| LegionarulRoman a întrebat:

Ce parere aveti de initiativa Turciei de a cere ajutor NATO(in sprijin material) pentru "a se apara" de sirieni, iar rusii si-au mutat flota in Siria. Oare razboiul profetit ca va avea loc "in vremea spanacului"(primavara ) de catre parintele Paisie Aghioritul nu e aproape?

21 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Intra te rog pe mesajele private!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Inca nu!

| M25M a răspuns:

Nu sunt razboaie fiind a prezis nimeni pe lume sau carticia magica ci pentru profit, pentru dominatie, pentru imperialism.

| LegionarulRoman explică (pentru M25M):

Eu iti spun doar ce a prezis parintele Paisie.ca va fi un razboi, intr-adevar, pentru suprematie politica, insa trimis de Dumnezeu pentru a deschide mintea oamneilor.

| M25M a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Prietene, ca va fi un razboi eu sunt sigur de asta, de fapt au si fost razboaie Iraq, Palestina, Libia, care au avut scopul precis al imperialismului si al profitului.
Oricine intreg la minte va sustine ca vor mai fi razboaie, chiar si unul devastator, nuclear este foarte posibil.
Spre exemplu eu cred ca America va intra in razboi cu Iranul, daca asociez o referinta catre Dumnezeu asta ma va face profet sau prezicator?
Si daca Dumnezeu vrea sa deschida mintea oamenilor nu poate sa o faca intr-un mod mai pasnic?

| LegionarulRoman explică (pentru M25M):

Ma refer la razboiul profetit adica, cel ruso-turc, la care nu te asteptai.

| M25M a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Eu nu vorbeam de razboaie mici, va fi echivalentul SUA vs Iraq.

| LegionarulRoman explică (pentru M25M):

Va fi mult mai mare, si va cuprinde toata lumea, caci NATO va sari sa apere Turcia, si va fi un razboi nimictor.

| M25M a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Ok, Nato va sari sa apere Turcia vanzandu-le armament si atat, pentru ghici ce, profit. In cel mai bun caz vor trimite niste trupe amarate ca in Afghanistan si in Iraq unde mai mult au tinut umbra la praf.

| C0nstantin a răspuns:

Razboaiele din cele mai vechi timpuri pana in prezent nu au nici o legatura cu religia/biblia. Tot timpul au fost razboaie pentru a cuceri teritorii noi, pentru a domina alte popoare, pentru profit etc. Folosirea religiei pentru a purta razboaie era pur si simplu un pretext (vezi Cruciadele: erau purtate pentru eliberarea Ierusalimului, dar scopul era de a subjuga musulmanii si a se imbogatii regii europei).

| LegionarulRoman explică (pentru C0nstantin):

Apocalipsa,prevede razboaiele care vor preceda venirea lui Antihirst. Sfintii lui Dumnezeu, prevad aceleasi chestii, insa cu mult mai multe amanunte.

| C0nstantin a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Tu realizezi ca vorbesti aberatii, nu? Razboaiele duse de greci si romani (extindere teritoriala, dominare, venituri in urma jefuirilor), Cruciadele (profit si dominare), Razboaiele Mondiale (extidere teritoriala, suprematie economico-militara), Razboiul Rece (inarmare si amenintare cu razboi mondial in vederea dominarii lumii din punct de vedere economic, tehnologic si militar), Iraq (petrol), revoltele populare din Libia, Egipt (schimbarea regimului totalitarist), Razboiul din Siria ( razboi civil pentru putere), Iran (va urma datorita dorintei Iranulu de a domina tehnlogic si militar zona asiatica alaturi de India, China, Coreea si Japonia). Ce legatura are vreun razboi cu previziunile de rahat din Biblie? Titulatura de razboaie sfinte sau razboaie purtate in numele religiei au fost doar pretexte pentru a conduce lumea si pentru a avea o putere mai mare de influenta.

| LegionarulRoman explică (pentru C0nstantin):

Esti pe langa. Sfintii nu se referau la nici un razboi sfant, ci ei faceau profetii cu mult ianinte sa inceapa acel razboi, razboiele fiind o cale in care oamenii isi aduc aminte dupa mult timp de Dumnezeu.

