu exista cum ca, cred ca nu exista.

| AlexSalling a răspuns:

Ray, eu sunt Ateu. Pana sa devin Ateu, eram un religios fortat si fricos.

| RAY a răspuns (pentru AlexSalling):

Definitia ateismului este foarte prost definitia in dex si in mod intentionat afirmata de uni care spun ca cica ateismul inseamna evolutia, big bang, stiinta, trebuie inteles faptul ca ateismul nu are nici o legatura cu stiinta, a-teismul este o lipsa a teismului atat, o lipsa de credinta nu afirmatia ca exista sau ca nu exista dumnezeu

| AlexSalling a răspuns (pentru RAY):

Asa-i, Ateismul n-are nimic in comun cu stiinta. Am cunoscut Atei prosti (putini), am cunoscut crestini destepti (cativa). Nu stiu daca si tu esti Ateu sau nu, dar cel putin prima definitie a cuvantului "ateism" din DEX-ul online este corecta.

| RAY a răspuns (pentru AlexSalling):

Ateu de facto

| Mosotti a răspuns (pentru AlexSalling):

Si eu credeam inainte tot indus de parinti care ma tot minteau "lasa mama ca are dumnezeu grija sa nu patesti aia, aia", si cand m-a lovit o faza dura si nu ma putea ajuta nimeni, mi-am dat seama ca nu e nimic, m-am trezit sa zic asa. E destul de simplu sa te prinzi ca nu e, nu stiu cum nu se prind altii. Cand m-am ingrasat prima data in viata de la dulciuri am zis mamei "de ce m-ai mintit? Nu ai zis ca dumnezeu are el grija ca eu sa nu patesc asa ceva?", si gata, din momentu ala s-a rupt firul. Dupa aia si altele.

| Mosotti a răspuns (pentru AlexSalling):

Stii cum este cu ateistii si teistii si cum arati care viseaza, e ca si cum unu zice ca e destept, ca are proiecte in cap, ca e capabil, ca e bogat dar nu o poate arata, si altul la fel care o poate arata, deci care gandeste corect? Al doilea.

Eu ma mir ceva, cum totul pe lumea asta se bazeaza pe fapte, iar ce zic teistii nu! E anomalie. Pe oriunde te duci ti se cer fapte, nimeni nu te crede si nu pune pret pe vorbe, vor sa arati ca e adevarat ce spui, si iti mai si zice "daca nu ai si aratat ca faci, e zero ce zici".

Dar puterea indoctrinarii a celor de sus s-a vazut, pentru ca astia marii au avut mereu specialisti in psihologia maselor si stiau ce sa faca, stia ca omu nu prea ganeste si ia de bun ce se zice. Si i-au convins ca nu e nevoie de fapte.
Ca daca imi face si mie reclama ca-s trimisu lui Dumnezeu si zic ca sa-mi dea fiecare 10 lei, ca daca da, dupa moarte se duc in rai, imi vor da fara sa conteste. Te pune la TV, vin si medici, martori cum ca nu stiu ce s-a intamplat si e asa si gata, i-a facut pe ceilalti. Cam asa se procedeaza. Deci prosteala pe fata, au devenit teisti pe fraiereala de fapt.

Normal ca ateismul nu are ceva cu stiinta, e cum spui tu. Dar are cumva caci ateistii se bazeaza pe stiinta care la randul ei se bazeaza pe fapte concrete demonstrabile oricand oricui.

| Inferno a răspuns:

Ateismul este reacția normala, instinctivă pe care orice om cu un grad mediue de cultura ar trebui sa o aiba.

Dacă îți spun, fara vreo dovadă, că pe luna se afla un unicorn roz, și ai habar ce e aia luna, ce e spațiul, și înțelegi biologia cat de cat, prima reacție este negare.

| Inferno a răspuns (pentru Mosotti):

Din tot ce știu, Dumnezeu este o afirmație extraordinara ce sprijină pe absolut nimic.

| Mosotti a răspuns (pentru Inferno):

Pai da, e o chestie inventata, nu are nici o baza reala. Si daca nu exista fapte sa arate, e zero. Ca uite, iti zic ca-s geniu dar nu iti arat, cum e? Ma crezi?
De ce zic aia "crede si nu cerceta", de frica ca-i prinzi pe smecheri cu vrajeala, le e frica sa nu descoperi ca au inventat ei totul in interesul lor. Ca daca analizezi e imposibil sa nu vezi aberatiile care-s aberatii chiar si in versiunea facuta de ei, si acolo sunt penibilitati daca atent dai atentie la alea. De ex mda, trimiti pe fi-tu sa moara pentru ca niste oameni pe care tu i-ai facut rai, sunt rai, zicand ca te-ai suparat pe ei ca-s rai (trebuia sa fii suparat pe tine ca ai proiectat niste masini biologice rele), dar faptul ca-l trimiti la moarte oricum nu schimba nimic situatia, in loc sa-ti asumi eroarea in creatie si sa taci, apoi sa corectezi bug-urile linistit din gene ca oameni sa devina buni, ca doar asta rezolva cu adevarat situatia, ca daca scrii acoli in BIOS sa fie buni, ei vor fi de la sine buni. Deci cred ca ai inteles.

| Theo94 a răspuns:

Stiu ca ateismul este lipsa credintei in zeitati sau ca nu cred in existenta lor.
Ce parere am despre ce inseamna?
Mult mai buna decat despre religii.

| Mosotti a răspuns (pentru Theo94):

Pai daca nu cred in existenta lor, automat exista lipsa credinta, daca stiau ca exista, atunci automat si credeau.

| Theo94 a răspuns (pentru Mosotti):

"Stiu ca ateismul este lipsa credintei in zeitati..." cand am scris "credinta" m-am referit la venerare, ca mai sunt sau erau unii care credeau/cred in existenta unor zeitati si nu-l venerau/reaza.
Ca m-am exprimat gresit nu neg.

| Mosotti a răspuns (pentru Theo94):

Aaa, asta da, poti crede si sa nu venerezi.