| Vernusio a întrebat:

Ce parere aveti de martorii lui Iehova sau alti oameni care refuza sa isi vaccineze copiii,sa faca transfuzii de sange si sa faca transplanturi (in caz de nevoie bineinteles)/
Nu-i asa ca sunt inconstienti si prea indoctrinati?
Dumnezeu vrea sanatatea voastra,Dumnezeu vrea sa va ingrijiti de sanatate nu sa va indoctrinati religios asa de tare si sa credeti ca vaccinurile sunt periculoase si interzise sau transfuziile de sange, transplanturile si asa mai departe..Guvernul a decis ca parintii care nu isi vaccineaza copii sa fie amendati drastic. legea o sa intre in vigoare..foarte bine...Ce gandesc unii oameni cand refuza transfuziile,vaccinurile,transplanturile pe motiv religios? Cat de indoctrinat sa fii? Dumnezeu vrea sa fie omul sanatos,Biserica Ortodoxa a indemnat parintii sa isi vaccineze copiii,de ce mai sunt oameni in Romania asta care refuza sa isi vaccineze copiii, refuza transfuziile si transplanturile in caz de nevoie? Cat de mare sa fie indoctrinarea?

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Martorii lui Iehova nu refuza vaccinurile. Acestea sunt informatii eronate despre noi. Cat despre transfuziile de sânge,noi acceptăm înlocuitori nesanguini. Adică noi nu asteptam sa murim, ci acceptăm tratament alternativ. Si acestea exista in toate spitalele din Romania si sunt ieftine, eficiente si sigure.E ca si cum un om este alergic la penicilina, si nu accepta penicilina ci un alt medicament.Un creștin autentic respecta ceea ce zice Biblia, nu isi cauta scuze când intervine o poruncă ce nu ii convine. Fapte15:28,29

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

Nu stiu de ce naiba carticica aia a voastra nu cuprinde si o porunca de genul "nu fiti prosti!". Sau daca o cuprinde, pe aia de ce n-o respectati?!?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Selectie naturala... nu toti au reusit sa evolueze la nivelul la care e majoritatea

| milan9 a răspuns:

Ca să înţelegi mai bine filiera gândirii ciudate a acestui cult, iată un alt exemplu:
Iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă vehement însăși EXISTENȚA POSTULUI, asta DEȘI:

- ÎNSUȘI MÂNTUITORUL HRISTOS a POSTIT, o mărturie Scripturistică amintește e exemplu de cele 40 de zile din ținutul Carantaniei;
Nu a fost obligat de vreo lege sa posteasca, si atunci, daca a postit de bunavoie, de fapt a aratat NECESITATEA POSTULUI, a ascezei, a exersarii vointei, controlului pe care sufletul il are asupra trupului (pentru a nu se intampla invers);

- profeții Vechiului Testament au postit;
- sfinți din Noul Testament au postit!
- PREDICA DE PE MUNTE aseaza postul in randul celor mai importante principiile morale;

La fel se întâmplă şi cu neacceptarea transfuziilor... sad

| milan9 a răspuns:

Biblia interzice libatiile pagane, si sacrificarea ritualica in care era inclus sangele (consumul ritaulic), intr-un cult adresat zeilor falsi... in timp ceasa zisii "martori ai lui Iehova" au degeneart contextul pentru a ajunge la o teorie STRANIE SPECIFICA CULTULUI LOR. thinking

Acesta este contextul manipulator de interpretare în care această organizaţie taie firul în patru doar pentru a rămâne cu orice preţ în afara creştinismului… sad thinking

| SG1995 a răspuns:

"Nu-i asa ca sunt inconstienti si prea indoctrinati?"

Asa e.

"Biserica Ortodoxa a indemnat parintii sa isi vaccineze copiii"

