| Ovidiutz a întrebat:

Ce parere aveti de oamenii care pur si simplu il injura pe D-zeu? adica si eu sunt ateu dar n-as merge chiar asa departe.si la injuraturi ma refer la "bagami-as...in d-zeu tau; da-l ...pe d-zeu tau; " etc.

Răspuns Câştigător
| Maariiaa a răspuns:

Este prima dată când întâlnesc o gândire de ateu așa de bună.
Nu mi se pare corect, chiar dacă ești ateu nu trebuie să jignești sau să îi judeci pe ceilalți care cred în Dumnezeu. Despre acei oameni este total logic că am o părere proastă. Își pot exprima nemulțumirea și argumentele contrarii fără jigniri.

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru lolosaurus):

Si daca nu exista de ce sunt atatia oameni care declara ca exista?

| Maariiaa a răspuns (pentru lolosaurus):

Doar pentru faptul că tu nu crezi în Dumnezeu nu înseamnă că nu există. Nu ai nici o dovadă prin care să dovedești tuturor că Dumnezeu nu există. Cu ce convingere spui tu că Dumnezeu nu există? Să fim serioși, acum nu mai ai argumente!

Sincer,chiar nu mă interesează ce părere are despre Dumnezeu,un ateu. Nu am nimic cu ateii,cum și noi creștinii vă lăsăm în pace. Nu ai nici un fel de dovadă,tu, ca om, dacă Dumnezeu există sau nu.

Nu am zis asta ca un argument ca sa te fac pe tine sa crezi, ci ca sa iti spun ca nu conteaza cum ai fost invatat, daca esti atat de destept si chiar nu exista, e imposibil sa nu-ti dai seama. Sunt persoane cu multa scoala care zic ca exista. Am vazut doctori care au zis ca au vazut Mana Lui Dumnezeu lucrand la o boala ce nu putea fi vindecata!
Crezul nu tine de ce ai fost invatat, ci tine de ce ai descoperit tu!

E adevarat ti se spune! Dar tu nu trebuie sa te bazezi pe ce ti se spune. Eu l-am descoperit singura pe Dumnezeu. Religia in care m-am nascut avea si inca are anumite reguli si nu implineste ceea ce zice Biblia! Din contra, chiar invata anumite lucruri gresite. Iar eu am cercetat si am studiat Biblia, iar prin rugaciune si cu ajutorul Lui Dumnezeu am ajuns sa cred mai mult in El, sa il cunosc cu adevarat iar acum sunt fericita si implinita ca L-am descoperit.

| sinx a răspuns (pentru Maariiaa):

Pai tu te astept sa dovedesca toti ca dumnezeu nu exista? Mai bine dovedesti tu ca exista. Daca eu ti-as spune ca in momentul asta m-am concentrat asa de tare incat am mutat o piatra pe Luna, ma crezi? Ai cum sa dovedesti ca nu am dreptate? Exact asa e si cu dumnezeu. Vorbe goale in vant. Gandeste-te ca Pamantul are 4.5 milioane de ani. Ca sa fac o analogie ( care recunosc ca nu-mi apartine) iti propun sa faci un exercitiu de imaginatie. Gandeste-te ca locuinta ta este pamantul. In locuinta ta traiesc 2 furnicute. Daca am face o analogie intre viata ta ( aproximativ 80 de ani) si viata Pamantului rezulta ca furnicutele ( omenirea) ar exista doar de 45 de minute la tine in casa. In astea 45 de minute includem toata istoria lor de la primul specimen pana azi. Astfel, viata uneia ar fi de cateva secunde. Crezi ca furnicutele alea au cum sa stie tot despre casa ta, in conditiile in care ele au o istorie de doar 45 de minute din toti cei 80 de ani? Eu cred ca nu.Gandeste-te ca inainte oamenii pur si simplu nu aveau cum sa conceapa ca Pamantul nu este plat... pana la urma s-a dovedit ca se inselau. Nu vroiau nici sa creada ca el se invarte in jurul Soarelui.Pana la urma s-au razgandit. Asa si cu religia... noi, oamenii, pe cat de inteligenti suntem in comparatie cu celelalte vietuitoare, pe atat de usor suntem de manipulat. Nu incerc sa te conving de inexistenta lui dumnezeu. Eu nu cred nici in dumnezeu, nici in alta fiinta supranaturala. Toti acuza evolutionistii de ingamfare si nesimtire. Gandeste-te totusi ca toti cei care cred in teoria evolutionista, recunosc, cu alte cuvinte, ca noi, toti, nu suntem nimic altceva decat un ACCIDENT CHIMIC, Cum se poate sa te consideri un accident si totusi sa fi ingamfat, nu stiu.
Mult noroc.

Dumnezeu poate! Si inca demonstreaza si azi dar daca unii au ochi si nu vad nu e problema Lui Dumnezeu.

Eu nu pot sa iti demonstrez tie nimic pe net... Ca asa pot insira o mie si una de vorbe si tot in zadar ar fi.

