| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de copiii botezati mai tarziu?
Dar de copiii nascuti din parinti ce au mai fost casatoriti inainte?
Dar de copii nascuti din parinti necasatoriti?

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dar de copiii nenascuti?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru EmaS):

Dar daca ai fi facut sex mai des iti dai seama cati copii ai fi nascut, 1 la 9 luni. habar n-am ce varsta ai dar cred ca ai omorat in jur de 40. te simti mai bine acum? e nenascut, cui crezi ca ii pasa,

| milan9 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Tu te-ai simţi împăcat dacă ai fi complice la uciderea unui prunc?

| milan9 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Pentru viaţă, ca timp al existenţei, orice om ar fi în stare să facă mari sacrificii. Se ajunge până acolo încât se aduce ca argument în favoarea crimei, lipsa posibilităţii de a creşte copilul în cele mai bune condiţii, de a-i oferi bunăstarea - în cazul familiilor lipsite de posibilităţi materiale, sau lipsa afecţiunii atunci când familia sau mama nu poate să-l crească şi îl încredinţează asistenţei sociale.
Se ajunge aici deoarece se omite faptul că viaţa este cel mai mare dar, pe care fiecare om l-ar dori întotdeauna necondiţionat, înaintea tuturor celorlalte daruri (bunăstare, etc…).

| sitărescu a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

"habar n-am ce varsta ai dar cred ca ai omorat in jur de 40. "

De ce ești fatalist domnle'?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru milan9):

Viata e un privilegiu, eu totusi sunt pro avort. Nu numesc crima, pentru ca acel copil nu s-a nascut. din milioanele de spermatozoizi doar din unul se va naste un copil, ar trebui sa ma inec in plans pentru milioanele -1 de spermatozoizi care au esuat? sau sa plang cand arunc un prezervativ folosit? viata incepe dupa ce te nasti, si te formezi, in timp, ai pierdut sansa asta, oricum nu pierzi nimic.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru milan9):

Tu te-ai simţi împăcat dacă ai fi complice la uciderea unui prunc?
Nu am fost pus in aceasta situatie, dar daca as fi... nu as ezita

| milan9 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Atunci poate că între tine şi criminalii din penitenciar care au TOŢI,, justficări" pentru crimele lor, ar mai rămâne vreo diferenţă? Poate aceea că lor totuşi le pare rău…

Fă diferenţa totuşi între un spermatozoid şi un făt în stare prenatală, care are la 3 luni un statut bine definit, un SISTEM NERVOS COMPLET DEZVOLTAT (prin care simte totul- urmăreşte,, silent screem pentru a vedea agonia de 5 minute a sfâşierii în zvrcolirile continue ale acelui copil nevinovat).

Dacă fiul tău de 5 luni nu ştie încă să vorbească, asta înseamnă că nu are statut uman? Îţi imaginezi trecerea la,, umanitate" ca fiind doar momentul ieşirii din,, găoacă"? La fel îşi permit şi musulmanii să anuleze drepturile femeilor considerându-le simple ca pe nişte, scuzaţi termenul,,, animale" de care dispun cum vor. Nu înseamnă că au dreptate dor pentru că pot să abuzeze!

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru milan9):

E doar o parere personala, nu incerc sa conving pe nimeni, si nu cred ca cineva mi-a poate schimba, poate doar timpul

| relian a răspuns (pentru milan9):