Carte parte din BOR, asta mainstream sau cea unerground? Nu de alta, dar clerul spune pro, iar indivizi de prin manastiri si asa mai departe indoctrineaza parinti ca copii fac autism de la vaccin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Dumnezeu nu interzice transfuziile de sange ci bautul sau mancatul sangelui in care este forta vietii si care e incompatibila cu descompunerile din sistemul digestiv. Descompunerea inseamna moarte. Viata este incompatibila cu moartea. Moartea este incompatibila cu viata. Moartea e opusul vietii. Viata e opusul mortii. Dar pe cat posibil este mai buna si mai sanatoasa si mai sigura evitarea unei transfuzii de sange pentru ca mai bine sa-si foloseasca omul propriul sange pe care si l-ar putea stoca. Exista tehnici chirurgicale prin care se poate evita transfuzia. Exista medicamente ce stimuleaza maduva rosie hematogena sa produca mai repede si mai multe celule sanguine. In timpul unei operatii se poate recupera sangele pierdut prin niste pompe aspirante si se poate filtra sangele recuperat si reintroduce imediat in corpul pacientului. Operatiile devin din ce in ce mai minim invazive cu pierderi de sange din ce in ce mai reduse. Tehnica medicala a progresat mult in acest sens. Exista inlocuitori artificiali de sange dar care se afla inca in stadiu de teste si dezvoltare. Prin sange transfuzat exista un anumit procent de risc de transmitere a unor infectii precum HIV care are perioada de incubare mare ( 6 luni ) sau de test negativ desi virusul HIV poate fi prezent in sangele transfuzat. Deci exista motive serioase pentru a se evita pe cat posibil transfuziile si pentru a se dezvolta tehnici chirurgicale din ce in ce mai avansate. Chiar si in caz de compatibilitate de grupa de sange, transfuzia e ca un transplant si sunt necesare medicamente supresoare pentru ca e posibil ca corpul receptorului sa respinga sangele transplantat de la donator. Sangele e ca un tesut ce contine celule tipice lui. In loc sa se faca abuz de sange transfuzat s-ar putea investi in aparatura chirurgicala de ultima ora prin care se pot evita zeci de mii de litri de sange transfuzat. Sangele transfuzat are un cost mare de recoltare si depozitare. Evitarea pe cat posibil a transfuziilor sanguine promoveaza o economie puternica si o sanatate mai sigura in randurile oamenilor. Din orice organ transplantat nu poate fi scurs tot sangele donatorului. Din orice animal injunghiat nu se scurge tot sangele din tesuturi. Totusi Dumnezeu a zis ca omul sa faca tot ce depinde de el pentru a nu bea sau manca sange. In Biblie nu spune despre transfuzii ci despre faptul de a nu bea sau manca sange. Evident ca interzicerea consumului de alcool si transfuzarea lui reprezinta incalcarea interzicerii insa in alcool nu este forta vietii. Insa din anumite motive medicale consumul de alcool este necesar sa fie interzis. Alcoolul nu poate fi comparat cu sangele in care este forta vietii. In Biblie spune despre evitarea oricarui lucru care poate cauza murdarirea carnii si a mintii. Fumatul murdareste carnea insa sangele transfuzat doar poate murdari carnea daca este infectat cu un virus letal sau care poate provoca o boala. Insa sangele transfuzat care nu este infectat, nu murdareste carnea. happy

Cat despre vaccin, acesta este benefic. Imunitatea este antrenata in asa fel incat la o eventuala infectare reala in viitor, simptomele infectiei vor fi mai reduse si sansele de supravietuire mai mari. Evident ca pot exista efecte adverse la un vaccin insa sunt temporare si tranzitorii. Prin vaccin se adauga informatie ( in sistemul imunitar al receptorului ) cu antigenii care exista in natura. Astfel corpul este pregatit din timp cu anticorpii necesari contracararii unei infectii ulterioare cu un anumit tip de virus. Prin vaccinare cu antigeni, corpul produce anticorpi specifici pentru a contracara acel tip de antigeni. Ingineria genetica a progresat suficient de mult pentru a produce vaccinuri din ce in ce mai eficiente si mai sigure. Dumnezeu, nu degeaba a interzis casatoriile intre rude pentru ca informatia imunitara si genetica este redusa, dar prin variatie este cumulata mai multa informatie la nivel genetic si imunitar. Totusi Cain s-a putut casatori cu o sora de a lui pentru ca Dumnezeu a intervenit la nivel genetic in asa fel incat copiii rezultati sa nu moara din cauza unor infectii. happy

| AC4S4 a răspuns:

Vaccinarea si Transplanturile sunt acceptate de martori din cate stiu. Transfuzia nu este.
Cazurile de transmitere de boli sunt rare la transfuzii. Asa ca motivul pentru care ei nu accepta transfuziile nu cred ca este pericolul.
Exista un pasaj in Biblie, in Faptele Apostolilor care spune sa ne ferim de sange. Asta inseamna sa nu bem sange (era un obicei pagan), nu se refera la trasnfuzii.

| VelaJohnny a răspuns:

Clar... Sursele care te-au informat au avut că scop sa te facă să ii urăști. Îmi dau seama deoarece ai scris prostii, pe lângă adevăruri. Dacă informația e subiectivă, înseamnă că obiectivul ei este sa denigreze. Informația obiectivă are ca scop să îl lase pe cititor să tragă el concluziile. Spre exemplu, noi ne vaccinăm copii. Transfuziile de sânge le evităm din motive biblice, iar transferul de organe este la alegerea fiecăruia, Biblia nu zice nimic de asta.

Înainte să critici medicina alternativa pe care o critici, medicină la care apelăm, ai face bine să te documentezi un pic despre ea.

https://www.theatlantic.com/......ns/395054/

http://www.newyorker.com/......g-medicine

http://www.cbsnews.com/......s-surgery/

| Mclaren12 a răspuns:

Pai in primul rand exista unele vaccine despre care s-a dovedit ca inglobeaza in ele substante toxice pentru organisismul uman. Ar fi o inconstienta sa-ti vaccinezi copilul fara sa te asiguri ca acel vaccin este sau nu 100% sigur si conform cu scopurile pentru care a fost creat.

In al doilea rand, zeul evreiesc din biblie este cam crud cu oamenii, nu stiu de unde ai ajuns tu la concluzia ca ar vrea sanatatea oamenilor. Egiptenii nu prea sunt de acord cu asta. Poate ar trebui sa te intrebi pe tine insuti cat de mare este indoctrinarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niste idioti care nu ar trebui sa aiba dreptul sa se inmulteasca. Cum poti tu sa iti lasi copilul/mama/tata si asa mai departe sa moara pentru o simpla transfuzie de sange? Niste maimute.

| MarioDraghi a răspuns:

Pai nu înțeleg ca să nu faci ce e nevoie, ei așteaptă să le cadă din cer cred.