Am zis ca nu pe net. nu ca nu pot demonstra. Pe net iti pot demonstra doar prin vorbe pe care sigur le-ai mai auzit si nu le vei crede, dar real iti pot demonstra prin fapte. Tu chiar nu poti face diferenta?

Numai atat te-a dus capul?

Mda e clar. suferi de analfabetism functional, adica citesti si nu intelegi ceea ce citesti! http://ro.wikipedia.org/wiki/Analfabetism_func%C8%9Bional

Chiar nu aveam ce sa explic la raspunsul tau credeam ca se subintelege... dar cum am zis si mai sus analfabetism functional laughing

| Shinto a răspuns (pentru lolosaurus):

Da,intr-adevar,nu are cum sa se simta jignit...cum ar putea un zero sa-L jigneasca cu ceva?

| Shinto a răspuns (pentru lolosaurus):

Ma refer la faptul ca orice creatura e prea mica pentru a pretinde ca-L poate leza cu ceva pe Dumnezeu.La AIA ma refer.

Mai sus ai scris câteva cuvinte unde doar ți-ai expus părerea. Arată-mi ceva real. Sunt pe internet aici, să fim serioși!

| Maariiaa a răspuns (pentru sinx):

Eu nu am spus nimic despre gândirea ateilor. Fiecare crede în cine vrea și face ce dorește cu viața lui. Dacă eu cred în Dumnezeu,iar tu vii aici alături de lolozilla și spui că nu crezi în Dumnezeu eu accept,nu vă judec. Nu spun că ce spuneți voi nu e adevărat,eu spun doar că nu aveți de unde să știți că Dumnezeu există sau nu. Nu am dovezi,dar o grămadă de lume crede. Sinceră să fiu, nu mă duc la biserică, doar cred.

| Alexandra_Ancuța_1995 a răspuns (pentru lolosaurus):

Sati spun eu vreo 2
1) Exista dumnezeu
2) De ce nu ar fi?
Citeste toate cartile sau macar biblia si o sa intelegi despre ce e vorba si de ce dumnezeu nu se arata lumii, daca zici tu ca nu exista, de unde crezi ca a venit povestea asta? nu de la Iisus? Fi serios, cine e asa "destept" incat sa creeze acest "personaj"?

48 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Asta e chestie de educatie, si eu sunt atee dar inca nu am injurat (sau cel putin nu am injurat grav) despre dumnezeu sau crestini.

| Paulla a răspuns:

N-am nici o părere. Trăim într-o societate atât de tâmpită încât eşti arătat cu degetul pentru simplul fapt că 'vorbeşti urât'.

| sandra2012 a răspuns:

Mare pacat sa injuri de morti, de Dumnezeu si sa injuri in general e pacat. Dar sa injuri de Dumnezeu, de Iisus si altele sfinte e foarte mare pacat. Oameni care nu gandesc, nu stiu ce zic.

| negru30 a răspuns:

Sa-i fie in gat si-n mancarea pe care o mananca toata viata cine vb asa ceva

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O crasa lipsa de bun simt si civilizatie, nu mai vorbesc de lipsa educatiei de acasa. Numai bine!

| AIRIUS a răspuns:

Buna!
mii se pare ca ai o atitudine buna,adica daca tot nu crezi e bine sa nu arunci cu civ de genul ala!
Despre categoria cealalta,nici nu mi pot gasi cuvinte, decat Dumnezeu sa i ierte, ca nu stiu ce fac si ce vorbesc!
Cam atat!

| noktambul a răspuns:

Cred ca o fac dintr-un reflex, dintr-un automatism verbal, nu musai cu trimitere expresa catre Dumnezeu. Asta denota lipsa de fantezie. Poporul roman are atatea alte injuraturi frumoase laughing...

| Virtualu a răspuns:

Deci ios credincios catolic si injur (cateodata chiar mult) dar parca mi-e frica sa injur de Dumnezeu si de cele sfinte
Cei care injura de Dumnezeu ( si mai ales fiind credinciosi) sunt niste oameni fara bun simt

| Jesye a răspuns:

Se scrie Dumnezeu si nu D-zeu ca eu nu spun O-diu in loc de ovidiu.

anonim_4396
| Anonim a răspuns:

Si daca il injuri pe Bigfoot in locul lui dumnezeu va fi mai bine? Pur si simplu nu mai injura.

| IoanapSG a răspuns:

Eu cred despre acesti oameni ca nu stiu ce este bine si ca sunt foarte prosti., daca cineva face asa ceva Dumnezeu nu o sa-l ajute si nici nu o sai apere de rau! ( Scuze Doamne ca am spus asta). Sa sti ca eu cred in Dumnezeu!

| 99cristi a răspuns:

Eu cred ca sunt niste oameni fara pic de resprect pentru,, cretoruk'' lor.Ei ar trebui sa ii multumeasca.