| M25M a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Prietene, si eu pot face referiri la razboaie care vor fi cu mult dupa ce eu voi da coltu' asta fiindca din istorie stiu ca omul se razboieste, ma-ntelegi?

| C0nstantin a răspuns (pentru LegionarulRoman):

La ce am facut eu referire si ce explicatie oferi tu. Prima data incearca sa intelegi ce iti zice lumea si apoi sa postezi comentarii. Nu posta doar de dragul de a avea comentarii. Profetii de astea poate zice orice fraier. Si eu zic ca UE va disparea in urmatorii 40 - 50 de ani. in urmatorii 50 de ani sigur va mai fi macar 1 razboi in tarile arabe, China va deveni cea mai mare putere economica si militara in urmatorii 20 - 30 de ani. Nu trebuie sa fii sfant sa poti face predictii. Legat de prezicerea razboaielor, istoria tinde sa se repete, asa cum razboaie au fost... asa vor si urma fara ca vreun sfant sa prezica asa ceva.

| LegionarulRoman explică (pentru C0nstantin):

Sigur,sigur.Cum zici tu.

| C0nstantin a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Te las sa visezi in continuare ponei roz si unicorni alaturi de restul prietenilor tai imaginari. Citeste un pic de istorie si documenteaza-te. Nu strica sa stii despre ce anume vorbesti. Sunt si alte carti pe lumea asta, nu numai Biblia.

| LegionarulRoman explică (pentru C0nstantin):

Te-as surprinde sa-ti spunca stiu ca sunt si alte carti? Am citit multe.

| C0nstantin a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Daca tot zici ca ai citit multe carti, pe viitor sa te limitezi la discutii despre care stii ce trebuie sa vorbesti. Cu istoria ai dat-o in bara de data asta...

| vrelian a răspuns:

Pai asa este? adica turcii sint amenintati de siria? nu am stiut asta. poate vrei sa spui invers.dar daca este invers atunci nu se mai cheama aparare se cheama ca ataci pe altu.mergi sa dai in cap.deci Turcia sa fie sanatoasa si sa stea la ea acasa. cere sprijin NATO zici? pai eu stiam ca Turcia este in nato nu? sau cel putin nato are o mare baza in Turcia si ma tem ca siria va ataca Turcia asa cum tu spui.eu ma tem sa nu fie invers ca Turcia sa vrea sa atace Siria.si apoi nu vad ce legatura are scula cu prefectura? adica ce legatura are un razboi cu religia? ori tu ai pus intrebarea asta vrind sa faci reclama parintelui mai stiu eu care? asa mi se pare ca asta incerci sa faci.eu zic sa te lalsi de metseria asta ca te depaseste.iar preotii sa stea la ei in biserica sa nu mai vina cu fitile, profetii de razboi si alte alea.ce nu mai stiu cum sa atraga clienti sau cum? lumea dragul meu se pare ca se cam desteapta si se pare ca zilele bisericii incep sa fie numarate.le cam fuge pamintul de sub picioare la aceste lepre, jigodii si asa imi departe de popi, pastori si ce or mai fi.astia au muls omenirea, au supt omenirea mii de ani si a venit timpul sa puna mina pe sapa mai bine. vorbele gata sau dus nu mai amagesti asa de usor pe cineva zicindule povesti.asa ca lasate si tu de meseria asta de sluga a popei si apucate serios de ceva util. ajuta pe cineva sau da cu sapa da cu lopata da cu ceva nu da dor din gura sa faci reclama la lepre. daca exista dzeu daca intradeva te vede tu vezi-ti de viata ta cinstit si o sa aiba el grija de tine.nu trebuie sa trimbitezi despre el nimic.nu cred ca dzeu are nevoie sa i se faca reclama sau sa te milogesti la el.numai bine

| MalinaAndreea a răspuns:

Poate...nimic nu e sigur pana ce nu vedem.Si eu am vazut pe youtube ce a spus Parintele Arsenie Boca...destul de interesand ar trebui sa te uiti.