Diferenta dintre un spermatozoid si un fat nu este decit de gabarit.Adica tu crezi ca un spermatozoid nu este ceva viu sau cum? Pai daca este ceva viu si fatul ala este tot viu cu alte cuvinte cine a spus chestia cu plinsu are dreptate.Dar tu ca maninci plante, mainici carne astea de unde provin? Nu cumva aceleanimale au fost omorite si chiar adulte fiind, oare acele plante nu erau ele mature.Hai maninci un fruct nu maninci copacul, dar maninci o varza care inca na facut fructe seminte deci gata ai omorito deja inainte ca ea sa lase urmasi.Asta nu e acelasi lucru? aaaa ca ce este legat doar de noi oamenii are importanta, iar restul nu asta da, asa fac oamenii.Deci eu ii dau dreptate lui preadulce si cum isi mai spune. Fara suparare. Daca stam sa despicam firul in 9 deja ar fi trebuit sa fim morti cu toti. Iara cine face avort este liber sa aleaga si de aia si Dzeu ne-a lasat sa alegemnu? Asa putea sa zica nu ai dreptul sa alegi nimic si aia eram. Odata ce insusi Dzeu te lasa sa alegi e clara daca cineva este vinovat pentru ceva el este ala vinovatu Dzeu.Restul sint povesti.

| kamykaze88 a răspuns:

Daca parintele ii criminal o sa fie si copilul?

| Zenithf a răspuns:

"De ce s-a nascut el orb" L-au intrebat oamenii pe Iisus, vorbind despre cersetorul orb de la Templu, "din vina parintilor lui?"
Problema legata de pacatul mostenit nu este ad-literam, ci aceea ca, cel nascut sub piatra, si nu cunoaste Lumina, va cauta sa traiasca toata viata in intuneric, si cand va ajunge la Lumina va cauta sa fuga de ea.
Copiii tind sa repete greselile parintilor, si sa prelungeasca starea in care au fost parintii si asupra lor.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Zenithf):

Corect ceea ce ai zis cu repetarea greselilor. Ca sa mai adaug, copiii aceia au sanse sa scape, numai daca parintii fac "greseala" sa ii invete CUM sa gandeasca, nu CE sa gandeasca.

| andrei1237 a răspuns:

Dupa parerea mea, parintii care ii boteaza nu fac bine deloc.

| BlackSulphur a răspuns:

Parerea mea: Pana la urma, copiii exista, who gives a damn (De multe ori, nici macar ei!)?

| Mikhtarian a răspuns:

Parerea mea in legatura despre copiii botezati mai tarziu este ca, niciodata nu e prea tarziu.
Cei care vor sa fie crestini ortodoxi, sunt botezati, cum si Iisus a fost de Ioan Botezatorul.
Parintii necasatoriti, care fac un copil, si nu sunt o familie = pacat.

| sitărescu a răspuns:

Toți se pot mântui, dar, amânarea botezului le poate periclita mântuirea, pentru că nu se știe exact ce se întâmplă cu ei dacă, mor înainte să poată exprima un consimțământ valabil pentru botez.

Iar, pentru ușurința cu care nu s-au îngrijit de mântuirea copilului cât timp era sub tutela lor, tot părinții vor răspunde indiferent, de câte binecuvântări primesc ei de la pastor.

| SladeWilson a răspuns (pentru sitărescu):

Sunt deja botezati dar au fost botezati mai tarziu.

| sitărescu a răspuns (pentru SladeWilson):

Botezul Apostolic e valabil de la data înfăptuirii, așa învață Predania ortodoxă.

Unul singur este botezul în apă, într-adevăr mai există și un botez în Duh cum au primit apostolii la Cincizecime sau botezul sângelui, cum au primit mucenicii care au murit pentru Hristos.

Cu titlu de excepție pot fi botezați și occidentalii protestanți convertiți la ortodoxie, la fel ca orice neofit, venit la ortodoxie.

| Hikarie a răspuns:

Pentru mine nu conteaza absolut deloc.
Copiii sunt tot copii indiferent de cand sunt botezati, daca sunt nascuti in timpul casatoriei sau nu, daca parinti lor au mai fost casatoriti inainte sau daca sunt adoptati.

Nu cred ca are nici o legatura momentul in care e botezat un copil cu copilul in sine. Nici copiii nascuti din parinti care au mai fost casatoriti inainte. Ce conteaza? Poti sa fi casatorit si de 1, 000 de ori daca vrei.
Fiecare parere este subiectiva.